Do Vrchařské koruny Valašska se zapojilo téměř tisíc cyklistů, pořadí sportovních klubů ovládli hokejisté VHK

Redakce • 01.02.2022

Devátý ročník cykloturistického projektu ON Semiconductor Vrchařská koruna Valašska (VKV) je u konce. Jeho průběh stejně jako veškeré celosvětové dění citelně ovlivnila pandemie koronaviru. A i proto, na rozdíl od předchozích dvou ročníků, tentokrát nepadla hranice tisíc účastníků. I tak jsou ale s jejich počtem (931) pořadatelé spokojení. Pořadí sportovních klubů premiérově ovládl VHK ROBE Vsetín s 553 vrcholy a 69 členy.

Smyslem VKV je motivovat širokou veřejnost k pohybu. Pořadatelé každoročně vytipují 20 vrcholů na území Valašska a v těsném okolí, které poté cyklisté v období duben - listopad zdolávají. Je už pak na každém, kdy na kopce vyjede a jakou zvolí trasu. Podmínkou je na každém vrcholu si pořídit selfie, které dokumentuje jeho zdolání.

Devátý ročník VKV už od počátku negativně ovlivňovala pandemie koronaviru. Kvůli ní musel být termín startu odsunut o tři týdny. „Kvůli zpřísněným pravidlům pro pohyb přes česko-slovenské hranice jsme zaznamenali odliv účastníků ze Slovenska. Z důvodu zabránění shlukování většího počtu osob ustoupily školy od skupinových vyjížděk svých žáků v rámci povinné školní docházky, což mělo negativní dopad na počet účastníků juniorské kategorie. Ostatně ze stejného důvodu jsme i my v průběhu ročníku neuspořádali jinak oblíbené besedy s osobnostmi z oblasti cyklistiky. Věříme však, že příští rok, kdy VKV oslaví jubileum, bude pandemická situace příznivější ke komunitním aktivitám,“ uvedl hlavní organizátor VKV Adam Hloch.

V hlavní kategorii VKV se dvacítku vytipovaných vrcholů podařilo pokořit 630 cyklistům. Vůbec nejrychlejší byl René Slánský z Poteče, který navzdory sněhu, jenž v dubnu pokrýval hřebeny valašských kopců, zkompletoval vrcholy za 1 den 11 hodin a 22 minut. Pro srovnání dodáváme počty držitelů v letech předchozích: 2020 – 679, 2019 – 655, 2018 – 637, 2017 – 573, 2016 – 461, 2015 – 287, 2014 – 137, 2013 – 21.

Již tradiční součástí VKV byla dětská kategorie nesoucí název VKV junior – s Austinem na vrchol! V ní, jak už je výše uvedeno, registrují pořadatelé největší dopad pandemie koronaviru. Do této kategorie se v roce 2021 zapojilo 333 cyklistů ze 79 škol a 38 sportovních klubů, přičemž 264 držitelů splnilo podmínku pro zisk ocenění, tedy zdolat alespoň 5 libovolných kopců. Srovnání s předchozími roky vypadá následovně: 2020 – 491 účastníků/360 oceněných, 2019 – 585/332, 2018 – 406/302, 2017 – 420/196, 2016 – 259/123, 2015 – 190/94.

A kterým juniorům se dařilo nejvíce? Mezi středoškoláky pokořil všechny vrcholy nejrychleji Damián Pavlík ze Vsetína. Mezi žáky základních škol byl nejrychlejší Lukáš Masař z Valašského Meziříčí. Pořadí škol již tradičně vévodilo Masarykovo gymnázium Vsetín s 506 zdolanými vrcholy a 36 zapojenými studenty, pořadí sportovních klubů premiérově ovládl VHK ROBE Vsetín s 553 vrcholy a 69 členy. „Účastníme se pravidelně s hráči od páté do deváté třídy. Ne každý je cyklista, ale děti to baví. Je to pro nás zpestření letní přípravy, i my trenéři se vždy těšíme, až vytáhneme kola a poznáváme krásy Valašska. Rád bych poděkoval organizátorům za tento skvělý projekt,“ sdělil Daniel Tesařík, trenér mládeže VHK ROBE Vsetín. „V minulosti jsme byli dvakrát druzí a dvakrát třetí. Rádi se zapojíme i v jubilejním desátém ročníku v letošním roce, kdy budeme obhajovat prvenství mezi sportovními kluby,“ dodal.

Další vedlejší kategorií je VKV bez bariér. Tu i v roce 2021 tvořily tři skupiny. Největší tradici z nich má ta určená hendikepovaným cyklistům, která byla vypsána pošesté v řadě. Registruje celkem 4 držitelky (2020 – 2, 2019 – 4, 2018 – 3, 2017 – 3, 2016 – 2), přičemž nejrychlejší byl Vlastimil Kudělka ze Vsetína. Ve skupině přívěsných vozíků se k držitelům zapojilo 7 sportovců (2020 – 10, 2019 – 9, 2018 – 6, 2017 – 5) a jejím vítězem se stal Kamil Smejkal z Bílovce. V poslední skupině elektrokol se držiteli stalo 17 sportovců (2020 – 18, 2019 – 14, 2018 – 5). Jako první v této kategorii kopce pokořil Josef Novák ze Slavičína.

„Po zohlednění faktu, že někteří se zapojili do více kategorií současně, vychází celkový počet účastníků osmého ročníku na číslo 931. Jedná se o pátou nejvyšší účast. S ohledem na covidová omezení, která celý ročník provázela, považujeme konečný počet účastníků za úspěšný. A věříme, že za rok při desátém ročníku VKV se opět vrátíme nad hranici tisíce zapojených cyklistů,“ doplnil spoluorganizátor VKV Michal Horský.

Devátý ročník ale nebyl jen o zdolávání vrcholů. Spojen byl, a vlastně stále ještě je, i s beneficí Véčkaři pro Damiána se Samuelem. Z dobrovolných příspěvků, které příznivci VKV zasílají na transparentní účet číslo 2401125786/2010, bude polovina věnována na pomoc vážně nemocným bratrům Damiánovi a Samuelovi Kovářovým. Účastníci VKV navíc během ročníku absolvovali skupinové darování krve. V rámci VKV proběhly i veřejné vyjížďky. Dvěma jejich organizátoři podpořili kampaň Do práce na kole, ty vedly na Vsacký Cáb, resp. po nově otevřeném úseku cyklostezky BEVLAVA do Lužné. Třetí vyjížďka směřovala ze Vsetína na Soláň a byla spojena se vzpomínkou na pravidelné účastníky VKV, kteří v uplynulých měsících předčasně skonali.