Závěrečné zhodnocení sezóny

Michal Veselý • 10.05.2006

V s e t í n - Letošní sezóna byla pro hokejisty z Valašska zatím nejhorší v historii. Svou účast v extralize uhájili až v baráži s Ústí nad Labem. Valaši nakonec zvítězili na zápasy 4:2 a mají tak možnost hrát extraligu i v dalším ročníku. Otázkou zůstává, zda dorovnají všechny své závazky. Pak by další extraligové sezóně v podaní Vsetína už nic nebránilo.

Největším problémem Vsetína je neustála fluktuace hráčů, nekonečné obměňování kádru a to v průběhu sezóny nijak nepřispívá sehrávání týmu. Kádr začal mít jasné obrysy až v závěrečné čtvrtině, kdy se výkony Vsetína zlepšily a Valaši si dokonce připsali tři vítězství v řadě. Jak už se stává zvykem, začali Valaši sezónu utkáním se Slavií a jako vždy favorita potrápili a připsali si cenný bod. V dalším domácím zápase se Spartou přišli o vítězství až v poslední minutě a tak se začala táhnout neuvěřitelná série zápasů, kdy Vsetínští přicházeli o body v závěrečných 5 minutách.

První vítězství dosáhli Valaši až v 19. kole a to na ledě oblíbeného Kladna, kde se jim daří dlouhodobě. Dvě výhry na ledě středočechů jsou bohužel jedinými vítězstvími, které Vsetín z venku přivezl. I když byl Vsetín už od začátku sezóny na samém chvostu tabulky v lize, s výjimkou Liberece a Litvínova dokázal bodovat s každým. Cenné byly hlavně výhry nad Pardubicemi a Třincem, kteří v té době bojovali o play off a pak také první domácí vyhrá nad pražskou Spartou. Mezi další cenné skalpy patří remíza ve Zlíně, kde Valaši podali svůj nejlepší výkon na ledě soupeře a pak dvě remizy na hřišti Vítkovic.

V sestavě Valachů se objevila v průběhu sezóny celá řada hračů. Sestava se začala formovat až v lednu, kdy končilo přestupové okno. Jedničkou v brance se stal finský miláček publika Sasu Hovi, který do sezóny vstoupil výborně. Později ale jeho výkony začaly trochu stagnovat a tak se do branky dostal junior Štefl, který vychytal remízu v Plzni. Vsetín začal shánět brankáře a na hostování přišel Martin Altrichter z rivalského Zlína, který zde dva měsíce hostoval. Po skončení hostovaní se dostal na místo jedničky opět Sasu Hovi. Jeho výkony se rapidně zlepšily a v závěru sezóny se tak stal velkou oporou. Záda mu kryl Josef Kučera, který přišel na hostování z Jindřichova Hradce.

V obraně byl největší oporou mladý obránce Josef Hrabal, který se i přes své zranění ruky stal nejproduktivnějším zadákem a na ledě strávil velké množství času. Jeho partnerem v obrané dvojici byl Jirka Kučný a tahle spolupráce se ukázala jako správnou volbou. Ve druhé dvojici hráli nejčastěji Michal Horák a Richard Bauer, kteří si taky velice dobře porozuměli. Ve třetí obrané dvojci se hráči více točili, hráli zde Zbyněk Spitzer, Anton Ponomarev, Lukáš Bolf a Pavel Augusta. Příležitost v několika zápasech dostali i mladé vsetínské naděje Radim Ostrčil a také 15letý Matěj Stříteský, který je další velkou nadějí.

V útoku se v sezoně protočilo nejvíce hráčů, do závěrečné čtvrtiny bylo ale jejich složení už víceméně ustálené. První útok hrál ve složení Valko-Stantien-Demel, druhý Dubec-Jenáček-Rob, třetí Sakrajda-Steiner-Duba a ve čtvrtém Zdráhal-R.Hruška-O.Hruška. Po zranění Lukáše Valka naskočil do baráže také vsetínský talent David Květoň a vedl si výborně.

Už dlouho dopředu bylo jisté, že Valaši budou hrát baráž a tak se na ni celou závěrečnou čtvrtinou mohli v klidu připravovat. První zápas i přes jasnou převahu prohráli 0:2, když se nepřekonatelnou překážkou stal gólman Málek, který v Ústí hostoval z Plzně. Co se nepovedlo v prvním utkání za celý zápas se povedlo v tom druhém už v první minutě, kdy branku vstřelil nejzkušenější hráč domácích Roman Stantien. Vsetín nakonec zvítězil 4:1 a vyrovnal stav baráže. Za stavu 1:1 se jelo do Ústí nad Labem. V prvním utkání na ledě ústeckých Lvů prohráli Valaši trošku nešťastně 3:1. V zápase se navíc zranil útočník Valko, kterého nahradil mladík Květoň. Byl to právě on, který se spolu s Hovim a Jenáčkem stal hvězdou čtvrtého klání, který skončil po 60 minutách nerozhodně 2:2. Květoň si připsal v zápase branku a asistenci. Ani v prodloužení se utkání nerozhodlo, ale při vyloučení Jenáčka byli ústečtí několikrát blízko rozhodnutí. Famózní Hovi byl ale proti. V nájezdech přišla velká chvíle Martina Jenáčka, který Málka chladnokrevně prostřelil mezi betony. Jelikož už nikdo jiný svůj nájezd neproměnil, srovnali Valaši opět barážovou bitvu na 2:2 a série se tak přemístila zpět na Vsetín. Pátý zápas začal vsetínskou přesilovkou 5 na 3, kterou proměnil po dlouhém obléhaní Málkovy branky kapitán Stantien. Druhou branku přidal po krásné střílené přihrávce Dubce Rob. Lvi dokázali skórovat jen jednou a tak se Vsetínští poprvé dostali do vedení v sérii a svůj mečbol jeli proměnit do Ústí nad Labem. V šestém utkání si Vsetín vypracoval jen jednu šanci, kterou ale s přehledem proměnil Dubec a tak se ve zbytku utkání soustředil pouze na obranu. Defenzíva s nepřekonatelným Hovi pracovala výborně, Valaši získali čtvrté vítězství a extraligu pro Vsetín tak uhájili - prozatím. Nejlepšími hráči v baráži byli brankář Hovi, obránci Hrabal s Bolfem, útočnici Stantien, a kompletní druhý útok Dubec-Jenáček-Rob.

Co bude dál, je předmětem jednáním. APK dala Vsetínu ultimátum do 30. května, do kdy musí vyřešit své závazky, jinak extraligovou licenci nezíská. Vsetínská radnice v čele se starostou Čunkem intenzivě jedná, aby extraligu uhájila. Nezbývá než věřit, že se jim to podaří, Valaši na extraligou mapu určitě patří.