Vsetín veze z Karviné cenný bod

Václav Trávníček, Tomáš Salamon • 07.01.2012

Hokejisté VHK zakončili sobotním duelem na ledě Karviné třetí čtvrtinu základní části. Valaši po dvou dvacetiminutovkách prohrávali už 2:0, ale ve třetím dějství zásluhou Davida Vítka a Filipa Bajtka vyrovnali. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů, kde byli šťastnější domácí, kteří zásluhou jediného úspěšného střelce – Vladimíra Luky – brali bonusový druhý bod. Poslední čtvrtinu soutěže odstartuje Vsetín ve středu v Přerově.

2. liga - 33.kolo so 7.1.17:00
SK Karviná
3:2sn(1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 19. Valchař (Samiec), 37. Javín (Moravec, Javín), ?. Luka - 44. Vítek (O. Hruška, P. Hruška), 60. Bajtek (Heš, Zúbek). Rozhodčí: Šeděnka - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 493.
SK Karviná: Iláš – Javín, Sznapka – Novák, Moravec, Mikšan – Hegegy, Štefanka – Studený, Ivan, Luka – Galvas, Urbánek – Blatoň, Valchař, Samiec – Tomis – Štubňa, Rosůlek, Ciupa.
VHK ROBE Vsetín: Hromada – Farda, Heš, Spitzer, Mečiar, Hrčka, Hoďa, Šimek, Žabčík – Zúbek, Vaněk, Sprušil, Vítek, Hruška O., Hruška P., Hambálek, Bajtek, Kajaba, Holík, Dědek.

V sobotní podvečer hostila Karviná na svém ledě Vsetín. Souboj prvního se čtvrtým naznačoval, že půjde o atraktivní bitvu kvalitních týmů a vítězný celek si bude muset body vydřít. Do zápasu vstoupila lépe Karviná, která z úvodního tlaku vytěžila přesilovku. Tu sehrála dobře a Hromada měl co dělat hlavně se Štefankou, který jej prověřil hned třikrát. Vsetín odolal a ve čtvrté minutě také dostal možnost početní převahy. Za ovšem představovala noční můru všech trenérů a hosté se nedostali ani do pásma, natož ke střele. Šance na reparát přišla záhy. Minutu po návratu Javína na led byl vyloučen marek Ivan a Vsetín si mohl spravit chuť. Tentokrát už sice musel Iláš zasahovat proti Spitzerovi, ale největší šance měla opět Karviná. Nejprve Vlachař skvěle uvolnil Galvase ke střele a po prostřídání obranné čtveřice prostrčil do mezikruží Mikšan Moravce. Obě velké šance zlikvidoval výborný Hromada. Po vyrovnání počtu sil Karviná pokračovala ve své převaze a Vlachař před brankou krásnou zadovkou našel úplně volného Blatoně, který proti Hromadovi neuspěl.

Postupem času se Vsetín začal oklepávat ze zpackaných přesilovek a začal se čím dál častěji hlásit o slovo. Ve dvanácté minutě Bajtek výborně vybídl volného Vaňka ke skórování. Vsetínský kapitán z mezikruží poslal puk rovnou do Iláše a rozhodčí zapískal. Jenže se ukvapil, protože puk Ilášovi proklouznul a zastavil se na čáře. Vsetínští se hodně zlobili, ale zřejmě by branky nedosáhli, neboť v blízkosti nebyl nikdo v zeleném, kdo by dosáhl na dorážku. Další velkou šanci měli hosté po propadu karvinské obrany, kdy proti jedinému hráči stáli hned tři borci v zeleném. Šance hostů ztroskotala na Vítkovi, který špatně zpracoval a poté už nedokázal zakončit tak, aby to Ilášovi dělalo problémy. Na gól si diváci počkali až do devatenácté minuty, kdy Radim Valchař předvedl bleskovou souhru se Samiecem a po buly v útočném pásmu z bezprostřední blízkosti zakončil. Vsetín neměl moc času ovlivnit skóre ještě v první třetině, ale přesto se mu to povedlo, když Hambálkovi při střele sjel kotouč a doklouzal až k odkryté tyči, kde mohl do prázdné klece uklidit Kajaba, jenže promáchnul a musel se smířit s tím, že Vsetín půjde do šaten s jednogólovou ztrátou.

Druhá třetina se od samého začátku hrála v dobrém tempu a na obou stranách brankáři neměli o práci nouzi. Jenže to, co se začalo dít přibližně od sedmadvacáté minuty, nelze nazvat jinak než brankářskou exhibicí. Obránci obou mužstev zřejmě na led poslali jen své prázdné schránky a duchem byli ještě v kabině a dost možná ještě někde úplně mimo karvinský zimák, protože už dlouho jsem neviděl takovou plejádu vyložených šancí v tak rychlém sledu. Nejprve byl sám před Ilášem Sprušil, který si odkryl prostor pro zakončení a branku minul. Chvíli na to ujeli všem obráncům Luka s Ivanem. Hromada jim čelil úplně sám a Ivana zázračně vychytal. To ještě nebylo vše. Vyraženého puku se ujal hrčka, který okamžitě vystartoval do samostatného nájezdu. Iláše vykoupal a odkrytou měl celou klec. Nikdo na karvinském stadionu nepochyboval o vstřelení gólu, jen David Iláš byl proti. Mrštně se překulil na záda a proti letícímu puku vykopl do vzduchu své betony.

