Vstupenky online
ONLINE PRODEJ PERMANENTEK ZDE! | Nová kolekce VHK PREMIUM v prodeji! | AKTUÁLNÍ POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 1052 (k 6.8.)

Hráči vynikali v ofenzivě, jenže občas hráli za sebe, shodují se trenéři dorostu

Helena Hegeďová • 06.04.2019

Pro dorostence skončila letošní sezona těsně před branami vyřazovacích bojů, což mohlo být zprvu zklamáním. „Na základě výborných výsledků v přípravných utkáních a v turnajích byla cílem účast play off,“ potvrzují trenéři Jan Dědek a Miroslav Barus, kteří se k týmu dostali po 12. kole soutěže. V prvních mistrovských utkáních však byla situace jiná než v přípravných zápasech, a proto nakonec panuje spokojenost i s konečným umístěním. Klíčovým faktorem mužstva byla silná ofenziva, která pomohla, ale také uškodila.

Jak byste zhodnotili letošní sezonu?
Vzhledem k špatnému vstupu do soutěže, kdy se mužstvo nacházelo na sestupových místech, se podařilo zachránit účast v dorostenecké extralize, takže musím říct, že kladně.

Jaký byl cíl letošní sezony?
Na základě výborných výsledků v přípravných utkáních a v turnajích byla cílem účast play off.

Kdy jste začali tým trénovat a jaká byla situace?
Po 12. kole s deseti body se tým nacházel na samém dně tabulky, hrozily boje o záchranu, a proto vedení klubu přistoupilo ke změnám na trenérských postech.

Co se změnilo?
Došlo k změnám v sestavě. Snažili jsme se o optimální složení tak, aby si hráči lépe sedli. Důležitá byla snaha ve změně přístupu k tréninku a k utkání a hlavně v sebevědomí. Zapracovali jsme na silově obratnostním a kondičním bruslení. Po hráčích jsme vyžadovali aktivní pohyb s rychlým přístupem a agresivním napadáním. Také důsledné dodržování organizace hry s tlakem do brány a důrazem na zakončení. 

Jaký měl začátek sezony vliv na její další průběh?
Jak už jsem zmiňoval, po dobrém přípravném období, kdy tým vyhrával, se ukázalo že jsme hodně ofenzivní. Scházela nám zodpovědnost směrem k bránění. Rozdíl byl ten, že v přípravném období se dařilo vyhrávat i přes spoustu inkasovaných branek. Kdežto v lize se narazilo na silné soupeře, za které považujeme Havířov, Třinec, Vítkovice, Přerov, Zlín. Proti těmhle klubům se udělalo pouhých 5 bodů z 10 zápasů a jakmile se nezadařilo bodovat ani s týmy postavenými níž bylo zaděláno na boj v nižších pozicích tabulky. Najednou byla velká ztráta bodů, boj o záchranu, a to ovlivnilo průběh celé sezony. To byly rozhodující faktory v tom, že jsme se po zlepšených výkonech neprobojovali do play off.

Co bylo nejsložitější?
Nejsložitější bylo přesvědčit hráče v průběhu celé sezony, že se hraje hokej celoplošně, ne jen dopředu. Hráči jsou hodně ofenzivně laděni, protože od malička slyší,  jak musí být vidět, a nevadí, když prohrají. Nehráli pro tým ale za sebe. Důležité jsou pro ně body v individuálních statistkách. Muselo se jim celou dobu vysvětlovat, že jsou tým a je potřeba hrát týmově. Někdy se nám to dařilo a potvrdilo v dalších utkáních v sezoně. Asi nejtěžším soupeřem byly Vítkovice, které nás svou souhrou a aktivním bruslením neustále dostávaly pod tlak. V druhé části soutěže byl nejtěžším soupeřem určitě Přerov a Šumperk.

V čem tým vynikal?
Určitě to byla ofenziva.

Zapojovali se i mladší hráči z nižší kategorie. Jaký zanechali dojem?
V určitém období sezony se dal do pohybu projekt, kdy hráči dorostu určité dny v týdnu chodí na tréninky juniorů a zároveň žáci chodí na tréninky s dorostem. Na základě tohoto modelu se dal prostor odchovancům Šedlbauerovi, Juráňovi. Zároveň přišel Matěj Adámek ze sousedního Valašského Meziříčí. Všichni tři jsou hráči ročníku 2005. Adámek dostal velký prostor a po začátku, kdy si musel na dorost zvyknout zanechal velice dobrý dojem. Juráň i Šedlbauer se do sezony postupně zapracovali tréninkově a každý dostal příležitost zahrát si několik utkání, v kterých určitě nezklamali.

Jaký bude nyní váš program? Kdy začne letní příprava?
Celý duben mají hráči volno. V příštím týdnu budou schůzky s jednotlivými hráči, zhodnotíme sezonu a proběhnou jednání dalším pokračování v týmu. Začátkem května zahájíme letní přípravu.

Příští ročník čekají změny v systém soutěží, co na ně říkáte?
Letos má v extralize dorostu sestupovat 6 týmů. Bude to od začátku boj o každý bod. Snahou trenérů je vybudovat silné mužstvo schopné podávat co nejlepší výkony. Pokud jsou jasně stanovená pravidla před začátkem soutěže a o sestupu či postupu se rozhoduje sportovní cestou, mohou to trenéři a hráči svými výkony a přístupem ovlivnit. Ale pokud se v extralize juniorů mění pravidla a uzavírá soutěž v průběhu sezony, je to nepochopitelné a velký podraz na týmy, kterých se to týká. Pak se také stane, že v regionální lize juniorů právě probíhá kvalifikace o postup do uzavřené soutěže!

Co byste na závěr vzkázali týmu a fanouškům?
Děkujeme hráčům i celému realizačnímu týmu za jejich přístup k uplynulé sezoně. Zároveň děkujeme rodičům i fanouškům za jejich podporu.