Starší dorost nestačil v derby na Zlín

Radek Bařina • 14.12.2012

Prohru v derby se Zlínem si připsali starší dorostenci Vsetína. O výsledku rozhodla první třetina, v níž byli hosté mnohem důraznější a nebezpečnější . Vytvořili si dvoubrankový náskok, který už nepustili. Hra VHK se lepšila jen velmi pomalu. Ve třetí třetině si sice zelenožlutí vynutili tlak, bylo však již pozdě. Dokázali jen snížit na konečných 2:3 a potřetí v sezóně odcházejí z derby s prázdnou. Zlín díky výhře navýšil náskok na VHK už na šest bodů.

ESD - 27.kolo pá 14.12.16:30
Berani Zlín
2:3(0:2, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 30. Forch, 44. Hryciow (Grygar) - 5. Bumbál (Pelánek), 20. Stuchlík (Stránský, Kobylík), 30. Helešic. Rozhodčí: Jeřábek - Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 125. Střely na branku: 28:25. Průběh utkání: 0:3,2:3
VHK ROBE Vsetín: Gottwald - Hajda, Žabčík, Svozílek, Hryciow, Ščotka, Hohl - Pancza, Christov, Forch, Račický, Mikula, Haničinec, Kuchařík, Grygar, Hořanský, Rod.
Berani Zlín: Haloda - Kobylík, Stuchlík, Řezníček, Váňa, Velčovský, Tomek, Grygera, Procházka - Hlaváč, Gago, Pelánek, Bumbál, Zaremba, Helešic, Pavlůsek, Vyoral, Stránský, Hladiš, Galuška, Stiksa.

Krajské derby Vsetína se Zlínem přineslo od počátku rychlý hokej. Domácí byli v úvodu o něco aktivnější a ve čtvrté minutě si vytvořili první šanci. Kuchaříkovu střelu z mezikruží ale brankář Haloda vykopl, dojíždějící útočník VHK pak na puk těsně nedosáhl. Asi nikoho by v tu chvíli nenapadlo, že to byla jediná větší příležitost Vsetína v první třetině. Hosté se osmělili v páté minutě. S tvrdou ránou od modré si ještě Gottwald v kleci VHK poradil, v čase 4:53 už ale kapituloval. Důrazný Pelánek poslal puk před bránu a Pavel Bumbál zblízka pokořil strážce svatyně Vsetína.

Vedoucí branka hosty uklidnila. Začali pozorně hlídat střední pásmo a vyráželi do rychlých protiútoků. Gottwald si ale v osmé minutě s notnými problémy poradil se zlínským brejkem, další dvě velké šance za něj zhatili jeho spoluhráči, kteří úspěšně srazili puky letící do odkryté branky. Domácí sice nebyli opticky horší, směrem dopředu ale byli naprosto neškodní. Snad až v posledních šesti minutách úvodního dějství přeci jen začali Halodu ohrožovat, nejednalo se však o nebezpečné střely. Nejzajímavější pozice měli Hořanský a Rod, ti však branku vůbec netrefili. Půl minuty před sirénou dostal Zlín možnost vyzkoušet si první přesilovku v zápase. Stačilo mu třiadvacet sekund, aby ji využil. Michal Stuchlík dostal nabito na modrou a dělovkou propálil vše co mu stálo v cestě. Do kabin tudíž hosté odcházeli s náskokem 2:0.

Druhou třetinu začal Vsetín náporem, přes pozorně bránící Zlín se ale v podstatě vůbec nedostával k zakončení. Byli tu tudíž hosté, kdo mohl při své přesilové hře od čtyřiadvacáté minuty zvýšit, početní výhodu ale tentokrát nevyužili. Následně se prvního faulu dopustili Berani. A to ne jednoho, nýbrž hned tří v rozpětí minuty a půl. Dvouminutovou přesilovku pět na tři ale sehrál Vsetín bídně. V útočném pásmu sice pohledně kombinoval, mimoto ale nevymyslel nic, co by Halodu v brance dokázalo vyděsit. V klasickém oslabení navíc ujel Helešic, byl faulován a dobře pískající sudí Jeřábek nařídil trestné střílení. Martin Helešic, který ještě v úvodu sezóny působil v zelenožlutém dresu, jej přesnou střelou na vyrážečku proměnil.

Se Vsetínem to v tu chvíli vypadalo bídně. Přesto ještě v téže přesilovce vykřesal jiskřičku naděje. Jan Forch vybruslil od mantinelu, střelu mu obránce zblokoval, Forch se ale dokázal pro puk pohotově natáhnout a šikovnou střelou skóroval do protipohybu přemisťujícího se gólmana. Ve zbytku třetiny se Vsetínu ještě dvakrát podařilo výrazněji rozevřít pevnou skořápku zlínské defenzívy. V prvním případě, po Grygarově nahození, ale nedokázali dva jeho spoluhráči protlačit kotouč přes jediného zlínského beka do odkryté brány. Ve třicáté šesté minuta pak Hajda našel krásnou přihrávkou od zadního mantinelu Christova, ten ale tváří v tvář brankáři nenašel skulinku mezi betony. Po dvou třetinách proto vedl Zlín 3:1.

Závěrečné dějství patřilo Vsetínu. Ten si vynutil permanentní převahu, častěji se začal dostávat též k zakončení. První šance sice patřila zlínskému Hladišovi, který se šikovně protáhl na mezikruží, Gottwalda ale nepřekonal a pak už se otěží chopil Vsetín. V čase 43:59 ho navíc povzbudila kontaktní trefa z hole Michala Hriciowa. Ten zakončil dlouhé obléhání Halodovy svatyně střelou od modré, kterou brankář Zlína vůbec neviděl a puk našel až v bráně. O chvíli později si zahrál Vsetín přesilovku, ta se mu ale nepovedla.

Zlín bránil pozorně a, i když byl pod tlakem, do vyložených šancí Vsetín nepouštěl. Pakliže puk zamířil mezi tři tyče, byl na místě spolehlivý Haloda. Nejaktivněji si počínal Ščotka, ani on ale skulinku ve výstroji brankáře nenašel. Dvě a půl minuty před koncem sáhl Vsetín k power-play. Tu si sice pokazil dvěma fauly, přesto až do posledních okamžiků svíral Berany v jejich pásmu. V největší šanci ale skvělý Halodův beton zastavil dělovku Hajdy. Zlín tak, zejména díky první polovině utkání, dobyl Lapač a po vítězství 3:2 odskočil Vsetínu na šestibodový rozdíl.