Darujte krev s VHK!

Patrik Kopáč • 09.06.2023

Ve středu 14. června nás čeká Světový den dárců krve, který má zvýšit povědomí o potřebě zdravé, bezpečné krve a také poděkovat dobrovolným dárcům. Jelikož plně podporujeme tuto záslužnou činnost, rozhodli jsme se rovněž poděkovat dárcům krve v našem okolí. Každý, kdo přijde v tento den darovat krev do Vsetínské nemocnice, od nás automaticky dostane dárkový poukaz na 3 vstupenky na úvodní zápas VHK v příští sezoně proti HC Slavia Praha. Tyto poukazy osobně přivezou dva obránci VHK Ondřej Smetana a Jakub Ďurkáč, kteří budou mezi dárci také!

PROČ JE DAROVÁNÍ KRVE TAK DŮLEŽITÉ?

Autonehody, úrazy, operace, léčba závažných onemocnění. Všude tam se hraje o minuty a nejcennější tekutinou se tak stává krev, přičemž jeden její odběr, trvající zhruba čtvrt hodiny, může zachránit tři až čtyři lidské životy. Na to upozorňuje právě i Světový den dárců krve, který má jednak poděkovat dárcům krve, ale také upozornit na důležitost a cennost této jedinečné tekutiny.

Současná medicína se bez darované krve neobejde, nelze ji totiž nijak vyrobit ani nahradit. Je důležitá nejen v případě těžkých úrazů, operací, ale i při léčbě otrav. Na darované krvi jsou celoživotně závislí lidé na dialýze či se zhoubnými nemocemi krve. Vyrábějí se z ní také léky pro nemocné s poruchami její srážlivosti, s poruchami obranyschopnosti či pro pacienty s popáleninami.

Stále platí, že v České republice chybí asi 100 000 dárců. Není proto divu, že jsou dárci krve tolik potřební a noví vítáni.

KDO MŮŽE DAROVAT KREV?

Dárcem krve se může stát každý člověk ve věku 18–65 let, vážící minimálně 50 kg, který neprodělal nebo netrpí závažnějším onemocněním, kdy by jeho odběr ohrozil jeho zdraví nebo zdraví případného příjemce. Dárcovství krve je bezplatné a je zapotřebí dodržet jen pár jednoduchých pravidel: před odběrem krve jeden den dietnější strava, dostatek tekutin, nepít alkohol, k odběru nechodit nalačno, dietně snídat, nejíst nic tučného a nechodit na odběr po noční směně.

VÝHODY PRO DÁRCE KRVE

• kontrola zdravotního stavu (podrobné vyšetření krve při každém odběru, při jakýchkoliv odchylkách dárce nemocnice informuje)
  • pracovní volno po odběru (pro HPP zaměstnance)
  • odpočet ze základu daně
  • výhody zdravotních pojišťoven
  • oceňování dobrovolných dárců krve ČČK

Ukázka dárkového poukazu na tři vstupenky na zápas VHK jako odměna za darování krve.

SPECIÁLNÍ ODMĚNA ZA DAROVÁNÍ KRVE

Kromě tradiční stravenky všichni dárci krve ve Vsetínské nemocnici dostanou ve středu 14. června za odměnu i dárkový poukaz na tři vstupenky na stání na první domácí zápas VHK v nové sezoně Chance ligy proti Slavii Praha, který se uskuteční v sobotu 16. září na Zimním stadionu Na Lapači. Tyto poukazy osobně přinesou obránci VHK Ondřej Smetana a Jakub Ďurkáč, kteří rovnou i sami darují krev a kdo bude mít zájem, může si od nich nechat cokoliv podepsat. Věříme, že se nás v nemocnici sejde hojný počet!

MÍSTO ODBĚRU: Pavilon Patologie a centrálních laboratoří (3. podlaží), Vsetínská nemocnice a.s., Nemocniční 955, 755 01 Vsetín (po vstupu do areálu nemocnice zabočte doprava a jedná se o poslední budovu vpravo)
TERMÍN: Středa 14. června 2023
PARKOVÁNÍ: Každý zájemce dostane na vyžádání 60-minutovou "propustku" na parkování v areálu Vsetínské nemocnice
PŘIHLAŠOVÁNÍ: Prosíme zájemce, ať se k odběru přihlásí prostřednictvím objednávkového systému na webu nemocnice ZDE