Kajaba o sobotním soupeři: Proti Porubě musíme znovu vycházet z obrany

Václav Trávníček • 23.01.2014

Velká spokojenost vyzařovala ve středu večer ze vsetínského týmu. Valaši zvítězili na ledě favorizované Techniky Brno 3:0 a z venkovního miniturné si na Lapač vezou maximální možný počet bodů. „Je to krásné, užíváme si to. Dál ale musíme jít s pokorou, aby to nedopadlo jako na podzim, kdy jsme po úspěšné šňůře sklidili sérii proher,“ uvědomoval si útočník René Kajaba, autor dvou středečních gólů a s dvaadvaceti zásahy aktuálně nejlepší střelec VHK.

Znamená pro vás podzimní série sedmi proher varování?
(přemýšlí) Teď vycházíme především z obrany, což cvičíme prakticky na každém tréninku. I pro uplynulou třízápasovou venkovní šňůru jsme měli za úkol zabezpečovat obranu a góly sázet z brejkových situací.

To se vám podařilo. Co se změnilo oproti podzimu?
Částečně je to i o štěstí, které se k nám teď v rozhodujících chvílích přiklání. Roli hrálo ale také to, že nás posílil František Zúbek. Tím pádem máme prakticky vyrovnané čtyři útoky a hodně síly. Je to teď zkrátka fajn.

Proti favorizované Technice jste začali dobře a pak dlouho drželi hubené vedení. Byly to velké nervy?
Dlouho jsme vedli 1:0, ale Technika měla pár dobrých šancí. Myslím, že soupeř měl trochu navrch ve třetí třetině. To na nás skutečně pět nebo deset minut vletěl, ale Petr Hromada to v brance zavřel a podržel nás. Má první nulu v sezoně, takže ho čeká svačinka pro mančaft. Na to se těšíme.

A co vaše dva góly v 52. a 60. minutě, které rozhodly zápas? Ty už by na nějaké menší občerstvení rovněž vydaly…
Kdepak, svačinka je až za hattrick. První gól mi tam spadl se štěstím. Nahodil jsem puk z dálky, jenže ten brankáři skončil a bylo z toho vedení 2:0. To se někdy stává. Druhá branka zase padla při soupeřově power play. Hra v šesti bez brankáře, to je vždycky buď, a nebo.

Aktuální situace mezi 4. a 8. místem tabulky

PklubZVVpRPpPVB:IBB+/-
4. Hodonín 35 17 2 0 3 13 122 : 105 58 +17
5. Technika 34 16 4 0 1 13 115 : 93 57 +22
6. Přerov 35 15 2 0 5 13 107 : 98 54 +9
7. Vsetín 35 15 2 0 4 14 102 : 102 53 0
8. Frýdek-Místek 35 14 3 0 3 15 110 : 136 51 -26

Dokonce jste sahal po zmíněném hattricku, ale jedenkrát z toho byla jen tyčka.
Gólman si dobře postavil bránu. Také František Zúbek trefil konstrukci, orazítkoval břevno. Ale štěstíčko se v konečném zúčtování přiklonilo k nám a to je nejdůležitější. Zvítězili jsme.

Kdy jste začal věřit, že si z Brna skutečně vítězství odvezete?
Po brance na 2:0, která nás trochu uklidnila. Pořád jsme si to hlídali směrem dozadu, od trenérů jsme měli nařízeno, abychom se vraceli ve dvou hráčích. Nakonec se nám to skutečně podařilo udržet, ubránili jsme nějaká oslabení a dopadlo to dobře. Už v sobotu nás ale čeká další zápas a do toho musíme jít na sto dvacet procent.

Soupeřem vám bude ostravská Poruba, která má ještě kvalitnější tým než Technika, souhlasíte?
Ostravané mají velmi dobrý tým, poslední dvě sezony patří k hlavním favoritům soutěže. Stejně jako proti Technice, i proti Porubě musíme vycházet především z obrany. A uvidíme, co nám tam nakonec spadne.

Středečním vítězstvím jste dostali pod tlak Přerov a zároveň i Techniku Brno. Na šesté místo nyní ztrácíte jeden bod, na pátou pozici čtyři body. Sledujete tabulku intenzivně?
Samozřejmě se na tabulku díváme, vnímáme to. Pro nás se ale nic nemění, jsme mladý tým a musíme pořád makat. Sklopit hlavu a pracovat dál.

Před sezonou měl tým za cíl umístit se v první čtverce. Ke kterému místu vzhlížíte nyní?
Nechtěl bych to zakřiknout, ale strašně rádi bychom v první čtverce skutečně byli. Jdeme za tím, rozhodně jsme to nezabalili. Bude to ale i nadále o poctivé práci.