Vstupenky online

Legenda legendám: Vsetín nastoupí v dresech s podobiznou „otce zakladatele“ Josefa Ryžova

Redakce • 16.01.2020

Celorepublikový dobročinný projekt Legenda pomáhá se po dvou letech vrací. Letošní pokračování nese název Legenda legendám a oproti prvnímu ročníku z roku 2017 se rozšíří o ikony všech zúčastněných klubů. VHK ROBE Vsetín zvolil pro tuto příležitost ústřední postavu založení hokejového oddílu v roce 1939. Muže, který za vsetínský klub v jeho počátcích nejen hrál, ale později mužstvo i dlouhých jednadvacet let trénoval: Josefa Ryžova. Právě s jeho podobiznou na dresech odehrají Valaši 27. ledna první třetinu domácího utkání s Chomutovem.

„V letošní sezoně si připomínáme výroční 80 let organizovaného hokeje ve městě. Proto jsme se rozhodli vzdát hold právě Josefu Ryžovovi, který sehrál klíčovou roli při založení klubu v roce 1939, stejně jako v letech následujících. I díky jeho nezištnému úsilí, buldočí zarputilosti a úctyhodné pracovitosti dnes slavíme osmdesáté narozeniny,“ uvedl Daniel Tobola, jednatel VHK ROBE Vsetín.

První ročník vynesl téměř dva miliony

Legenda legendám je společný projekt Nadačního fondu Ivana Hlinky, Českého svazu ledního hokeje a agentury BPA Sport marketing. V prvním ročníku kluby napříč hokejovým spektrem oblékly dresy ušité podle jednotného střihu ve svých barvách s podobiznou někdejšího reprezentanta a později trenéra Ivana Hlinky na hrudi. Právě osobnost nejvyšší soutěže i národního týmu, která dovedla český hokej k jeho největšímu úspěchu na olympijských hrách v Naganu, je jeho spojujícím motivem. Vsetín tehdy ve svátečních úborech nastoupil v rámci třetí nejvyšší soutěže do derby s Valašským Meziříčím.

Dresy následně putovaly do aukce a její výtěžek získal Nadační fond Ivana Hlinky. Ten pomáhá bývalým hráčům a činovníkům, kteří se sami nebo jejich rodiny nacházejí v tíživé životní situaci. Výtěžek prvního ročníku činil téměř dva miliony korun.

V letošním pokračování se projekt rozrostl o jména legend jednotlivých klubů. Dobročinné aktivity se zúčastní všechny celky Tipsport extraligy, Chance ligy, vybrané týmy 2. ligy a zástupce univerzitního hokeje. Valaši nastoupí s podobiznou Josefa Ryžova v pondělí 27. ledna na Lapači proti Chomutovu. Na rozpis všech svátečních duelů se můžete podívat zde.

Neuvěřitelných 21 sezon na střídačce

Foto: Vsetínští hokejisté v premiérové sezoně 1939/1940. Josef Ryžov v horní řadě druhý zprava.

Pokud by Josef Ryžov žil v Americe, asi by dostal přezdívku Mr. Hockey dříve než legendární Gordie Howe. Byl u zrodu hokejového oddílu SK Vsetín a poté jeho prvním a dlouholetým trenérem. Zasloužil se o rozvoj hokeje ve vsetínském okrese a byl činný v mnoha funkcích na různých úrovních hokejového hnutí.

Josef Ryžov se narodil v posledních dnech rakousko-uherské monarchie v Brně, v sobotu 12. října 1918. Rodina pocházela z Podkarpatské Rusi. Sport mu učaroval už v klukovských letech. Začal s kopanou ve slavném SK Židenice a později rozšířil své aktivity i na lední hokej, který se v Brně hrál od poloviny 20. let. Stejně jako celou řadu zaměstnanců brněnské Zbrojovky, i Josefa Ryžova odvál nástup fašismu v Německu a s tím spojené zvýšení zbrojní výroby v Československu z Brna do Vsetína. Na Valašsku se samozřejmě zapojil do sportovního života a okamžitě si vyřídil přestup do fotbalového SK Vsetín. Ten právě prožíval nejlepší období své existence a jeho kádr byl nabitý výbornými hráči.

