Valaši po velkém boji nakonec přetlačili Uherské Hradiště

Radek Bařina, Václav Trávníček • 07.12.2011

Ta fotka je výmluvná. Vsetínští hokejisté si po srdečním duelu s Uherským Hradištěm řádně oddechli. Dvakrát totiž prohrávali a skóre na svoji stranu otočili až v průběhu třetí třetiny, které patří – i díky kvalitní letní přípravě – k silným zbraním Valachů. O vítěznou branku Vsetína se postaral útočník David Vítek. V samotném závěru pak zelenožlutí přidali další dva pojišťovací zásahy a dokráčeli k důležitým třem bodům za vítězství 5:2.

2. liga - 26.kolo st 7.12.17:30
HC Uherské Hradiště
5:2(1:1, 0:1, 4:0)
Branky a nahrávky: 20. Hruška O. (Korčák, Spitzer), 48. Hruška O. (Hruška P., Spitzer), 50. Vítek (Hruška P.), 58. Vaněk (Zúbek), 60. Zúbek (Vaněk, Heš) - 2. Matějka (Antonovič), 24. Kříž (Sakrajda). Rozhodčí: Volf - Dučák, Poláček. Vyloučení: 6:5 Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 654. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Farda, Heš, Spitzer, Mečiar, Hrčka, Hoďa - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Korčák (41. Daněk), Hruška O., Vítek - Holík, Hambálek, Hruška P.
HC Uherské Hradiště: Heneš - Šťastný, Vodák, Sladký, Matula, Krystýnek, Jedlička - Horehleď, Sakrajda, Hrabec - Kríž, Matějka, Antonovič - Červenka, Šoula, Karpíšek.

Již úvodní vteřiny utkání Vsetína proti Uherskému Hradišti naznačili, že domácí nevstoupili do zápasu v nejlepším rozpoložení. Jihomoravanům trvalo minutu a čtvrt, aby ospalý vsetínský start potrestali. Postaral se o to nový hráč v uherskohradišťských barvách Jan Matějka, který hned své první střídání za nový tým přetavil v branku. Vystřelený kotouč se od zadního mantinelu odrazil přímo na jeho hůl a hostující útočník ho, i s trochou štěstí, doklepl za Plškova záda (0:1). Valachy vstřelená branka neprobrala a dál pokračovali v malátném výkonu. V deváté minutě je mohl ztrestat Antonovič, jeho bekhendový pokus z bezprostřední vzdálenosti se ale jen otřel o břevno a doplachtil do ochranné sítě. O minutu později neuspěl ani Kříž z mezikruží – Plšek byl na místě.

Po těchto hostujících příležitostech jakoby si domácí konečně uvědomili, že utkání již hezkou chvíli probíhá a v druhé půlce třetiny začali přeci jen diktovat tempo hry. Vaněk, Zůbek, Korčák a v oslabení Heš ale v dobrých příležitostech napálili pouze dobře postaveného Heneše v brance Hradiště. V závěru třetiny si domácí zahráli přesilovou hru a, i když ji nehráli příliš dobře, dokázali v ní vyrovnat. Důrazný Ondřej Hruška vybojoval za Henešovou svatyní puk, vybruslil do střelecké pozice a střelou na lapačku procedil kotouč do sítě (1:1). Do šaten tak odcházely oba celky za zaslouženě nerozhodného stavu 1:1.

V úvodu prostředního dějství se zdálo, že zlepšený výkon Vsetína bude pokračovat. Zvlášť, když měl již po 75 vteřinách hry výhodu dlouhé dvojnásobné přesilovky. Tu ale domácí příliš dobře nesehráli. Jedinou příležitost si vypracoval Vaněk, svou šance ale nevyřešil ideálně. Hned po přesilovce navíc přišla studená sprcha pro VHK. Hrubka v útočném pásmu znamenala přečíslení dva na jednoho, Sakrajda předložil lahůdku Pavlu Křížovi a ten bez problémů uklidil touš do odkrytého kouta branky (1:2).

Tím byla porce hokeje pro druhou třetinu vyčerpána a ve zbylých sedmnácti minutách zažívali fanoušci mučení hokejem. Domácí sice byli opticky aktivnější, chyběl jim ale pohyb i důraz a do šancí se takřka nedostávali. Hradiště se nikam nehnalo a pozornou hrou kontrolovalo náskok. Ten mohlo ještě zvýšit, po Sakrajdově pohotové střele ale Plšek výborným zákrokem zneutralizoval Křížovu dorážku. V samém závěru třetiny pak domácí brankář potvrdil roli nejlepšího domácího hráče v prvních dvou třetinách. Petr Horehleď si šikovně sjel od modré na mezikruží, jeho střelu ale brankář Valachů pohotově lapil. Po dvou třetinách proto vedli hosté jen o branku.

