Starší dorost neskóroval, Olomouc veze z Lapače výhru

Radek Bařina • 07.12.2012

Smolný zápas sehráli starší dorostenci VHK proti vrstevníkům z Olomouce. Zápas de facto rozhodla již osmá minuta, kdy otevřel skóre hostující Čamek. Valaši totiž nedokázali na trefu odpovědět a byť až do posledních vteřin sahali po vyrovnání, výborného Urnische v kleci Hanáků překonat nedokázali. Druhou branku vstřelili hosté patnáct sekund před sirénou při domácí power-play a Lapač tudíž opouštějí se třemi body v kapse.

ESD - 25.kolo pá 7.12.16:30
HC Olomouc
0:2(0:1, 0, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Čamek (Vrána), 60. Šoustal (Čamek). Rozhodčí: Šutara – Barteček, Čaja. Vyloučení: 12:13. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 95. Střely na branku: 37:33. Průběh utkání: 0:2.
VHK ROBE Vsetín: Gottwald - Hajda, Žabčík, Běhula, Světlík, Svozílek, Hryciow, Ščotka, Hohl - Pancza, Christov, Forch, Račický, Mikula, Tydlačka, Haničinec, Kuchařík, Grygar, Willert, Hořanský, Rod.
HC Olomouc: Urbisch - Gatěk, Majer, Klvaňa, Brandýs, Horák, Nesvadba - Markl, Pavlovský, Čamek, Beták, Vrána, Heža, Štefka, Konečný, Šoustal T., Kočiřík.

V opatrném duchu se nesly první minuty utkání ELSD mezi Vsetínem a Olomoucí. Hosté, vědomi si toho, že se jim proti Vsetínu příliš nedaří, začali opatrně a ani Valaši se do útočení netlačili za každou cenu. Nic zajímavého nepřinesla ani první přesilovka VHK, v té následné, Olomoucké, už šance přišla a paradoxně si ji vytvořili domácí. Hořanský se protáhl po pravém křídle, následnou ránu brankář Urbisch vyrazil před dojíždějícího Tydlačku, jeho dorážku ale bleskově se přemistivší gólman dokázal zlikvidovat. První gólová radost nakonec patřila Hanákům. Na sklonku osmé minuty vypálil Tomáš Šoustal, Gottwald vykopl puk přímo před dojíždějícího Michala Čamka a ten neměl problém poslat puk do odkryté svatyně.

Valaši se jali útočit a v polovině periody byl blízko k vyrovnání Pancza. Po šikovném průniku ale poslal touš nad bránu. Hosté hrozili především z rychlých protiútoků a při přesilovkách, s několika nepříjemnými střelami při vyloučení Hajdy si ale Gottwald dokázal poradit. V osmnácté minutě měl Vsetín ještě jednu dobrou příležitost k vymazání manka, Haničinec ale z blízka usměrnil puk jen do tyče. Závěr třetiny se nesl ve znamení nervozity, z níž rezultovaly trest pro Vsetínskou lavičku. Do šaten tak odcházeli Hanáci nejen s jednobrankovým náskokem ale též s myšlenkami na dlouho přesilovou výhodu pět na tři.

Dvojnásobná výhoda Hanákům příliš nevyšla. Krom několika tvrdých, ale nepřesných střel od modré si vypracovali jen jednu větší šanci, v té ale Klvaňa Gottwalda neprostřelil. Ve čtyřiadvacáté minutě byla Olomouc přeci jen blízko k vyrovnání. Po chybě domácí obrany však nejprve přihrávku před odkrytou bránu vypíchnul Gottwald a poté si domácí brankář poradil i s Horákovým projektilem od modré. Zbytek druhé třetiny přinesl rychlou hru nahoru dolů.

Oba týmy pozorně bránily, brankáři tak řešili spíše střely z větší vzdálenosti, případně závary. Aktivitou hýřili zejména domácí Hořanský a hostující Beták, ani jeden ale recept na vstřelení branky nenalézal. Ve třicáté čtvrté minutě dostal pas do vyložené pozice Pancza, jeho zakončení ale v poslední chvíli zablokovala jedna z hanáckých holí. Takřka z protiútoku předvedli pohledný výpad Šoustal s Konečným, druhý jmenovaný ale na puk o chloupek nedosáhl. I po čtyřiceti minutách proto svítil na ukazateli skóre stav 1:0 pro Olomouc.

Do třetí třetiny vstoupili domácí náporem, Grygara ale se štěstím vychytal Urbisch, Hořanský bekhendem těsně minul a vyrovnání nepřinesla ani následná početní výhoda Vsetína. V pětačtyřicáté minutě se neradoval ani Forch, který po šikovném průniku zakončoval jednoruč do brankářova ramene. Kromě zmíněných výjimek ale Olomouc výbornou defenzívou Vsetínu mnoho nedovolovala, aktivní hrou navíc nutila Valachy myslet i na zadní vrátka. Agilního Šoustala ale krátce po polovině třetí třetiny vychytal spolehlivý Gottwald.

Pět minut před sirénou sehrál Vsetín svou poslední zápasovou přesilovku, velkou skrumáž před svou brankou ale dokázal skvělý Urbisch vyřešit a precizně si poradil i s dělovku Ščotky od modré. Minutu a čtvrt před koncem odvolali domácí brankáře, pozorní Hanáci ale odvrátili poslední dvě nadějné šance VHK a čase 59:45 pečetili výhru do prázdné brány. Po vyhraném souboji před olomouckou střídačkou se k puku dostal Tomáš Šoustal a od půlky kluziště neomylně trefil prázdnou branku. Hosté tak na Lapači udrželi nulu a po bezchybném defenzivním výkonu odvážejí z Lapače výhru 2:0.