Vsetínští junioři doma zdolali Porubu

Radek Bařina • 12.12.2010

Vítězství v poměru 5:2 si v neděli večer připsali junioři VHK Vsetín v domácím duelu s Porubou. O jejich výhře rozhodly především přesilové hry, hned tři početní výhody totiž Valaši dokázali přetavit v branku. Výborným výkon, okořeněný hattrickem, předvedl útočník David Vítek. Svěřenci trenéra Miroslava Kuba si tak upevnili druhou příčku v tabulce ligy juniorů.

Liga juniorů, skupina Východ - 28.kolo ne 12.12.17:15
HC RT TORAX Poruba 2011
5:2(2:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Vítek, 9. Vítek (Tyralík, Valigura), 23. Kubo (Klimek, Hromada), 28. Vítek (Valigura, Tyralík), 60. Ondra (Martyčák T.) - 5. Vajda (Bystroň), 50. Kofroň. Rozhodčí: J.Fiedler - Z.Novák P.Škrobák. Vyloučení: 3:9 navíc Blažej, Vajda (oba POR) 10 min OT, Bystroň (POR) do konce utkání. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 180. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Boháčik, Galia, Tyralík, Urban, Žabčík, Lukeš, Kozák - Ondra, Kubo, Skyba, Klimek, Vítek, Gromus, Lechner, Martyčák T., Valigura, Motloch.
HC RT TORAX Poruba 2011: Konvička (28. Hanuska) - Dusík, Mládenka, Jasiok, Ferenc, Lužný, Odsedek, Vajda, Štrubař, Bystroň, Kurovský, Zuber, Kameníček, Jelen, Chaloupka, Blažej, Dominec, Svoboda, Kofroň, Franz

Juniorský ligový souboj druhého Vsetína s devátou Porubou přinesl od úvodních minut svižný hokej plný pohybu. A nejen to. Již po minutě a půl se diváci na Lapači dočkali úvodní branky. Hostující brankář Konvička ve snaze odehrát puk před dotírajícím Skybou, rozehrál přímo na hůl Vítka a pro toho již nebylo velkým problémem poslat touš do odkryté branky (1:0). Domácí útočník tak hned při svém prvním střídání rozehrál své velké galapředstavení. Z vedení se ale Valaši neradovali dlouho. První chyba domácí defenzívy a z ní rezultující přečíslení hostů ještě skončilo střelou nad, další vsetínské zaváhání v polovině 5. minuty již ale Poruba potrestala. Hbitý Vajda s lehkostí a elegancí obkroužil ve středním pásmu beka Valachů a svůj brejk zakončil přesnou střelou mezi Hromadovy betony (1:1).

O necelou minutu později se mohla Poruba dokonce ujmout vedení. Po chybě v domácí rozehrávce se sám před Hromadou zjevil Kurovský, vsetínský brankář ale potově zakročil betonem. Poté ale hosté dvakrát v rozpětí minuty a půl faulovali, čím nabídli Vsetínu velkou šanci k vydobytí ztraceného náskoku. Přesilovku pět na tři sice domácí nevyužili, krátce po jejím skončení ovšem vypálil z levého křídla Vítek a Konvička se za pukem letícím nad lapačku mohl akorát ohlédnout (2:1).

Vstřelená branka domácí povzbudila a ti v dalších minutách převzali otěže zápasu do svých rukou. Zejména agilní David Vítek dělal se svými spoluhráči z formace defenzívě hostů nemalé starosti. Ve 13. minutě se do šance dostal Valigura, sraženou střelu Tyralíka ale ze značného úhlu neuklidil do odkryté branky. O chvíli později ujel Klimek, tísněný ale zamířil bekhendem mimo. Po pár minutách útlumu se do hry znovu vrátili i hosté. Velkou šanci měl znovu Kurovský, zblízka ale Hromadu neprostřelil. Po první třetině tak domácí drželi těsný náskok 2:1.

Úvod prostředního dějství rozhodně nevyšel dle hostujících představ. Již po minutě hry fauloval Kameníček a domácí přesilovku využili. Celá akce začala u brankáře Hromady, který pohotově rozehrál puk až na útočnou modrou. Zde se jej chopil Klimek, přešel do útočného pásma a poslal pas před bránu přímo na hůl najíždějícího Kuba, jemuž stačilo pouze usměrnit touš do brány. (3:1). Takřka v zápětí mohla Poruba odpovědět, proti Bystroňovi pálícímu z mezikruží ale vymrštil Hromada svůj beton.

Ve 26. byl přísně vyloučen hostující Lužný a Vsetín využil i svou druhou přesilovku v prostředním dějství. Nejprve sice spálili svou šanci Klimek s Kubem,v čase 27:07 už ale domácí udeřili. Valigura našel před brankou neobsazeného Vítka a nejlepší hráč zápasu zblízka překonal Konvičku. David Vítek tak ještě před polovinou zápasu završil svůj hattrick a domácí náskok vzrostl na tři branky (4:1). Hosté vystřídali brankáře, Konvičku vyměnil Hanuska, na jejich hře ale byly patrné stopy inkasovaných branek. Valaši tak celkem v pohodě kontrolovali hru a nepouštěli Porubu do nebezpečných pozic. V minutě 37. na tom nic nezměnila ani přesilovka Toraxu, vůbec první v utkání. Do šaten tak odcházeli domácí s bezpečným, tříbrankovým, náskokem.

Hosté ale utkání rozhodně nehodlali zabalit a do třetí třetiny vstoupili plni odhodlání. Zvýšili důraz i napadání a v úvodu třetího dějství si vytvořili optickou převahu. Do větších šancí se ale přes soustředěnou domácí defenzívu nedostávali. S přibývajícími minutami se na ledě začínalo stále více jiskřit, z čehož mimo jiné vzešla dvojnásobná přesilová hra Poruby. Ta výhodu pět na tři stejně jako Vsetín nevyužila, stejně jako Vsetín ale v branku přetavila pokračující hru pět na čtyři. Po vhazování se puk dostal ke Kofroňovi a ten přesně umístěnou střelou z mezikruží pokořil Hromadu (4:2).

Hosté vycítili šanci a ještě více se zakousli do domácích, jenže jeden rychlý výpad Vsetína a jím vynucený faul, vzal Porubě vítr z plachet. Vsetín sice tuto přesilovku nevyužil, zastavil však rodící se nápor hostů a v dalších minutách již Valaši Torax do tlaku nepouštěli. Porubští navíc působili stále více frustrovaněji, z čehož vzešel i další faul. V přesilovce měl hned tři tutovky Valigura, Hanuska v ale předvedl několik výtečných zákroků.

Závěrečný tlak Poruby se nekonal, naopak, v poslední minutě pečetil domácí výhru Ondra. Ten si nejprve vyměnil puk s Martyčákem, který následně obkroužil branku a pokusil se o zasunutí puku. Po jeho se ale touš vydal pouze po brankové čáře a byl to tudíž až Ondra, číhající u opačné tyče, kdo kotouč pohodlně dopíchl do branky (5:2). Po závěrečné siréně ještě vypukla menší strkanice, po níž si hostující Bystroň vysloužil trest ve hře, to již ovšem na konečné výhře Vsetína v poměru 5:2 nemohlo vůbec nic změnit.