Skupinka přítomných vsetínských fanoušků si ještě nepřestala rvát vlasy a jiskřilo na druhé straně. Mikšan si protáhl střídání, obhodil si obránce a spolu s Ivanem znovu ujížděli ve dvojici jen proti Hromadovi. Světe div se, vsetínský brankář znovu dokázal nemožné a zabednil bránu před bezmocným Ivanem, kterému zbyl jen němý výraz ve tváři. Byl na tom lépe než David Copperfield, který v tuto chvíli přestal smekat a šel si rovnou uvázat smyčku, neboť ho hned dva lidé během pár minut sesadili až na pozici třetího největšího mága na světě. Nechtěl totiž vidět, že poté co Mikšan vystřídal, naskočil místo něj Luka, který za svými zády nechal všech pět hráčů v zeleném, ale ani on v úniku na „Hroudu“ mezi třemi tyčemi recept nenalezl.

Hra se paradoxně mírně uklidnila v momentě, kdy šla Karviná do tří. Jedinou velkou šanci měl Hoďa, který z první pálil na hrotu kruhu, ale Iláš předvedl ukázkový semafor. Zdálo by se, že brankáři v prostřední části vyhlásili protest proti vstřeleným gólům, ale to co se na ledě dělo by bylo moc i na Harryho Pottera a Petr Hromada zřejmě vyčerpal všechna kouzla ze své kouzelné hůlky, neboť v sedmatřicáté minutě musel kapitulovat. Nutno říct, že neměl sebemenší šanci gólu zabránit. Unikátní práci odvedl David Moravec, který jel s Mikšanem dva na jednoho a zezadu situaci dojížděl druhý bek. Moravec sice mohl přihrát už dřív, ale rozhodl se akci ještě vylepšit. Prudce přibrzdil, načež oba rozjetí obránci nestihli reagovat a odjeli do rohu. Moravec si nabruslil do střelecké pozice, naznačil střelu a na poslední chvíli poslal puk k tyči volnému Davidu Mikšanovi, který jej pohodlně zametl za čáru. Minutu na to byl vyloučen Petr Hruška a v následné přesilovce pálil Štefanka, jehož střelu Hromada neudržel. Ivan se Studeným se natahovali po dorážce, ale na puk nedosáhli a stav po druhé třetině zůstal 2:0.

Do poslední části vlétl Vsetín aktivně. Vítek dobře vypálil a pak najel do Iláše, což přijel bránit Luka a oba šli na dvě minuty zchladit hlavy. Po vypršení trestů se David Vítek okamžitě zapojil do útoku a zpoza branky se vytočil přes obránce i přes Iláše, kterého překonal. Šanci vrátit Karviné vedení měl Studený, který jel sám na Hromadu, ale vylámal si na hostujícím gólmanovi zuby. Vsetín mohl dále pokračovat ve stíhací jízdě, která vyvrcholila v závěrečný tlak, ze kterého se padesát vteřin před koncem dokázal prosadit Filip Bajtek.

Celé drama vyústilo do prodloužení, ve kterém měl jedinou velkou šanci Studený. Ten si obhodil obránce a znovu stál tváří v tvář Hromadovi, kterého ani tentokrát nepřekonal. Rozhodnout musely až nájezdy, ve kterých vsetínští dvakrát trefili tyč a jednou zaúřadoval Iláš. Domácí první d´dva pokusy neproměnili a až v tom poslední rozhodl Vladimír Luka svým bekhendovým blafákem.

Kdo na karvinském stadionu v sobotu byl, nemohl litovat. Hlavně druhá třetina nabídla nevídané drama a celý zápas proměnila v galavečer brankářů, ze kterého vyšel vítězně David Iláš. Karvinští po deseti zápasech ztratili bod a kuriozitou je, že poslední, kdo je o body připravil byl rovněž Vsetín, který bral na svém ledě výhru 2:1 v prodlužení.

Aleš Flašar, trenér Karviné: „Byl to klasický zápas se Vsetínem. Jako vždy to byla hra brankářů, kteří byli oba na jedničku. Podle mě jsme měli v závěru trošku smůlu, ale na druhou stranu zase štěstí při samostatných nájezdech. Já jsem se dvěma body spokojen, protože soupeř byl velice kvalitní. Sice mě mrzí, jak se to nakonec vyvrbilo, ale v celkovém dojmu jsem spokojený.“

Viktor Hlobil, trenér Vsetína: „Myslím si, že kdo přišel na hokej, tak viděl vyrovnané utkání z obou dvou stran. Přestože jsme prohrávali 2:0, tak jsme také měli šance, ale bohužel jsme je neproměnili. To se nám podařilo vynahradit ve třetí třetině. Kdy jsme hodně chodili do brány a vytvořili si tlak. Nájezdy jsou už potom loterií a my jsme bohužel dali tři tyčky (smířeně a s nadhledem se rozesměje), soupeř dal gól a vyhrál, za což mu musím pogratulovat. Myslím si, že po celé tři třetiny to byl parádní hokej.“