Helešic: Příležitost dostanou všichni, kteří chodí pravidelně na tréninky

Václav Trávníček • 11.02.2011

Nedělní turnaj třetích tříd se blíží mílovými kroky. Tentokrát nejmladší vsetínské naděje prověří na Lapači talenti z kroměřížské a uherskohradišťské hokejové líhně. „Pokud mohu mluvit za přípravku a ročník 2003, dostanou příležitost všichni hráči, i ti mladší, kteří chodí pravidelně na tréninky. Aby se ukázali rodičům a dostali další impuls do své práce. Rozhodně nehrajeme na výsledky,“ říká před turnajem, který začne v deset hodin dopoledne, asistent trenéra Pokorného Marek Helešic.

Jak byste turnaj charakterizoval?
Jde o soutěž třetích tříd Zlínského kraje, která se hraje pravidelně každých čtrnáct dní. Tentokrát k nám přijedou družstva Uherského Hradiště a Kroměříže. Jsou rozdělena do dvou věkových kategoriíc. V týmech „A“ budou hráči ročníku 2002, v družstvech „B“ ročník 2003 a mladší chlapci. Hrajeme vždy jeden zápas systémem každý s každým. Půjde o minihokej.

Nakolik se vám letos na turnajích daří?
Kromě Valašského Meziříčí, které je v kategorii ročníku 2002 dost suverénní, jsou zápasy vyrovnané a vždy záleží na momentální situaci. Jak jsou hráči zdraví, jaké je složení mužstev. My v obou kategoriích hrajeme vyrovnaná utkání. Někdy se nám podaří vyhrát, někdy musíme skousnout porážku. Nedá se říct, že bychom vyloženě jenom vyhrávali, nebo jenom prohrávali. Střídá se to.

Dá se v téhle kategorii porovnávat, jak je na tom vsetínská a třeba kroměřížská hokejová líheň?
Nejde to takhle porovnat. Třeba v kategorii ročníku 2003, což jsou kmenoví hráči druhých tříd, hrají v ostatních klubech i děti, které chodí do první třídy nebo ještě navštěvují mateřskou školku. Takže záleží vyloženě na tom, jak je to poskládané a jaká je v družstvech momentální marodka. Nejvíce ze všeho pak záleží na tom, kolik dětí má klub k dispozici. V dnešní době jich není v žádném klubu dostatek, spíše je to naopak. Dětí je v hokeji všeobecně málo.

Jak velký zájem o hokej je mezi dětmi ve Vsetíně?
Není to ani tak o dětech, jako o rodičích. Když k nám děti dovedou, jsou spokojené. Účasti na trénincích jsou dobré jak v ročníku 2003, tak 2004. Ve Vsetíně máme dokonce už i děti z ročníku 2005 a dva kluky ročníku 2006. To jsou opravdu ještě malé děti z mateřské školky. Bylo by ale dobré, kdyby se základnu podařilo ještě více rozšířit. Třeba minulý týden proběhl na zimním stadionu nábor dětí ze školek a prvních až třetích tříd základní školy.

Jaká byla na náboru účast?
Přišlo asi osm dětí. Bylo to ale dost rozmělněné – dorazili jak kluci, kteří chodí do druhé třídy, což jsou ročníky 2002, tak i děti ze školek. Nedá se říct, že by to některému ročníku nějakým výrazným způsobem pomohlo. Děti v drtivé většině neuměly bruslit, v první lekci náboru byli jenom dva, kteří ustáli na bruslích. Zbytek musí ještě pracovat, než bude schopen přejít do přípravky, kde už děti bruslí samy, bez dopomoci rodičů nebo opírání o židličku.

Co si od nedělního turnaje slibujete? S jakým očekáváním se na něj chystáte?
V letošní sezóně jsou turnaje téhle věkové kategorie ve Vsetíně pouze dva, tento je poslední. Pokud mohu mluvit za přípravku a ročník 2003, dostanou příležitost všichni hráči, i ti mladší, kteří chodí pravidelně na tréninky. Aby se ukázali rodičům a dostali další impuls do své práce, další chuť do trénování. A také aby rodiče viděli, co se hráči během sezóny naučili a co všechno už umí. Každopádně v této kategorii nehrajeme na výsledky. Chceme, aby děti hokej především bavil. Na výsledky se hraje až ve vyšších kategoriích.

Chcete vést dítě ke sportu? Přijďte s ním na Lapač!

Pro děti od čtyř let

Neplatíte žádné poplatky

Zdarma dětem půjčíme hokejovou výstroj

Dítě získá nové kamarády, rozvine svoji individualitu a bude hrát nejkrásnější kolektivní sport na světě