Vstupenky online

Je to tady! Vsetín v rámci sousedského derby míří po 15 letech do Zlína

Jan Tajzler • 23.09.2022

Byla to dlouhá doba, než se znovu v jedné soutěži potkaly celky Vsetína a Zlína. Původní regionální rivalové, dvě sousední města s výbornými fanoušky a zájmem o hokej určitě toužili, aby se znovu potkali v nejvyšší soutěži. Osud tomu však chtěl jinak, a tak se vůbec poprvé Vsetín střetne se Zlínem v rámci Chance ligy. První vzájemné měření sil hostí Zimní stadion Luďka Čajky, úvodní vhazování je naplánováno na sobotních 17:30. Zlínský klub zároveň upozorňuje na zvýšená bezpečnostní opatření.

Zlín bude skládat domácí reparát

Ševci se s nejvyšší soutěží museli rozloučit po dlouhých 42 letech. Za tu dobu zlínský klub získal dva mistrovské tituly a celkem šestkrát si zahrál finále play-off. Nyní se chce sportovní cestou poprat o co nejrychlejší návrat mezi elitu. Inspirací může být pro Berany počínání Karlových Varů, které rovněž sestoupily z extraligy v roce 2017, aby se hned další rok radovaly z návratu.

Zlín vzhledem ke svým ambicím udržel řadu opor původně extraligového kádru. Zpět mezi elitu chce pomoci brankář Libor Kašík, který však neprožil zrovna ideální návrat do prvoligových bojů, když byl u domácí porážky s Kolínem 1:4. Zbylé dva soutěžní duely tak odchytal mladší Daniel Huf, který by však díky svému talentu určitě neměl zapadnout jen tak do ligového průměru.

Z obránců se podařilo v Baťově městě udržet Daniela Gazdu, který znovu potvrzuje svou mimořádnou ochotu podílet se i na ofenzívní podpoře týmu, což dokazuje jeho aktuální příspěvek tří kanadských bodů. Ke Gazdovi zlínský management dovedl další beky s bohatými zkušenostmi v Chance lize, například Jakuba Husu nebo Mikuláše Zbořila, jenž si zahrál i poslední extraligové play-off a v dresu Třince oslavil zisk mistrovského titulu.

Silný by měl být i zlínský útok. Odčinit sestupovou sezonu chce Antonín Honejsek, zůstal také Bedřich Köhler, kapitánské céčko nosí na hrudi Pavel Klubiš. Po roční odmlce v Českých Budějovicích se vrátil odchovanec Jiří Ondráček. K tomu navíc ševci přivedli do svých řad Petra Mrázka, jenž platil za jednoho z nejproduktivnějších hráčů posledních prvoligových sezon. Vstřelené branky se očekávají také od Tomáše Pospíšila. Když k tomu připojíme ještě přítomnost Valentina Claireauxe nebo Jakuba Illéše, nemůže být minimálně o papírové síle zlínského kádru pochyb.

Berani si však i v Chance lize museli vybrat nováčkovskou daň. Dlouhá léta byli zlínští fanoušci zvyklí chodit na extraligové boje a možná je ani nenapadlo, že i v Chance lize se hraje profesionální a kvalitní hokej, i proto mohla být porážka od Kolína v poměru 1:4 šokující. Zlín však zabral hned v následujícím kole na ledě Šumperku, kde už bral všechny body za výhru 4:2. Naposledy se žluto-modří utkali s Jihlavou. V Jindřichově Hradci však rozhodly až samostatné nájezdy, které přisoudily bonusový bod Zlínu za výhru 2:1. V rámci sousedského derby se Vsetínem netouží Zlín po ničem jiném než si vítězstvím udobřit domácí publikum po úvodní prohře s Kolínem.

Potvrdí Vsetín úvodní formu i v derby?

