Cíl utkání v Porubě? Zahájit další sérii výher, říká Roman Rác

Josef Kutěj, Kristýna Zigmundová • 12.02.2019

Vítězství 5:2. Důležité tři body do tabulky a možná start nové série. To vše přineslo utkání s Porubou, ve kterém si připsal hned 3 body slovenský útočník hájící vsetínské barvy, Roman Rác. Sám například první branku bral velmi s humorem. "Spíše jsem se snažil ať mě to netrefí, než abych to tečoval do branky", směje se. A co víc řekl k utkání?

Byl jste vyhlášen nejlepším hráčem, takže jak hodnotíte utkání?
Jsem rád, že jsme po pár prohrách konečně vyhráli. To byl dnešní cíl a nejdůležitější věc – vrátit se na vítěznou vlnu. To jsme splnili. Za své dvě branky jsem rád, ale je to pro mě spíš takový bonus.

Dá se říct, že jste si do Poruby jeli takříkajíc spravit chuť?
Ne, to asi ne. Oni nehráli špatně. Navíc nemají co ztratit, takže takováto zápasy jsou vždy těžké. Prostě jsme si od začátku šli za tím, že chceme vyhrát.

Jak jste trávil reprezentační pauzu?
Měli jsme tam dva dny volno a potom jsme další čtyři dny hodně makali. Je to taková ta poslední chvíle před playoff, kdy se dá ještě něco natrénovat, takže jsme do toho vletěli a nakonec si dali ještě jeden den volno.

Vaše poslední utkání se vám moc nepovedla. S čím jste do Poruby jeli?
Jak jsem již řekl, náš jediný cíl byl vyhrát, ukončit naši sérii proher a nastartovat novou sérii výher.

Do třetího gólu bylo utkání nahoru dolu, vyhovovalo vám to?
Myslím si, že je vždy lepší takto hrát. Poruba víceméně playoff už nedotáhne, takže oni asi nemají ani důvod nějak bránit nebo něco. Jsem ale rád, že se hrál normální hokej.

Poruba je nevyzpytatelný soupeř, který potrápil řadu týmů. Nevrátilo se k vám taky trochu to štěstíčko, které v posledních utkáních chybělo?
Je to možně. Gábič (David Gába) nám parádně zachytal, takže nás tam hodně podržel. Samozřejmě se někdy stane, že se musí prohrát, jsem ale rád, že jsme si to vybrali třeba už teď a ne až v playoff. Z těch proher jsme se tedy nijak nehroutili, poučili jsme se z nich a jdeme dál.

Mohlo ovlivnit zápas i to, že jste měli pauzu a tady jeli s čistou hlavou? Přeci jen poslední zápas proti Porubě v Ostravar aréně vám nevyšel podle představ a na výhru jste se hodně nadřeli.
Samozřejmě pauza nám pomohla. Měli jsme i nějaké nemocné. Když nám onemocněli oba gólmani museli za nás chytat junioři, takže jsme se i přes tu pauzu dali do kupy a nám to určitě jen pomohlo.

Poslední dvě utkání jste nehrál. Jaké to bylo pro vás sledovat to, že se týmu nedaří a vy nemůžete pomoct?
Bylo to nepříjemné, ale bohužel to někdy v sezóně přijde. Tělo prostě potřebuje nějakou pauzu, řádili tu nějaké chřipky a bohužel mě to chytilo. Naštěstí to bylo jen na pár dní, takže jsme rád, že jsme se z toho rychle dostal a mohl jsem celou pauzu potrénovat.

Nicméně dnes jste pomohl celkem podstatně, dvěma brankami. Je v celku zajímavé, že jste letos vstřelil 13 branek z toho 5 Porubě.
Opravdu? To ani nevím (smích). Asi se mi proti nim hraje dobře. Ono to tak někdy je v té sezóně, že některý tým je oblíbený a víc to tam padá. Potom tedy jen škoda, že nehrají playoff. (smích)

Jak byste popsal vaše dvě branky?
U té první se dostal kotouč na beka a já se tlačil do brány. Měl jsme hokejku v vzduchu, někdo tam do mě strčil a nešťastně mě to trefilo. Takže ani nevím, hlavně jsem se bál o sebe aby mě ten puk netrefil. U té druhé jsme šli tři na dva a Mitch (Mitchell Theoret) mi to tam parádně prohodil a a bylo z toho víceméně dva na jednoho. Zkusil jsem to zakončit na vyrážečku a podařilo se.

Když se vrátíme ještě k té využité přesilovce, nechyběl vám do teď právě takový obránce jako je Jiří Drtina? Jeho střely už i proti nám byli parádní.
Ano to souhlasím. Drťa má parádní střelu a myslím si, že naše přesilovky může hodně zlepšit. Vždycky je paráda, když je na modré bek, který má takovou střelu.

Do teď byla nejsilnější zbraní Vsetína kombinace a tlak před bránou, zatímco dnes padaly góly spíše z protiútoku. Pomohly takovéto góly povzbudit tým? Můžou právě takové branky být odrazový můstek?
Měli jsme trochu rozhozený mančaft, to se stane, ale teď už jdeme dál. Neděláme z toho žádnou vědu. Dneska jsme chtěli vyhrát a vyhráli jsme.

Když se podíváme na vaši hru. Jde vidět, že obrany soupeřů jsou na Vsetín připravené? Je rozdíl například v tom, jak vás bránili na začátku sezóny a teď? Mají vás přečtené?
Těžko říct, ale určitě každý tým má video, takže nějaké ty situace jistě pozorují a na tréninku se na to připraví. Je to pro nás čím dál těžší, ale myslím si, že máme v útoku dost kreativních hráčů na to abychom si s tím poradili.

Mnoho hráčů říká, že to neřeší. Ale jaký tým v playoff by vám osobně nejvíc seděl?
Nad tím jsme ještě nepřemýšlel. Ještě je šest zápasů a i kdybychom nějak chtěli tak se to seřadit nedá. Kdo nám vyjde, tak toho musíme prostě porazit a jestli se chceme dostat daleko, tak musíme porazit každého kdo nám přijde do cesty.

První cíl sezóny je takřka splněn, playoff. Nicméně, když se podíváte na sebe, jste rád, že jste šel na Vsetín?
Jsem rád, myslím si, že jsem neudělal špatné rozhodnutí. Týmu se daří a sezónu budeme hodnotit až podle playoff. To nejdůležitější nás ještě čeká, takže uvidíme na konci. Zatím si ale myslím, sezóna je úspěšná.

Teď je každý bod důležitý, protože tabulka je hodně vyrovnaná. Čeká vás doma odvetný zápas s Litoměřicemi. Co udělat jinak a z čeho se poučit po posledním utkání?
Nevím, tento zápas jsme zrovna nehrál. Určitě nám ale trenéři něco nachystají, takže se na ně připravíme.