Vstupenky online

Bylo by fajn navázat tam, kde jsme skončili, shodují se navrátilci Vít Jonák a Luboš Rob

Redakce • 04.05.2021

Před dvěma lety vytvořili úderný elitní útok Valachů, který se stal postrachem Chance ligy. Nyní se Vít Jonák (na snímku vpravo) s Lubošem Robem na Lapač společně vracejí. Vlastně je v tom i kus neplánované symboliky. Jonák se narodil v Plzni a loňskou sezonu odehrál v Českých Budějovicích, odkud pochází Rob, jenž poslední dvě sezony strávil právě na západě Čech. Teď se jejich cesty znovu protnou. „Kdybychom zase hráli dlouhodobě spolu, bylo by to super. Vlastně by to byl výsledek toho, že se nám daří,“ hlásí navrátilci.

Jak se zrodil váš návrat na Valašsko?
Vít Jonák: Nějaké týmy z extraligy mi říkaly, abych jim chvilku počkal. Nebylo to ale nic konkrétního a už se mi nechtělo čekat. Když nevyšla extraliga, byl pro mě Vsetín jasná priorita. Chtěl jsem se vrátit zpátky.
Luboš Rob: Já to měl podobné. Nějaké oťukávání s extraligovými kluby tam bylo, ale nebylo to tak, že bych měl smlouvu na stole. Mám rodinu, narodila se mi dcera, a už jsem také nechtěl čekat. Říkal jsem, že kdybych se měl vracet do Chance ligy, tak určitě na Vsetín, kde to znám a kde se nám dařilo. S Radimem Tesaříkem a Danielem Tobolou jsem se domluvil poměrně rychle.

Co od svého staronového působení ve Vsetíně očekáváte?
Jonák:
Jde nám o ty nejvyšší pozice. Jsou tady nějak nastavené ambice. Nechtěl jsem jít někam, kde by byla spokojenost se středem tabulky. Z tohoto hlediska si myslím, že očekávání jsou jasná a snad o nich ani nemusím mluvit.
Rob: Já chtěl po loňské nevydařené sezoně být v mužstvu, kde bych hodně hrál a měl zase radost z hokeje. Byl jsem v kontaktu s Víťou, věděl jsem, že také řeší Vsetín. Chtěl bych zase najet na vlnu, kdy mě to bude bavit a snad se mi bude i dařit.

Oprášíte na ledě vzájemnou spolupráci z jednoho útoku?
Jonák:
To je otázka na trenéry, ale asi jsou nějaké plány, že nás zase dají k sobě. Tak uvidíme.
Rob: Výhled, že bychom měli začít spolu, tam asi je. Zatím nevíme, kdo by hrál na centru. Za poslední dvě sezony jsem zažil, že to bylo každý zápas jinak. To, že jsme před dvěma lety odehráli s Víťou a Tondou Pechancem celou sezonu, se asi moc nestává. Podle mě je to ale lepší, hráči si na sebe zvyknou a vědí, co od sebe můžou očekávat. Kdybychom zase hráli dlouhodobě spolu, bylo by to super. Vlastně by to byl výsledek toho, že se nám daří.

Čím to bylo, že se vám v sezoně 2018/2019 v jedné formaci tak dařilo?
Jonák: Bylo to jedno s druhým. Na ledě nám to sedlo, seděli jsme si i lidsky. Zafungovala chemie. V tomhle směru to bylo výjimečné. Měli jsme v lajně pohodu, vždycky jsme si k tomu každý něco řekli, byli jsme otevření komunikaci. Trošku v tom možná bylo i štěstí. Každopádně to bylo super a hezky se na to vzpomíná.

Je možné některé věci přenést do současnosti?
Rob:
Záleží, jak by celý útok ve finále vypadal. Tonda Pechanec byl vyloženě ten, u kterého to začínalo. Tak uvidíme. Nejdůležitější ale je, aby se dařilo týmu jako celku. Pak se může dařit i jednotlivým hráčům. Bylo by fajn, navázat tam, kde jsme skončili.

Fanoušci vás oba vnímají jako opory, tahouny týmu. Jste na to připraveni?
Jonák:
Už když jsem na Vsetín přicházel poprvé, řekli jsme si s vedením, co se ode mě očekává. V tomhle směru je to teď plus minus podobné. A jestli si připouštím nějaký tlak? Myslím si, že je lepší hrát pod tlakem, než když je člověk bez očekávání a spokojený v sestavě. Myslím, že já i Luboš na sebe klademe ty největší nároky. Chceme pomoci týmu naší hrou, produktivitou. Je možné, že to na nás bude hodně stát. Víme, že tady tuto roli budeme mít a budeme se ji snažit splnit.
Rob: Samozřejmě bude těžké navazovat na to, co bylo. Sezona, kterou jsme tu spolu odehráli naposled, byla hodně dobrá, ale já se na to těším. Snad už budou moci na hokej přijít fanoušci, aby taky někdo viděl, jestli se nám daří, nebo ne. (smích) Tlak je vždy takový, jaký si člověk připustí. Jdeme sem s tím, že bychom měli dávat góly a rozhodovat zápasy.

