Startuje druhá polovina soutěže. Rozhodne proti Orlové znovu prostřední dějství?

Václav Trávníček • 29.11.2013

Druhé utkání trilogie domácích zápasů sehrají v sobotu vsetínští hokejisté. Soupeřem Valachů bude tým Orlové, proti které Jakubíkova družina zároveň odstartuje druhou polovinu základní části. Oba předchozí vzájemné duely zvládl lépe Vsetín a pokaždé rozhodl v prostředním dějství. Celek od polských hranic se momentálně krčí v tabulkovém podpalubí, za Valachy zase stojí série čtyř utkání, ve kterých získali pouze jeden bod. Zastaví zelenožlutí v sobotu pád, nebo se ode dna odpíchne jejich soupeř?

Vsetínským hokejistům se od poloviny listopadu výsledkově příliš nedaří. V základní hrací době dokázali naposledy zvítězit proti Valašskému Meziříčí (4:1), jenže od té doby dokázali obrat pouze Opavu (2:3sn) a to jen o jediný bod. Zejména poslední domácí duel s Břeclaví ilustroval stav, ve kterém se nyní zelenožlutá parta nachází. Jakubíkovi svěřenci nevstřelili ani branku a padli 0:2.

„Nedokázali jsme se prosadit ve hře jeden na jednoho. Soupeř výborně bránil, dobře jej podržel i brankář. I když nás hnalo domácí publikum, nedokázali jsme zvítězit,“ hledal příčiny neúspěchu vsetínský lodivod. „Tímto bych se chtěl fanouškům za výkon týmu omluvit. Prosím, aby na nás nezanevřeli, my uděláme vše proto, abychom se zlepšili,“ uvedl dokonce. „Jednou jsi dole, jednou nahoře. Každý sportovec tato období zná. Před měsícem jsme byli v laufu, poráželi jsme soupeře. Teď jsme na opačné rovině,“ přemýšlel kapitán Daniel Vaněk.

Podle toho mají příčiny současných nezdarů více zdrojů. „Náš tým nemá velkou mentální odolnost. Když se nedaří, ztrácíme sebevědomí. Také nefunguje spolupráce obrany a útoku, který nedostává konstruktivní nahrávky. Na druhou stranu, my to obraně také neulehčujeme,“ zamýšlel se hráč s devítkou na zádech. „Víme, že hrát umíme. Musíme zapracovat na tom, abychom se dostali na úroveň, na jaké jsme byli před měsícem,“ burcoval. „Každý ze sebe musíme dát to nejlepší ve prospěch týmu, což se nám momentálně neděje. Věřím, že v sobotu výkon zlepšíme,“ doufal.

Orlová po půlce soutěže zůstává přikována ke dnu

Orlová sice do sezony naskočila až rozhodnutím od zeleného stolu, ovšem očekávání od nováčka soutěže byla poměrně vysoká. Kádr se mohl pochlubit zkušenostmi v podobě Libora Pavliše, Marka Badža, Martina Mintěla či Michala Galgonka. Přesto Orlová zůstala prakticky od prvního kola přikovaná k druholigovému dnu. Nepomohlo ani odvolání kouče Petra Česlíka, který skončil právě kvůli neuspokojivým výsledkům.

Změnu však nepřineslo ani angažování jeho nástupce Daniela Marosze. Orlovští hokejisté dokázali během celé první poloviny vyhrát za tři body pouze čtyřikrát. A Vsetín, který se bude proti outsiderovi soutěže snažit v sobotu zvednout k vyšším patrům tabulky, nastřílel Orlové v předchozích vzájemných zápasech dohromady čtrnáct branek.

V posledním kole Orli inkasovali na domácím ledě od Nového Jičína sedmkrát, z toho čtyřikrát v početní nevýhodě. To by mohlo znamenat pro Vsetín cestu. Úvodní vhazování sobotního duelu bude vhozeno v 17:30 a z utkání připravujeme podrobný online přenos.

Předchozí vzájemné zápasy: Zvítězí Valaši i potřetí?

Valaši v dosavadním průběhu soutěže změřili s Orlovou síly dvakrát a v obou případech se radovali z vítězství. Rozhodující byla vždy druhá třetina. V prvním vzájemném utkání Vsetín v prostřední periodě otočil stav utkání a odskočil na 3:1, v následujícím duelu zase nastřílel během druhého dějství šest branek. Bude se parta v zelenožlutých dresech radovat i v sobotu?

1.kolo, 14. září 2013
VHK Vsetín – HC Orlová 6:2 (0:1, 3:0, 3:1)
Branky a nahrávky: 27. Vaněk (Ambruz, Farda), 28. Vítek (TS), 37. Kajaba (Hruška O., Ševčík), 47. Ambruz (Farda, Ševčík), 48. Kubo (Hruška O., Vrba), 49. Farda (Mikšovský, Ševčík) – 12. Badžo (Voznica), 57. Studený.

Zaznělo po zápase: „Utkání hodnotím kladně pro přístup hráčů. Za stavu 0:1 jsme se hodně trápili v koncovce, měli jsme sedmnáct zakončení oproti soupeřovým čtyřem. Hráči ale zvládli zápas psychicky, vydrželi a nezačali bláznit. Utkání jsme otočili a nakonec ho exhibičně dohráli.“ Juraj Jakubík, trenér Vsetína

12.kolo, středa 23.10.2013
HC Orlová – VHK Vsetín 2:8 (0:1, 1:6, 1:1)
Branky a nahrávky: 38. Badžo (Grepl), 57. Sznapka (Badžo, Štefanka) – 17. Kajaba (Vaněk), 21. Farda (Kajaba), 26. Ambruz (Vaněk, Kajaba), 27. Kubo (Mikšovský, Tichý), 29. Daněk (Vrba F.), 34. Ševčík (Mikšovský), 40. Kajaba (Tichý, Vaněk), 54. Podešva (Báchor, Vrba F.).

Zaznělo po zápase: „Ze začátku to byl dobrý zápas, bojovalo se, ale ve druhé třetině jsme dali čtyři branky po sobě a domácí polevili ve výkonu. Začalo se hrát volnějším tempem a nám to tam vše napadalo. Myslím si, že žádné vítězství není jednoduché. Nám se to dnes podařilo to zvládnout a zvítězili jsme.“ René Kajaba, útočník Vsetína

Předpokládané sestavy:

Vsetín: Hromada – Farda, Žák, Vrba L., Vrba F., Báchor, Burzala, Hurtík – Ambruz, Vaněk, Kajaba – Mikšovský, Ševčík, Kubo – Vítek, Daněk, Hruška P. – Kývala, Podešva, Janeba.

Orlová: Iláš – Mintěl, Hegegy, Štefanka, Sznapka, Vydra, Zientek, Tomis – Pavliš, Badžo, Mráz – Studený, Blatoň, Grepl – Szajter, Voznica, Matějíček – Plášek, Ciupa, Galgonek.