Říká se, že derby nemá favorita. Minulost už mnohokrát ukázala, že v případě Vsetína a Zlína to platí bezezbytku. Oba kluby navíc mají pro letošní sezonu nastaveny ty nejvyšší ambice. Zatímco Zlín se propadl, Vsetín postupnou koncepční práci kráčí rok od roku k vyšším metám a vedení Valašského hokejového klubu se netají ambicí, tento trend potvrdit i v letošní sezoně. Co se ledního hokeje týče, těžko v rámci republiky hledat pikantnější derby než mezi Vsetínem a Zlínem, obě města dělí pouze 33 kilometrů a dohromady počet obyvatel nepřekoná ani hranici sta tisíc. Škoda, že hokeji tak zaslíbený kraj vůbec poprvé nemá extraligového zástupce, není to tak dávno, co měl hned dva a hned dvakrát se o mistrovský titul bojovalo pouze na tomto kousku východu Moravy.

Zpět do současnosti a k hokejovým faktům. Vsetín jede. Začátek sezony mu vyšel na jedničku, ze tří dosavadních zápasů vytěžil maximální počet bodů. Inkasoval pouze čtyři branky z toho hned tři v oslabení. Co se týče přesilových her, jsou Valaši v úvodu při chuti, využili 42.86 procent početních výhod, což je společně s Třebíčí zatím nejlepší počin v rámci soutěže. Jasné, základní část je teprve v rozjezdu, ale právě začátek je mnohdy velmi důležitý pro pohodu celého mužstva. Vsetín má nakročeno velmi dobře.

Tým táhne v úvodu základní části brankář Maxim Žukov, jenž soupeře frustruje úspěšností zákroků 95.12 %. Bodově navazuje na úspěšné sezony ve vsetínském dresu Luboš Rob (3+4), v první desítice nejproduktivnějších hráčů Chance ligy momentálně najdeme i Daniela Klímka (2+2).

Vsetín by podobně jako Zlín měl disponovat ofenzivní sílou. Aklimatizace nových útočníků zatím probíhá slibně. Do týmové produktivity ihned po premiérách v zelenožlutém dresu promlouvají výrazně Peter Lichanec (2+1), Pavel Jenyš (2+1) nebo exlitoměřická dvojice Roman Přikryl s Riku Sihvonenem.

Ze vsetínské soupisky působil ve zlínském dresu pouze obránce Ondřej Němec a to v loňské sezoně. Mnohem více zápasů však odehrál proti Zlínu a to ještě v dresu extraligového Vsetína. Více pamětníků posledních soubojů najdeme na straně Zlína jako třeba Pavla Kubiše. Poslední přípravné utkání se Zlínem odehrál Vsetín v rámci propagace spolupráce v létě 2009, tehdy za extraligový tým nastoupil třeba Jiří Ondráček či Bedřich Köhler, polovinu zápasu už tehdy odchytal Libor Kašík. Spolupráce trvala pouze rok, Zlín tehdy Vsetínu k postupu do první ligy nepomohl. Valaši si pak našli vlastní cestu, jak se dostat zpět do profesionální soutěže a nyní se rivalovi ze druhé strany kopce Sirákova postaví jako rovný s rovnému.

První regionální derby mezi Zlínem a Vsetínem hostí Zimní stadion Luďka Čajky. Úvodní buly novodobého souboje bude vhozeno v 17:30. Zápas budou doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření, více informací naleznete zde.

Sestavy v posledním kole:

Zlín: Huf - Gazda, M. Novotný, Bukač, M. Zbořil, Bartko, Husa - T. Pospíšil, D. Kindl, Köhler - Illéš, Claireaux, J. Ondráček - P. Mrázek, Honejsek, Kubiš - Gago, Hejcman, P. Sedláček. Trenéři: Rost. Vlach, Jurík, Horák, Horčička.

Vsetín: Žukov – O. Němec, Kajínek, Smetana, Ondračka, Hryciow, Říha, Voženílek – Jenyš, Lichanec, Hořanský – Klímek, Klhůfek, Rob – Jonák, Přikryl, Sihvonen – Berger, Berzinš, Š. Bláha.

banner pod článkem