Dokážete říct, v čem jste se posunuli za dobu, kdy jste působili mimo Vsetín?
Jonák:
Hokejista získává každý rok nové zkušenosti. Technické dovednosti nebo bruslení v určitém věku už asi úplně vypilovat nedokážete, ale může přijít větší herní vyspělost. Luboš je taky o tři roky zkušenější, například ve čtení různých situací. Myslím, že nějaké zkušenosti se tu od nás i očekávají.
Rob: Před třemi lety jsem přijel na Vsetín s jednou taškou a teď už mám rodinu. V tomhle je ta změna velká. Ale jsem zvědavý, jak se Chance liga za dva roky, co jsem ji nehrál, posunula. Doufám, že mi dvě sezony v extralize pomohly. Zkrátka se moc těším, až to celé začne. Klidně už bych šel hrát první zápas.

Nová sezona je před námi, ta uplynulá za vámi. Každý jste ji měl trochu jinou. Jak se posledními měsíci ohlížíte?
Jonák:
V Českých Budějovicích jsme na tom byli v tabulce špatně, takže z týmového hlediska to nebylo nic moc. Na druhou stranu z toho osobního si myslím, že jsem splnil roli, kterou jsem tam měl. Samozřejmě bych byl radši, kdybych měl v týmu ještě jinou pozici. Bohužel jsem ji nedostal, což mě trošku mrzelo, ale tak to zkrátka bylo. Věděl jsem, do čeho jdu. Jsem rád, že jsem si zase mohl zahrát extraligu a dokázat si, že ji hrát můžu. Teď se těším na Vsetín, na jinou pozici. Myslím, že si hokej budu užívat daleko víc, než loni. To bylo špatné i v tom, že na stadiony nemohli fanoušci. Věřím, že tohle se od nové sezony změní. Spousta lidí nemoc prodělala, spousta jich je naočkovaných. Věřím, že se to za určitých podmínek spustí. Hrát další sezonu bez diváků by bylo ubíjející. Hokej se hraje pro fanoušky a já se těším, že budeme hrát dobrý hokej před lidmi.
Rob: Po předchozí sezoně, která byla super, jsem měl očekávání, že by ta další mohla být ještě lepší. Ve výsledku byla hrozně zvláštní. Nevědělo se, jestli se bude hrát, nebo ne. Fanoušci nemohli na stadiony. Já jsem vůbec nechytil začátek, gól jsem dal snad ve 20. kole. Pak se to trochu zlepšilo, nějaké body jsem udělal. Ale byla to opravdu zvláštní sezona a už bych takovou nechtěl nikdy zažít. Věřím, že se na Vsetíně zase nastartuju a budu podávat lepší výkony. Vím, že to bude jenom na mně. Každopádně uplynulé dva roky v extralize byly super zkušenost, poznal jsem skvělé lidi a hráče. Snad z toho budu jenom čerpat a na ledě ukážu, co jsem se za ty dva roky naučil.

Jak snášíte první dny letní přípravy, která začala v pondělí?
Jonák:
Začátek vždycky bolí. Není moc hráčů, kteří by se v letní přípravě vyloženě vyžívali. Ale jak se říká, je to nezbytná věc, bez které to nejde. Člověk si tím zkrátka musí projít. Víme, že to děláme pro sebe, abychom byli na sezonu připravení. Kondice jde ruku v ruce se sebevědomím na ledě. Když na ledě funíte, nemáte ani sebevědomí, abyste si něco dovolili.
Rob: Já musím říct, že se každým rokem dokážu v hlavě nastavit na přípravu líp a líp. Je to samozřejmě dřina, ale člověk za ty roky pozná, že bez toho to nejde. Zároveň každá příprava je jiná, poznáte zase nové věci. Je součástí naší práce, abychom ty dva a půl měsíce nějak zkousli. Je to o tom, aby si to každý správně nastavil v hlavě.

Když se řekne Vít Jonák a Luboš Rob, spousta fanoušků si u prvního jmenovaného vybaví kapitánské céčko a u druhého žluté tkaničky na bruslích. Bude tradice pokračovat i nadále?
Jonák:
(úsměv) To je na kabině, koho si zvolí za kapitána. Jestli to budu já nebo kdokoliv jiný, je ve hvězdách.
Rob: Žluté tkaničky, to může být jenom na Vsetíně. (úsměv) V tomhle ohledu tradice musí pokračovat.