Valaši dobyli Eden! Tříbodový zisk řídil Roman Půček

Jan Tajzler • 23.10.2023

Na prahu nového týdne čekal na vsetínský tým výjezd do hlavního města. V Edenu se Valachům podařilo díky aktivní první třetině jít do vedení, které na startu prostředního dějství navýšili na dvě branky. Pražané ovšem byli favorizovaným Moravanům více než vyrovnaným soupeřem a zelenožlutí museli o cenný tříbodový zisk bojovat až do posledních vteřin. Vsetín nakonec v Praze ustál snahu sešívaných, klíčem k vítězství byly dvě trefy Romana Půčka a znovu také spolehlivost brankáře Patrika Romančíka. Naopak utkání nedohrál obránce Mads Larsen, autor první vsetínské branky.

CHANCE LIGA - 15.kolo po 23.10.18:00
HC Slavia Praha
2:3(1:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Knotek (Žejdl, Všetečka), 24. Průžek (Knotek, Žovinec) – 8. Larsen (Kratochvil), 15. Půček (Š. Jenáček, Hrňa), 22. Půček (Š. Jenáček). Rozhodčí: Kostourek, Hucl – Dědek, Maňák. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1105. Střely na branku: 23:28. Průběh utkání: 0:1, 1:3, 2:3.

HC Slavia Praha: Volevecký (R. Málek) – Žovinec (A), Křepelka, Hrdinka, Holý, Eliáš, Kajínek, Klikorka – Všetečka, Žejdl (A), Kulda – Matě. Beran, Knotek (C), Průžek – Slavíček, Slavík, J. Brož – Havrda, Simon, Půček.
VHK ROBE Vsetín: Romančík (Žukov) – Staněk (A), Larsen, Ďurkáč, Š. Jenáček, Petrovický, Kojo – Jonák, Bērziņš, Rob (A) – Půček, Klhůfek, Hrňa (C) – Hořanský, Kern, Jandus – Kubiš, Dědek, Kratochvil – Š. Bláha.

Start utkání přinesl ofenzivní hokej z obou stran, vsetínského brankáře Romančíka ohrozil hned v první minutě Žejdl, ale brankář Valachů si poradil. Postupně se Vsetín dostával do územní převahy. Z toho vyplynula i první vážnější šance utkání, Knotek špatně rozehrál a před brankou Voloveckého si puk zpracoval Půček, bekhendem se snažil obhodit slávistického brankáře, ale ani nadvakrát se mu nepodařilo kotouč zasunout za brankovou čáru. Vsetínská aktivita nesla ovoce v čase 7:32, na modré čáře se ke střele odhodlal Mads Larsen, nejprve sice trefil bránícího Slavíčka, ale napodruhé už prostřelil Voloveckého prudkou ránou nad lapačku a Vsetín vedl.

Slavia se na dostřel Romančíka dostávala sporadicky, ale ve 12. minutě utkání dokonale využila signalizovanou výhodu, když Žejdl povedenou přihrávkou přes šíří pásma našel Tomáše Knotka a kapitán Pražanů trefil odkrytý prostor v brance Vsetína. Hosté z Moravy si ale vedení vzali zpět v přesilové hře. Nahození Jenáčka skončilo před Voloveckým, kde se nejlépe orientoval Roman Půček a tentokrát už dostal puk za záda slávistického brankáře. Po úvodních dvaceti minutách tak Valaši v Edenu vedli 2:1.

Valaši na startu druhé třetiny dohrávali přesilovou hru, tu sice využít nestihli, ale následný nápor vedl k navýšení rozdílu ve skóre. Jenáčkovu střelu od modré čáry šikovně tečoval Roman Půček, druhou branku vsetínského útočníka v utkání musela ještě potvrdil porada u videa. Slavia se však brzy dostala zpět na kontakt. Tomáš Knotek se při přečíslení neukvapil a navedl si kotouč na osu hřiště, odkud vypálil, Romančík tentokrát neudržel kotouč a k dorážce byl připraven Jiří Průžek.

