Odveta nevyšla, Vsetín i podruhé v přípravě podlehl Nitře

Jan Tajzler • 31.08.2023

Páté přípravné utkání měli na programu vsetínští hokejisté ve čtvrtečním podvečeru. K odvetě na Valašsko přicestoval celek HK Nitra. Utkání nabídlo vyrovnanou hru, ve které se domácí dvakrát zmocnili vedení, ale záhy o něj vždy přišli. Nakonec se jako klíčovým momentem utkání stala situace z poslední vteřiny druhé třetiny, kdy se prosadil hostující Jakub Lacka a Valaši už na třetí branku nedokázali najít odpověď. Poslední přípravné utkání odehraje Vsetín na domácím ledě ve středu 7. září proti Dukle Michalovce.

Přípravné zápasy - Příprava čt 31.8.18:00
HK Nitra
2:3(1:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Ondračka (Vaňo, Vávra), 23. Berzinš (Jonák, Ďurkáč) – 14. Stacha (Gates, Bajkov), 27. Buček (Gill), 40. Lacka (Pobežal, Mezei).. Rozhodčí: Škrobák, Kovařčík – Lainka, Šimek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1385. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 2:3.

VHK ROBE Vsetín: Žukov – Staněk, Ondračka, Smetana, Jenáček, Ďurkáč, Hryciow – Jonák, Berzinš, Rob – Holec, Dědek, Hrňa – Hořanský, Kern, Jandus – Bláha, Vávra, Vaňo.
HK Nitra: Beržinec – Gajdoš, Vitáloš, Stacha, Green, Mezei, Valent, Bača, Fatul – Buček, Gill, Čederle -Griffin, Gates, Bajkov – Lacka, Slovák, Hrnka – Pobežal, Šramaty, Okoličány.

Nitra se snažila do odvety na Lapači nastoupit aktivně a brzy také těžila přesilovou hru, když postupujícího Lincolna Griffina zastavil domácí hráč Jonák jen za cenu faulu. Nabízenou početní výhodu však hosté ze Slovenska nevyužili. Vsetín se pak při plném počtu hráčů rovněž pustil do ofenzivní činnosti a hned po návratu na led měl Jonák díky přihrávce od Roba slibnou palebnou pozici, branku Beržince však přestřelil. První radosti se Valaši dočkali v čase 8:29, dobrou práci předvedl Vaňo, který se individuálně dostal až před Beržince, snažil se zamířit mezi jeho betony, tento prostor si brankář Nitry pohlídal, ale jeho obránci už neodstavili na dorážku připraveného Toma Ondračku - 1:0.

Nitře inkasovaná branka dodala větší kuráž směrem dopředu, hosté museli být sice chvíli trpěliví, neboť vsetínská obrana pečlivě střežila vstup do vlastní třetiny, ale nakonec se svěřenci trenéra Stavjani dočkali v čase 13:08, kdy na osu hřiště obdržel přihrávku Marko Stacha a přesnou střelou překonal Žukova. Vsetín si mohl záhy vzít vedení zpět, domácímu prvnímu útoku se povedlo rozebrat obranu Nitry, ale Luboš Rob z bezprostřední blízkosti nedokázal přesně zamířit. Valaši si svým aktivním výkonem vysloužili také možnost přesilové hry, v té měl největší příležitost po přihrávce Berzinše Jonák, ale ani nadvakrát se mu nepodařilo přesně zamířit. Úvodní dějství tak na Lapači končilo za vyrovnaného stavu 1:1.

Vsetínu se povedl nástup do druhé třetiny, když si vybojoval možnost přesilové hry a hned po osmi vteřinách slavil její využití. V čase 22:22 si hráč s číslem 22 Vít Jonák počkal za brankou na Danielse Berzinše a předložil mu nabídku, kterou lotyšský útočník ve službách Vsetína přetavil ve vedoucí branku. Nitra následně znovu předvedla vzpruhu po inkasované brance a napnula síly k útočné činnosti. V čase 26:32 bylo opět srovnáno, perfektní přihrávkou se prezentoval Sahir Gill, který na centimetry přesně našel čepel hole Samuela Bučka, jenž dostal puk za Žukova.

Zbytek druhé třetiny přinesl litý boj. Vsetín sice chvíli tlačil a tvořil si nápor, z toho ale nedokázal zužitkovat třetí branku. Nitra pak v samotném závěru druhé třetiny udeřila potřetí, akci v posledních vteřinách rozjel Pobežal a v útočném pásmu předložil puk na osu hřiště Jakubu Lackovi, který přesně zamířil a stanovil po dvou třetinách vedení 3:2 pro tým ze Slovenska.

Valaši předvedli aktivní nástup do třetí třetiny, hned v jejím úvodu mohl střelu Berzinše dorážet za záda Beržince Jonák, ale branku ve slibné pozici opět minul. Na domácích byla znát touha nesmířit se s jednobrankovým mankem. To mohli smazat v přesilové hře, kdy několikrát pálil z voleje Erik Hrňa, Beržinec však držel. Valachům nepomohlo ani 11 vteřin při hře 5 na 3. Nitra pak už zabezpečila obranné pásmo, navíc v závěru si Vsetín zkomplikoval situaci vyloučením Hryciowa a vyrovnávací branky už se nedočkal, Nitra tak oslavila vítězství i v odvetě na Lapači.