Mladší dorostenci ve strhující bitvě s Vítkovicemi ukořistili tři body

Filip Bazala, Václav Trávníček • 06.03.2011

To byl zápas! Po strhujícím závěru nedělního klání se vsetínští mladší dorostenci dočkali. Poprvé v sezóně porazili lídra tabulky z Vítkovic, když jednasedmdesát vteřin před koncem rozhodl o vítězství domácího týmu Martin Helešic. Svěřenci kouče Žilky a Štrauba se posunou v tabulce na třetí místo za Olomouc, na kterou ztrácí dva body. Právě druhé místo by vsetínským dorostencům zaručilo účast na Mistrovství republiky.

EMD - 32.kolo ne 6.3.13:00
HC Vítkovice Ridera
4:3(2:1, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 5. Abdul (Kuchařík), 20. Žabčík (Abdul, Vašíček), 31. Helešic (Abdul, Hryciow), 59. Helešic (Kohout, Forch) - 12. Kafka (Charvát M.), 26. Kafka (Schwarz, Illeš), 27. Rimmel (Charvát M.). Rozhodčí: Dobeš - Smilek, Kurtin. Vyloučení: 6:7 + Klok (VIT) 10 min. nesportovní chování. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 203. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3
VHK ROBE Vsetín: Svoboda M. - Ščotka, Žabčík, Hryciow, Vašíček, Skalák, Hajda, Svozílek - Grygar, Motloch, Forch, Abdul, Hořanský, Kuchařík, Kohout, Mikula, Tydlačka, Děrkas, Malý, Helešic.
HC Vítkovice Ridera: Svoboda R. - Adamík, Charvát A., Charvát M., Klok, Potočný, Rudl, Stanke - Ballner, Illeš, Kafka, Ollender, Rimmel, Řehák, Schwarz, Smrčka, Churý, Stránský.

Nedělní utkání Vsetína s Vítkovicemi bylo kláním čtvrtého s prvním, ale také dvou reprezentačních gólmanů a jmenovců – domácího Miroslava Svobody a ostravského Reného Svobody. Úvod zápasu vycházel lépe domácím a kdyby se hokej hrál na šance, mohli Vsetínští vést po několika minutách už alespoň 5:0. Po levé straně se neprosadil Kohout, na vítkovickém Svobodovi ztroskotal i pokus Tydlačky. Síťku ostravské branky tak rozvlnil až v páté minutě Jindřich Abdul. Hostující bek Rudl špatně rozehrál, načež se kotouč dostal k agilnímu Kuchaříkovi. Vsetínský kapitán posunul puk na volného Abdula a ten se bekhendem nemýlil – 1:0.

Na Lapači poté pokračoval seriál neproměněných šancí Vsetína, který ale hosté velmi rázně utnuli a z ojedinělé akce vyrovnali. Valaši nedokázali vyhodit kotouč z obranného pásma, kde se k odraženému puku dostal Dominik Kafka a bez větších problémů zavěsil – 1:1. Za domácí mohl záhy v oslabení srovnat Forch, který ale v brejku trefil jenom Svobodovu vyrážečku. Když už to vypadalo, že se do kabin rozloučí obě mužstva za nerozhodného stavu, přišla pro hosty studená sprcha. V přesilovce pěti proti třem vyšachovala vsetínská pětice trojku bránících Ostravanů a Zbyněk Žabčík byl tím, který dvě vteřiny před první sirénou poslal domácí opět do vedení – 2:1.

Do druhé části vstoupili domácí v početní výhodě, zužitkovat ji ale nedokázali. Na druhé straně tak udeřili hosté. Vítkovice zamkly domácí tým v obranné třetině, Schwarz vypálil od modré a před vsetínským Svobodou tečoval puk ukázkově Dominik Kafka – 2:2. Ostravanům po vstřeleném gólu narostla křídla a najednou jich byl plný led. Útočnou snahu hostujícího celku podtrhl Rimmel, jenž využil špatné rozehrávky vsetínského brankáře a bez problému uklidil puk do odkryté branky – 2:3. Miroslav Svoboda však své zaváhání odčinil několika skvělými zákroky, kdy doslova držel vsetínské akcie nad vodou. I díky němu stačilo, aby Helešic v půlce zápasu zužitkoval přesilovku a na Lapači bylo znovu srovnáno – 3:3.

Třetí dějství proto už bylo kdo s koho. Tandem Abdul – Kuchařík se mohl radovat v přesilovce, ale narazil na odpor připraveného Reného Svobody. Před vítkovickým gólmanem se posléze zjevil Kuchařík zcela sám, ale opět nebyl s to zavěsit. V sedmapadesáté minutě připravil Hořanský šanci pro Forcha. Ten mohl rozhodnout, pod tlakem však nezpracoval správně kotouč. Rozuzlení přišlo pouhých jednasedmdesát vteřin před koncem. Hokejisté v zelenožlutých dresech si vypracovali akci dva na jednoho, Kohout nahodil před branku volnému Martinu Helešicovi a autor gólu z jednatřicáté minuty se trefil podruhé – 4:3.

Hosté z Ostravy ještě v poslední minutě zkusili hru bez brankáře, ale vyrovnat se jim už nepodařilo. Domácí Vsetín si tak připsal cenné vítězství nad lídrem tabulky a deváté utkání bez prohry v řadě. Chtějí-li svěřenci trenérů Žilky a Štrauba pomýšlet na účast na Mistrovství republiky, musí zbývající čtyři utkání základní části zvládnout lépe než konkurenti z Olomouce a Třince, sídlící na druhém respektive třetím místě. Vzhledem k aktuální formě k tomu ale mají Valaši slušně našlápnuto.

Libor Žilka (trenér Vsetína): „Dnes přijel na Lapač kvalitní soupeř, který dominuje tabulce a letos jsme jej ještě neporazili. Něco jsme si ale v kabině řekli a kluci perfektně splnili vše, co jsme po nich vyžadovali. Hráli jsme disciplinovaně, zato soupeř trochu víc fauloval a my dokázali využít přesilové hry. Měli jsme výbornou první třetinu, ale ve druhé nás Vítkovice začaly trochu přehrávat. Naštěstí ve třetí třetině se nám začalo zase více dařit a minutu před koncem dokonce rozhodnout o vítězství.“

Darek Stránský (trenér Vítkovic): „Celý zápas jsme byli horším týmem a to hlavně v první třetině. Byli jsme hodně vylučování a jak v oslabení, tak ve hře pět na pět jsme se dostávali pod tlak. Nebyli jsme schopni nijak moc na Vsetín zatlačit. I když jsme se ve druhé třetině dostali do vedení, tak jsme to pak v poslední třetině ztratili a prohráli. Vsetín hrál lépe a aktivněji a my zaslouženě prohráli. Mrzí nás to, ale takový je hokej.“