Pražané byli v prostředním dějství rozhodně vyrovnanějším soupeřem favorizovaným Valachům než tomu bylo v úvodní dvacetiminutovce. Slavia mohl pomýšlet na vyrovnání v přesilové hře, ale nikterak nebezpečná nebyla. Možnost pro vyrovnání se zrodila při plném počtu hráčů, když Beran z levého křídla adresoval kotouč Průžkovi a ten osamocen před Romančíkem nedokázal podruhé v utkání překonat vsetínského brankáře. V dalším slibné příležitosti se ocitl Kulda, ale byl faulován Staňkem. Při další početní výhodě Pražanů si paradoxně největší příležitost vytvořil oslabený Vsetín, Jandus mohl v přečíslení postupovat s Kernem, nakonec zvolil zakončení na bližší tyč, kde měl ale střídající brankář Roman Málek prostor pohlídán. Vsetín tak po druhé třetině stále vedl o jednu branku.

Slavia předvedla ve třetí třetině velkou vůli po vyrovnání. K tomu měl velmi blízko ve 44. minutě Všetečka, když jej uvolnil do úniku Žejdl, ale Romančík Valachy podržel. Další příležitost Pražanů měl znovu na svědomí Všetečka, to už se psala 51. minuta, kdy jeho střelu musel Romančík v brankovišti zalehnout. Vzápětí měli Vsetínští velké štěstí, když Křepelka prudce trefil tyčku jejich klece. S ubývajícím časem se rodil slávistický nápor, ve kterém příkladě bojoval Roman Půček, jenž i za cenu bolestivé grimasy zablokoval dvě po sobě jdoucí rány z hole Hrdinky. Vsetín mohl v brejkové situaci uklidnit Hořanský, když zpracoval přihrávku Janduse a dostal se až před Málka, kličkou do forhendu však neuspěl. Domácí to ještě v závěru zkusili při hře bez brankáře, ale zodpovědná defenzíva valašského mužstva už si další tříbodový zisk nenechala vzít. Vsetín tak vstoupil do nového týdne vítězně a na Moravu si odvezl cenné vítězství z hlavního města.

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): První třetinu jsme začali trošku vlažněji a zbytečně pasivně. Myslím si, že jsme Vsetínu dali hodně prostoru, hlavně v obranném pásmu, a to se nám vymstilo. Vsetín dobře sehrál přesilovku, což mu taky pomohlo. Nám se pořádně nepodařilo sehrát ani jednu přesilovku, respektive jsme v nich nedali gól. Od druhé třetiny přišlo zlepšení, Vsetínu jsme se minimálně pohybem vyrovnali. Třetí třetina byla z naší strany nejlepší, ale bohužel už to k vyrovnání nestačilo. Musíme pracovat dál a hrát tak, jako jsme hráli ve třetí třetině. Věřím, že nám takový hokej body přinese.

Luboš Rob (VHK ROBE Vsetín): Po slušném domácím zápase s Třebíči byl pro nás první zápas na tripu na Slavii důležitý. Věděli jsme, v jaké situaci Slavia je, i když je to podle nás silný tým, a body se se žádným soupeřem neuhrávají jednoduše. Začali jsme dobře, měli jsme slušnou první třetinu a dostali jsme se do vedení. Pořád jsme vedli, což pro nás byla výhoda. Za stavu 3:1 jsme si to zkomplikovali tím, že jsme dostali rychlý gól na 3:2, a Slavia pak začala být houževnatá. Ve druhé třetině jsme se občas dostávali pod tlak, ale ustáli jsme to. Před třetí třetinou jsme si v kabině říkali, že po nás bude Slavia určitě chodit a riskovat a že bychom toho mohli využít. Zápas se srovnal a bylo vidět, že jsme si určité věci pohlídali, i když jsme občas zapomněli na středové hráče, kteří dvakrát jeli z osy do nebezpečné situace. Zápas potom dospěl pro nás do vítězného konce. Určitě rozhodla první třetina a vedení o dva góly.