Starší dorost ve strhujícím utkání obral o bod lídra tabulky z Třince!

Dominik Tobola • 16.11.2012

Skvělý zápas byl k vidění na Lapači, kde starší dorost pohostil lídra tabulky z Třince. Domácí sice nevstoupili do utkání příliš šťastně a po první třetině prohrávali 0:2. Jenže zlepšený výkon ve druhé třetině dopomohl ke snížení zásluhou Jana Ščotky, který tak protrhl vsetínskou střeleckou nemohoucnost. Tato branka nabudila tým trenéra Weintritta natolik, že poté v heroickém závěru utkání dokázal uzmout soupeři jeden bod za remízu 5:5, neboť v nájezdech již na Svobodu recept nenašli.

ESD - 19.kolo pá 16.11.16:30
HC Oceláři Třinec
5:6sn(0:2, 1:1, 4:2 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 36. Ščotka (Račický), 45. Pancza (Žabčík), 48. Hořanský (Pancza, Žabčík), 50. Vašíček, 59. Hohl (Pancza) - 10. Kovařčík (Kofroň), 18. Christov (Kovařčík), 21. Kovařčík (Růžička, Jašek), 45. Kofroň (Kasala), 49. Růžička (Kofroň, Kasala), roz. sam. náj. Kofroň. Rozhodčí: Langer - Havlík, Moravec. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 100. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5, 5:5, 5:6.
VHK ROBE Vsetín: Vlach (Bechný) - Hajda, Žabčík, Běhula, Vašíček, Hryciow, Ščotka, Hohl - Pancza, Račický, Forch, Světlík, Mikula, Haničinec, Kuchařík, Grygar, Hořanský, Rod.
HC Oceláři Třinec: Svoboda (Cieslar) - Bartko, Mičulka, Stránský, Zahradníček, Bartoň, Walaski - Kovařčík, Růžička, Christov, Pěnčík, Kofroň, Trčka, Motloch, Kasala, Lorek, Švaňa, Jašek.

V dalším utkání Extraligy staršího dorostu zavítal na Lapač lídr celé soutěže, Třinec. Domácí se v úvodu do svého soupeře pustili s velkou vervou a vytvořili si pár příležitostí, které však většinou bez problému pochytal odchovanec Vsetína v barvách Třince Svoboda. Žádná však tedy neměla parametry příležitosti brankové. Tu měla až v podstatě první šance Ocelářů. Kofroň počkal na nejvhodnější okamžik pro nahození na branku, kde šikovně tečoval za záda Vlacha hostující Michal Kovařčík, jenž poslal svůj tým do vedení - 0:1. Vsetín se i nadále snažil, ale chyběla tomu jakási přidaná hodnota, která by přinesla i branky. A když tedy nepřicházely na domácí straně, zákonitě udeřil soupeř. Střelec první branky Kovařčík zatáhl kotouč podél levého hrazení a stříleným pokus našel hůl Víta Christova, jež namířila kus gumy přímo nad ramenio bezmocného Vlacha - 0:2. Do konce třetiny se již na Lapači hrál podprůměrný hokej bez většího množství šancí a skóre se tak neměnilo.

Do druhého dějství vlétli hosté ve velkém stylu. Za 13 sekund již na světelné tabuli mohli diváci zřít výsledek 0:3. Jašek prostrčil na Růžičku, jehož dělovku Vlach vyrazil pouze a jen před Michala Kovařčíka, jenž měl úlohu snadnou, dorazit kotouč do zcela prázdné branky - 0:3. Ale hned po obdržené brance, jako mávnutím proutku, začal Vsetín hýřit aktivitou a agresivním bruslením. V krátkém sledu si vytvořili několik slibných šancí. Tu největší měl, paradoxně v oslabení, Ondřej Grygar. Domácí mladík po vystihnutí laxní rozehrávky uháněl zcela sám na Svobodu, ale jeho střela mezi betony síť nerozvlnila. Poté dostali domácí výhodu přesilové hry, ve které častovali Svobodu velkým počtem střel, ale ani jedna se neujala. Domácí nakonec ze střeleckého zoufalství vytáhl obránce. Jan Ščotka si sjel na mezi kruhy, kde ho našel krásným pasem Račický a Valaši se radovali ze snížení na 1:3. Domácí tato branka ještě více nakopla a ihned za pár okamžiků nastřelil Hajda tyč. Do konce druhé dějství však žádná další branka nepadla a do kabin se tedy šlo za stavu 1:3 z pohledu domácích.

Dějství s číslem tři můžeme označit za brankové hody a velký jak fyzický, tak psychický výkon domácích, kteří dokázali snad nemožné. První vzpruhou byla v závěru přesilové hry nekompromisní dorážka Reného Panczi, který do kotouče napálil tak tvrdě, že jej doslova procedil mezi Svobodovými betony - 2:3. Domácím ovšem nevydržela radost z kontaktní branky ani celou půlminutu, protože se kolem levého mantinelu protlačil Kasala, jenž našel najetého šutéra hostí Adama Kofroně, který ranou pod břevno vrátil svému týmu dvoubrankové vedení. To však ani zdaleka nebylo vše, neboť o dvě minuty později opět vykřesal naději pro domácí skvělou trefou z voleje Adam Hořanský. Ale aby střelecká kontinuita nebyla porušena, přišla přesilovka Ocelářů, ve které trestal Marek Růžička. Jmenovec svého slavnějšího kolegy z třineckého prvního mužstva zasunul kotouč pod přesunujícím se Vlachem natolik rychle, že skončil za ním. Avšak kdo byl v té chvíli tušil, že utkání je již rozhodnuto, tak se šeredně zmýlil. V 50. minutě dostala vsetínská nevzdávající se flotila výhodu přesilové hry a tu svěřenci Jiřího Weintritta ukončili záhy a velmi rázně. Ihned po vhazování napřáhl Vojtěch Vašíček a propálil před ním stojící živou zeď. No a k nezměrné radosti hrstce fandících fanoušku Vsetína se jal volného kotouče Pancza, který byl v úniku faulován. Kotouč ovšem zůstal volně ležet před Svobodou, který v signalizované výhodě uklidil zcela bez bázně Dominik Hohl a daroval tak Vsetínu bod s cenou nepočitatelnou.

V prodloužení se nic nestalo a tak přišly na řadu samostatné nájezdy, ve kterých byl pouze jediný úspěšný střelec, jímž byl Adam Kofroň. Třinecký zachránce tak pojistil svému týmu druhý bod navíc.

Jiří Weintritt (hlavní trenér VHK Vsetín): "Dnes jsme za stavu 0:3 brali bod, což se nám povedlo. Svědčí to o naší velké bojovnosti a chtíči hrát utkání za jakéhokoli stavu. Teď jde jen o to, abychom tohle nadšení a kvalitu hry předváděli i v další části sezóny."

René Mucha (hlavní trenér HC Oceláři Třinec): "První polovinu jsme si pohlídali, byli jsme úspěšní v zakončení a měli i trochu štěstí. Naše trápení začalo za stavu 1:3, kdy jsme začali vyrábět nepochopitelné chyby a dostali tím soupeře do utkání. Neproměňovali jsme šance, byli jsme velmi nedisciplinovaní, v mnoha situacích to bylo o laxním přístupů jednotlivých hráčů. Ke konci třetiny jsme se zbytečně nechali vyprovokovat, což vedlo k přesilovkám soupeře, který je využil. Musím přiznat, že jsme poté dokázali udržet domácí na uzdě a dotáhli zápas alespoň do prodloužení. No a nájezdy byly jako vždy loterie, oba brankáři dobře zachytali a my dali jeden šťastný gól."