Ve Vsetíně se ale začala probouzet také druhá Ryžovova láska – lední hokej. Začal s ním, spolu s několika jihomoravskými kolegy, nejprve v Sokole. Ve druhé polovině roku 1939 už stál u zrodu hokejového oddílu Sportovního klubu Vsetín. Ten vnikl shodou okolností právě v den Ryžovových dvacátých prvních narozenin.

Premiérovou sezonu 1939/1940 ještě odehrál jako hráč a už tehdy, spolu se zkušeným spoluhráčem Zdeňkem Gerykem, vedl přípravu mužstva. Nejprve v tělocvičně, pak i na ledě. Trenérské řemeslo ho uhranulo. Na střídačce vsetínského klubu vydržel neuvěřitelných 21 sezon, z toho plných devatenáct v řadě. Kariéru trenéra uzavřel po sezoně 1963/1964. Zajímavé je, že v tomto období už nikdy nenastoupil do žádného utkání, i když jej jeho svěřenci často přemlouvali. Jako první a dlouhou dobu jediný byl ve Vsetíně držitelem 1. trenérské třídy. V roce 1957 byl dokonce pozván jako pomocný trenér na soustředění reprezentačního výběru ČSR. Za svoji činnost na tomto poli obdržel ocenění Vzorný trenér i Zasloužilý trenér a také zlatý odznak k 70. výročí ledního hokeje v Československu.

Josefa Ryžova naplňovala rovněž organizační činnost. Už na zakládající schůzi hokejového oddílu byl zvolen do jeho výboru. Po ukončení trenérské činnosti působil řadu let jako předseda sportovně-technické komise klubu. Díky své profesi – byl vedoucím dopravy v národním podniku Zbrojovka – pro něj nebylo problémem zajištění autobusů k zápasům nebo tréninkům na zimních stadionech.

Hybná síla rozvoje hokeje v regionu

Foto: Soustředění vsetínského A-týmu v 50. letech. Druhý zleva stojí Josef Ryžov. 

Kromě práce pro oddíl byl Josef Ryžov spolu s Hugem Mifkou hybnou silou rozvoje ledního hokeje ve vsetínském okrese. V průběhu fotbalové sezony neúnavně cestoval po venkovských hřištích a přemlouval fotbalisty, aby v zimě vyměnili kopačky za brusle. I díky němu vyrostla v okrese celá řada kluzišť s přírodním ledem a hokejových oddílů, takže se hrály okresní soutěže II. i III. třídy a týmy jako Ratiboř nebo Lužná působily dokonce v krajských soutěžích. Ryžov zajišťoval třeba i chybějící výstroj či hokejky – jednoduše je zájemcům vypůjčil od zbrojováckého klubu.

A aby toho nebylo málo, Josef Ryžov tyto soutěže řídil. A to doslova. V letech 1953 až 1970 působil jako rozhodčí zápasů v okrese, s pískáním skončil až po padesátce. Tím ovšem výčet jeho aktivit zdaleka nekončí. Více než 15 let byl předsedou Výboru svazu ledního hokeje Okresního výboru ČSTV. Předtím zastával funkci jeho místopředsedy a předsedy Okresní trenérské rady. Navíc byl činný také v krajské sekci ledního hokeje Krajského výboru ČSTV v Ostravě.

Ještě jedna vlastnost Josefa Ryžova je pro nás cenná – byl velmi důkladný. Díky němu se dochovala celá řada informací o vsetínském, ale i okresním hokeji, která by jinak byla definitivně ztracena.

Josef Ryžov zemřel ve Vsetíně ve středu 7. března 2001 ve věku 82 let. Jeho hokejoví následovníci mu vzdají hold v pondělí 27. ledna v utkání s Chomutovem.

Foto: Trenér Josef Ryžov v průběhu přátelského utkání Valachů s maďarským celkem Postás Budapešť.

banner pod článkem