Vsetín porazil Znojmo v prodloužení

Tomáš Petr Marek • 11.10.2023

Utkání, které oba celky podstoupily naposled před 17 lety přineslo vyrovnaný průběh. V první třetině padlo nejvíce branek, konkrétně tři. Roman Půček poslal domácí do vedení, poté Radim Matuš srovnal. Ještě v první třetině poslal Valachy do vedení Hrňa. Srovnat dokázal až v poslední třetině hostující Dominik Tejnor. Zápas tak vyvrcholil v prodloužení, kdy se stal hrdinou Tomáš Jandus.

CHANCE LIGA - 11.kolo st 11.10.17:30
HC LERAM Orli Znojmo
3:2p(2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. R. Půček (E. Hrňa, Š. Jenáček), 13. E. Hrňa (R. Půček, M. Hryciow), 63. T. Jandus - 11. R. Matuš (T. Svoboda, J. Bartko), 44. D. Tejnor (R. Matuš, M. Šťovíček). Rozhodčí: Šudoma, Šico – Otáhal, Augusta. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2090. Střely na branku: 40:17. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.

VHK ROBE Vsetín: Žukov - Staněk, Larsen, Smetana (A), Ondračka, Hryciow, Jenáček, Petrovický - Jonák, Berzinš, Rob (A) - Půček, Dědek, Hrňa (C) - Hořanský, Kern, Jandus - Bláha, Kratochvíl, Vaňo.
HC LERAM Orli Znojmo: Groh - Bartko, Mareš, Remta, Tejnor (A), Zukal, Sedláček, Fajmon - Svoboda (C), Hruška, Matuš (A) - Beránek, Šťovíček, Karlsson - Špaček, Havlát, Sklenář - Čermák, Kučera, Adámek.

Klání po 17 letech mezi Vsetínem a Orly ze Znojma začal lépe tým z Valaška. Ve 4. minutě se po přihrávce Smetany dostal k puku Berzinš, ten ale puk trefit nedokázal. Roman Půček byl už šťastnějším, po přihrávce Erika Hrni se ocitl v brejku a kotouč usměrnil mezi betony Groha. Celek z jižní Moravy to zřejmě nakoplo a na pár chvil se usadili v obranném pásmu domácích. První vyloučení utkání si vysloužil Berzinš, který si odpykal svůj dvouminutový trest za podražení. Zelenožlutí si oslabení dokázali pohlídat díky skvělé práci svých obranných řad. Matouš Kratochvíl ještě před koncem početní nevýhody zavařil Jihomoravanům, jenž dostal náhrávku od Janduse a chtěl kličkou překonat brankáře Znojma, to se mu ale nepovedlo. Radim Matuš z nenápadného nahození od modré překvapil Žukova, který si puk vlastní vyrážečkou srazil do své svatyně, a srovnal tak skóre na 1:1.

Posléze byli vyloučeni hráči obou týmů za hrubost. Po střele Hryciowa od modré dokázal nejrychleji v brankovišti najít puk Erik Hrňa a strhnul vedení zpět na stranu Vsetína. Znojemští se pokoušeli o vyrovnání, ale Žukov spolu se svou obranou byli proti. Valaši pak v signalizované výhodě hráli minutu a půl v šesti, tím zavřeli hosty v jejich pásmu. Gól z toho sice nepadl, ale Vsetín měl pak možnost zahrát si další přesilovku. Fauloval Sklenář, který byl vyloučen na dvě minuty za držení. Orli hráli oslabení až do konce třetiny, jelikož zelenožlutí nedokázali puk uklidit do branky hostí.

Na začátku druhé pasáže od kruhu najížděl na bránu domácích Beránek, dokázal i zakončit, ale Žukov srovnání nedovolil. Hra byla z obou stran velmi vyrovnaná, jednou se do útoku dostali znojemští Orli a pak zase Vsetín. Blízko srovnání byl několikrát Šťovíček ze Znojma, ale brankář domácích na všechny jeho pokusy dokázal vyzrát. Valaši měli k mání další přesilovou hru. Nedovoleným bráněním se provinil hostující Špaček. Domácí sice dokázali většinu přesilovky strávit v útočném pásmu, ale půl minuty před jejím koncem Vaňo sekl maskovaného muže, který měl už kotouč ve svém vlastnictví, a tak si hráči chvíli zahráli situaci čtyři na čtyři.

Poté na scénu nastoupila početní výhoda hostů. Ta však využita nebyla.V útočném pásmu Znojma pak hákoval Remta, a poslal tak Orly do dalšího oslabení. V úniku Berzinš sestřelil gólmana týmu z jižní Moravy, a vysloužil si tak trest na dvě minuty, čímž se počet hráčů na minutu opět vyrovnal, a předčasně tak ukončil přesilovku zelenožlutých. Ani jeden z celků gól vstřelit nedokázal. Z trestné lavice odstartoval pro vyhozený puk Berzinš,  kvůli tomu Bartko zatáhl za záchrannou brzdu a podrazil jej. Šel si tak odpykat další dvouminutový trest pro hosty. Vsetín však početní výhodu opět nevyužil. Druhá třetina tak skončila jako bezbranková.

Poslední perioda přinesla ze začátku vyrovnaný hokej. Ve 44. minutě střelou k tyči dokázal srovnat z pravého kruhu Dominik Tejnor. Valaši poté přitlačili na plyn, aby mohli strhnout skóre opět na svou stranu. Dvanáct minut před koncem čtvrtý útok Valachů zavařil hostům, vedoucí gól však vsítit nedokázal. Roman Vaňo při forčekinku sekl obránce Znojma a hosté dostali příležitost nabídku na to, aby se dostali do vedení.V oslabení se do úniku dostal Jenáček, ale Groh jej beztrestně zastavil. Valaši tuto početní nevýhodu ubránili.

Hráči týmu v zelenožlutých barvách se velmi snažili o zvrácení nerozhodného stavu, to se jim však nedařilo. Domácí toho mohli docílit v další přesilovce, která jim byla poskytnuta pět minut před zazněním poslední sirény. Vyloučeným hráčem byl znojemský Špaček. Valaši sice v přesilovce tlačili, ale zabezpečená obrana Orlů byla nad jejich síly a žádnou nebezpečnou šanci tak neměli. Dominik Groh byl velmi důležitou osobou tohoto klání. Vít Jonák byl nejblíže tomu, aby domácí poslal do vedení, jehož skvěle našel Rob, ale trefil pouze tyč. Vše se tak schylovalo k prodloužení.

V pětiminutovém prodloužení tři na tři byli v úvodní minutě v držení kotouče pouze hostující Orli. Tomáš Jandus se stal domácím hrdinou, jenž dokázal vsítit vítěznou branku a ukončit tak prodloužení.