Junioři přehráli Prostějov a i nadále drží první místo tabulky

Filip Bazala • 02.11.2012

Dvanácté kolo Ligy juniorů nabídlo souboj první Vsetína s Prostějovem. Po první třetině Valaši prohrávali 2:1 a bylo jasné, že do dalších minut musí vylepšit svou hru. To se domácím podařilo a nakonec dokázali stav otočit ve svůj prospěch. Hattrickem se v zápase blýskl Martin Kývala, který při všech třech svých brankách stál na správném místě a dorážel puk po střelách svých spoluhráčů. Svěřenci trenéra Jenáčka i nadále drží první místo v tabulce.

LJ - 12.kolo pá 2.11.13:00
LHK Jestřábi Prostějov
5:2(1:2, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 4. Kajaba (Ondra, Daněk), 28. Žák, 30. Kývala (Štrbík, Daněk), 51. Kývala (Báchor, Kajaba), 53. Kývala (Ondra, Gromus) – 6. Matoušek (Prokop), 16. Pezda. Rozhodčí: Jiří Jeřábek – Laczko M., Novák. Vyloučení: 7:11 navíc Vybíral, Dufka (oba PRO) 10 minut OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 60. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Kohn – Báchor, Lyzák, Žák, Hradil, Valentík, Vašíček – Daněk, Štrbík, Gromus, Koutník, Kývala, Baroš, Ondra, Zvonek, Kajaba, Tobola.
LHK Jestřábi Prostějov: Kloc – Konečný, Arnošt, Dufka, Vybíral, Očenášek, Janíček, Kaluža – Maška, Pán, Skácel, Pezda, Koranda, Tomek, Zezula, Jurník, Matoušek, Prokop.

Ihned v úvodu třetiny se dostal do šance Štrbík, ale sám před Klocem nezakončil ideálně, protože vracející se obránce Jestřábů mu zablokoval hůl. První branka zápasu padla ve čtvrté minutě po rychlém protiútoku domácích, kdy před brankou Prostějova našel Ondra osamoceného Reného Kajabu, který si položil Kloce a zasunul do odkryté klece. V zápětí měli Valaši výhodu přesilové hry, která se jim od začátku nedařila díky dobře bránícím hostům. Prostějov v oslabení vyrovnal zásluhou Davida Prokopa, jenž zachytil rozehrávku domácích a poslal do samostatného úniku Jaromíra Matouška a ten přesně trefil mezírku mezi Kohnovými betony.

Hra se vyrovnala, ale o něco aktivnější byli stále domácí, kteří se ovšem ke střele nedostávali moc často. Jestřábi pozorně bránili a vyráželi do rychlých protiútoků. Jeden takový proměnil ve vedoucí branku v šestnácté minutě Michal Pezda, když střelou přes obránce překvapil Kohna, kterému puk propadl mezi rukou a betonem. Do konce třetiny už se nic zásadního nestalo a do kabin šli spokojenější hosté.

Do druhé třetiny nastoupily oba týmy opatrně. Valaši zlepšili obrannou hru a čekali na chybu Prostějova. Hosté dostali šanci přesilové hry, ale krom střely Matouška z bezprostřední blízkosti se nic vážnějšího nestalo. Zanedlouho dostali výhodu přesilové hry i domácí a po faulu Prokopa dokonce dvojnásobnou šanci. Tu se povedlo domácím rychle využít, když v osmadvacáté minutě propálil vše před sebou Michal Žák a bylo vyrovnáno. O dvě minuty později už šli Valaši dokonce do vedení, to když po střele Štrbíka Kloc jen vyrazil puk před sebe a dorážející Martin Kývala vstřelil třetí branku svého týmu.

Vsetín začal ovládat hru, ale další branky prozatím nepřišly. Velkou šanci srovnat měl hostující Arnošt, který se řítil sám na Kohna, ale mezírku mezi jeho betony netrefil. Uběhly další dvě minuty a tentokrát to byl Dufka, kdo jel sám na Kohna, ale vsetínský brankář udělal výbornou roznožku, přes kterou prostějovský útočník nedokázal zakončit. Po dvou třetinách vedli Valaši díky zlepšené hře 3:2.

Třetí dvacetiminutovka začala přesilovkou domácích, ale Prostějov Vsetín do ničeho nepustil. Naopak přišel další samostatný únik hostů, ale Pezda, který ujížděl sám ani nevystřelil, protože Kohn skvělou prací vypíchl puk soupeřovi od hole. Do desáté minuty se hodně bojovalo ve středním pásmu, ani jeden tým nechtěl udělat chybu. Bohužel pro hosty byl vyloučen jejich hráč Jurník a Vsetín měl výhodu přesilovky. Tu domácí bleskově využili, když po střele Báchora Kloc jen vyrazil před sebe, kde byl připravený Martin Kývala, který opět zasunul puk do odkryté klece. Po dvou minutách bylo rozhodnuto.

Lukáš Gromus a Michal Ondra se pustili do útoku a po zakončení Ondry s k dorážce dostal Martin Kývala, který opět a znovu byl tam kde měl být a dorážkou pod břevno Klocovy klece rozhodl o vítězství svého týmu a završil tím svůj hattrick. Po zbytek času hosté už trochu vypustili zápas a v pozvolném tempu hráči dokráčeli k jeho ukončení. Vsetín se radoval ze zisku tří bodů a hosté museli skousnout prohru.

Luboš Jenáček (VHK Vsetín): „Věděli jsme, že Prostějov je kvalitní soupeř. Minulé kolo porazili Šumperk doma. V podstatě v této soutěži, jsme s nikým slabým ještě nehráli, i Warrior Brno u nás kousal. Každý zápas je boj a myslím, že technicky na to máme. Nicméně pokud trochu povolíme, nehrajeme opravdu důsledně s maximálním nasazením a hlavně takovou tou herní disciplínou, kdy ta hra musí mít nějakou tvář a tvar. Nelze hrát jen hurá do útoku bez zajištění. Po většinu času druhé a třetí třetiny jsme to plnili a myslím, že jsme byli lepší. Samozřejmě zase jsme dostali v první třetině ve vlastní přesilovce gól, což se může stát jen výjimečně. Jsme rádi, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce, protože Prostějov patří k dobrým soupeřům. Už u nich to bylo velmi vyrovnané. Při pohledu na tabulku možná některé hráče svádělo soupeře podcenit, ale tak to není. Při tříbodovém systému ligy je deset bodů rozdíl nic, to jsou tři zápasy. Každý zápase se musí hrát naplno, protože jinak to nejde. Kluci si tak tvoří návyk hrát každý zápas naplno i do mužské kategorie, protože o tom ten sport je, proto se to hraje, aby každé střídání dal hráč do toho vše.“

Martin Kužílek (LHK Jestřábi Prostějov): „První třetina byla z naší strany slušná, až na jednu inkasovanou branku jsme ji myslím zahráli slušně, takže první třetinu hodnotím kladně. Ve druhé třetině jsme soupeři napomohli naší velkou nedisciplinovaností, ale myslím si, že na Vsetíně se dnes nedalo vyhrát. Nechci říct, že to bylo z jedné strany ovlivnění zápasu, protože my sami jsme tomu dost napomohli. Ale i kdybychom tomu nenapomohli, tak na Vsetíně se dnes vyhrát nedalo.“