V kabině domácího celku bylo zřejmě o přestávce hodně rušno, do třetího dějství totiž vstoupili Valaši jako vyměnění. Branku z úvodního náporu ale nedali, přestože Zůbkově tečované střele příliš nechybělo. Uherskému Hradišti se domácí nástup povedlo po pár minutách otupit a nejen to. V následujících minutách si připravili několik příležitostí, v nichž mohli odskočit na dvoubrankový rozdíl. Ve 43. minutě ale Plšek tygřím skokem zastavil na brankové čáře Červenkovu dorážku a o chvíli později si nepřišel na vsetínského brankáře ani Horehleď.

Klíčový moment zřejmě nadešel v minutě 47., kdy dobře hrající Sakrajda napálil z mezikruží levou tyč Plškovy svatyně. O pár vteřin později zahráli hosté v šesti a Vsetín v následné přesilovce trestal. Valachům se vyplatilo, že ve třetí třetině postavili do jedné formace jmenovce Hruškovy. Právě oni se totiž velkou měrou postarali o zlepšený vsetínský výkon a též vyrovnání. Spitzerovo nahození od modré sklepl Petr Hruška k Ondřeji Hruškovi a ten bez větších problémů uklidil puk do opuštěného kouta branky (2:2). Domácí ožili a o minutu a půl později strhli vedení na svou stranu. Znovu u toho byla druhá formace. Střelu Petra Hrušky Heneš s obtížemi vyrazil. U puku byl nejrychleji David Vítek, který jej bez váhání nastřelil od zadního mantinelu do brankoviště a vracející se brankář slováckého týmu si puk nešťastně srazil za svá záda (3:2).

Vsetín následně přežil oslabení a celkem s přehledem udržoval hosty daleko od Plška. V padesáté šesté minutě mělo přesto Hradiště obrovskou šanci ke srovnání. Šestadvacet vteřin po sobě putovali na trestnou lavici Vaněk a Ondřej Hruška a hosté hráli dlouho přesilovku pět na tři. Sehráli ji však prachmizerně a až na jednu krátkou výjimku se vůbec nedostali do útočného pásma. Vsetínští se tedy ubránili a hned poté utkání definitivně rozhodli. Zúbkovu střelu vyškrábl Heneš na břevno, než ale váhaví beci Jihomoravanů odvrátili puk do bezpečí, přiřítil se k nim Daniel Vaněk a pohotově doklepl puk za čáru (4:2). V poslední minutě ještě dorazil hosty František Zúbek, který akci dva na jednoho zakončil přesnou střelou pod víko (5:2). Přes hodně nepovedených čtyřicet minut tedy nakonec slaví Vsetín výhru 5:2, hosty může porážka hodně mrzet.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „První dvě třetiny byly z naší strany moc špatné, trápili jsme se. Uherské Hradiště mělo v poslední době dobré výsledky, porazili Havířov a další silné celky. Věděli jsme tedy, že si na ně musíme dát pozor, ale bohužel nám dnes v prvních dvou třetinách nešlo vůbec nic, měli jsme špatný pohyb. Ve třetí třetině si dali kluci říct, bnohem líp jsme se pohybovali, přebruslovali jsme soupeře, dostávali jsme ho pod tlak. Důležité bylo, že jsme přežili dvojnásobné oslabení a poté už Uherské Hradiště odpadlo a naši kluci už to zvládli velmi dobře. Po druhé třetině nebyla v kabině taková bouřka, jako v Novém Jičíně. Kluci si byli sami vědomi, že hrají špatně, že se musí něco změnit, že se víc musí nutit do bruslení, šlápnout do toho… Spíš jsme je hecovali, než abychom je nějak sráželi.“

Petr Sakrajda (trenér Uherského Hradiště): „Mně se zápas hrozně těžce hodnotí. Jsem přesvědčený, že jsme po celý zápas byli jasně lepší mužstvo. Problém byl v tom, že jsme za stavu 1:2, po standardce, kterou jsme vyhráli, trefili střelou tyčku. Kdybychom utekli na 1:3, tak bychom si ten zápas pohlídali. Myslím, že utkání hodně ovlivnilo vyloučení, kdy nás rozhodčí poslal do čtyř za špatné střídání, které podle mě rozhodně nebylo. Ale i tak si myslím, že prohrát třetí třetinu 4:0 je z naší strany špatné. Přesto klukům absolutně nic nevyčítám, oni chtěli, prostě jsme se tam špatně vystřídali a tam se rozhodlo, když jsme dostali gól. Vsetín to zvedlo a nakonec to bohužel dopadlo, jak dopadlo.“