Je to zklamání, chtěli jsme medaili, vrací se Němec k mistrovství

Dominik Tobola • 31.05.2014

Byl nejlepším obráncem českého výběru na šampionátu. Ani výborné výkony Ondřeje Němce však neodvrátil medailový krach. Poté, co tým trenéra Růžičky ve čtvrtfinále zdolal tým USA 4:3, oba následující zápasy o medaile prohrál, přičemž nedokázal vstřelit ani jednu branku. „Je to zklamání. Jeli jsme sem pro placku, kterou nemáme, tudíž je to neúspěch,“ povzdechl si vsetínský odchovanec a toho času obránce pražského Lva po prohraném utkání o třetí místo.

Ano, česká porážka 0:3 proti Švédsku v utkání o bronz rozhodla, že se družina pod vedením staronového kouče Vladimíra Růžičky vrátí do Čech bez medaile. „Hráli jsme líp než proti Finsku v semifinále, mohli jsme vyhrát. Šancí bylo dost, ale když nedáme gól, nemůžeme vyhrát to je jasné,“ lamentoval třicetiletý defenzivní štít s velmi dobrou střelou.

Proměňování šancí. To byl přesný a zásadní problém českých hokejistů. S tím souvisí v neposlední řadě také velké množství prohýřených přesilovek. „My jsme tady nesehráli, vyjma čtvrtfinále s Amerikou, ani jeden celý dobrý zápas. To se týká i přesilovek. Bylo to takové utrápené, skákalo nám to tam po brankovišti, ale nějak to zkrátka nešlo,“ zhodnotil Němec ve zkratce působení našeho reprezentačního týmu na šampionátu v Bělorusku. Mimochodem v této věci se shodli vesměs všichni spoluhráči v čele s kapitánem Tomášem Rolinkem.

Jeden z dalších problémů výběru v modro-červeno-bílých dresech byla také častá vyloučení, která ve většině případů nic neřešila, jelikož se odehrála v útočném pásmu. „Trenér nám to dost často zdůrazňoval, ale fauly k hokeji patří, i když byly v mnohých případech hloupé. Třeba dneska (utkání o bronz) jsme víc přesilovek měli my a stejně jsme je nevyužili,“ řekl zadák, který v roce 2009 slavil svůj zatím jediný titul v mužské kategorii s karlovarskou Energií.

I přes všechny nešvary ve hře měl mančaft vůli po vítězství a týmového ducha. „Vůbec to nebylo o tom, že by někdo nechtěl vyhrát, nebo dokonce narušoval morálku. Právě naopak, snažili se a šampionátem žili všichni. Jednoduše jsme to neuměli v daný moment přenést na led,“ povzdechl si rodák z Třebíče. Jeho výkony na turnaji však z obránců zaujaly nejvíce. On sám si to nijak nemyslí. „Žádná sláva. Jedeme bez medaile, kterou jsme tu měli za cíl. Nesplnili jsme to, tudíž to nemůžu brát jako vydařený turnaj,“ ve zkratce zhodnotil svůj individuální počin hráč s třiadvacítkou na zádech, který se mimo jiné vyjádřil k již oznámenému konci reprezentační kariéry Jaromíra Jágra.

„V žádném případě nechci, aby končil. Ve dvaačtyřiceti je to pořád nejlepší hráč, i na tomto mistrovství k nim bezpochyby patřil. Doufám, že své rozhodnutí ještě přehodnotí.“ S ohledem na sled událostí v posledních dnech to ovšem bohužel nevypadá. Legenda českého hokeje již v sobě necítí potřebný přínos pro tým.

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno