Starší dorostenci podlehli Kometě na nájezdy

Ondřej Konvičný • 28.09.2012

Starší dorostenci dnes přivítali celek HC Kometa Brno, který v posledních čtyřech zápas neokusil hořkost porážky a byl tak favoritem tohoto duelu. Valaši však ukázali, že umí zabojovat, a v průběhu celého utkání byli Kometě vyrovnaným protivníkem. To se odrazilo také na stavu utkání, po 60 minutách svítilo na světelné tabuli skóre 2:2 a šlo se do prodloužení. V něm se neprosadil ani jeden z celků, takže přišly na řadu samostatné nájezdy. V těch si počínali lépe hosté a odváží si tak do moravské metropole 2 body.

ESD - 7.kolo pá 28.9.16:30
HC Kometa Brno
2:3sn(0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 29. Grygar (Ščotka, Rod), 52. Tydlačka (Žabčík) - 30. Koch (Boltvan, Hájek), 45. Grunwald (Vaverka, Kubeš). Rozhodující sam. nájezd: Dymáček. Rozhodčí: Hradil - Laczko, Novák. Diváci:82. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 39:34 Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Gottwald - Hajda, Žabčík, Běhula, Svozílek, Hryciow, Ščotka - Pancze, Christov, Forch, Světlík, Mikula, Tydlačka, Grygar, Willert, Rod
HC Kometa Brno: Jekel - Koch, Štancl, Marcello, Vlček, Hájek, Kubeš - Vaverka, Denk, Kozel, Dymáček, Nohel, Balaštík, Garčic, Zohorna, Boltvan, Grunwald

První minuty zápasu ELSD mezi Vsetínem a Kometou se nesly v opatrném duchu. Drobnou změnu přinesla až minuta pátá, kdy krátce po sobě putovali za katr hned dva hráči Komety. Přesilovku pět na tři ale Vsetín nevyužil, přestože při několika střelách zasahoval brankář Jekel i s trochou štěstí. Početní výhoda nicméně nastartovala mírný vsetínský nápor, v desáté minutě navíc zesílený i o další přesilovou hru. Kýžené vedoucí branky se ovšem Valaši nedočkali, přestože Hajdově teči ze vzduchu chybělo jen pár centimetrů.

Kometa v úvodních fázích utkání spoléhala především na pozornou defenzívu a rychlé protiútoky. V jednom z nich, v minutě deváté, se do dobré příležitosti vřítil Nohel, jeho pokus ale brankář Gottwald vyškrábl lapačkou. Brankou pak neskončila ani přesilovka Brna od minuty dvanácté, přestože po Dymáčkově usměrnění puku stály při Gottwaldových betonech všichni svatí. Do třetice se Kometa neradovala ani v minutě šestnácté, přestože Nohel a spol vytvořili před brankou solidní zmatek. Že měli v první třetině gólmani štěstí na své straně, pak dokumentoval i pokus z otočky v podání vsetínského Panczeho, který se proplížil těsně kolem levé Jekelovy tyče. Do kabin tak odcházely celky za bezbrankového stavu.

Hned po pár vteřinách druhého dějství udělala velkou chybu defenzíva VHK a jeden z hostujících útočníků se ocitl zcela sám před Gottwaldem – ve vyložené pozici ale branku minul. Jinak se obraz hry oproti první části příliš nezměnil. K vidění byl spíše bojovný hokej, ve kterém měli opticky navrch domácí, do větších šancí se ale nedostávali. Až přišla série vyloučení v závěru třetí desetiminutovky, ze které nakonec rezultovala vsetínská přesilovka čtyři na tři. Tu Valaši dokázali využít a stačilo jim k tomu pouhých sedm vteřin. Ščotka vypálil od modré a Ondřej Grygar ze vzduchu sklepnul puk mezi gólmanovými betony do sítě.

Z vedení se ale domácí radovali pouhých třináct sekund. Hned po rozehrávce se do útočného pásma vřítil Patrik Koch a střelou po ledě ze značného úhlu překvapil Gottwalda v brance. Zbytek třetiny nabídl urputnou bitvu, v níž měl sice více práce Jekel, s většinou zákroků ale neměl vážnější problémy. V jednu chvíli byl přesto hostující brankář překonán, Forchovu dorážku ale na brankové čáře zastavil tygřím skokem bek Komety. Zejména díky němu tedy i po prostřední dvacetiminutovce svítilo na ukazateli nerozhodné skóre.

Ve třetí třetině zahrozili jako první domácí, ukrytá střela Willertova ale zamířila těsně vedle. Byli to tedy Brňané, kdo strhl vedení na svou stranu. Domácí obrana nechala za svými zády Hynka Grünwalda a ten svůj únik zakončil bezchybným bekhendovým blafákem. Valaši se po obdržené brance vrhli do útoku, šikovná teč Tydlačky ale skončila na Jekelovi a dvě minuty poté neuspěl ani Světlík, který v dobré pozici zakopl a v kleče už poté nedokázal střelu přesně umístit. Krátce před polovinou třetiny to tak mohli být znovu hosté, kdo udeřil. Sám na Gottwalda jel Dymáček, zakončení mezi betony si ale domácí mladík s maskou pohlídal.

Dvaapadesátá minuta se pro Kometu ukázala jako smolná. Nejprve jen tak tak nezvýšila na 1:3, když puk, odražený od vsetínského Svozílka, proklouzal těsně kolem Gotwaldovy svatyně a hned z protiútoku navíc přišlo vyrovnání. Přihrávka od mantinelu se s přispěním brusle brněnského obránce odrazila přímo před volného Ondřeje Tydlačku a ten zblízka zasunul puk do brány. Po vyrovnání ubylo vzruchu, pro oba týmy byl totiž zisk případného bodu příliš cenný, než aby se pouštěly do bezhlavého útočení. S několika závary si na obou stranách poradily defenzívy, po šedesáti minutách tudíž skončilo utkání nerozhodně 2:2.

Prodloužení začalo dvouminutovou přesilovkou Komety, šance ale přišly až při hře pět na pět. Nejprve měl rozhodnutí na holi domácí Rod, který se ocitl sám před gólmanem. V nelehké pozici ale nedokázal zvednout bekhendem puk do potřebné výše. Na druhé straně mohl v samém závěru rozhodnout Garčič, jeho střela ale byla nejen pohotová, ale též nepřesná.

V vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Ty víc svědčily Kometě, neboť se prosadili Jakub Boltvan a Roman Dymáček. Za Valachy dokázal kontrovat pouze Erik Christov, bonusový bod tudíž putuje do moravské metropole.