Vstupenky online
  80. narozeniny

Luboš Jenáček: Hrát budou ti nejlepší. Věřím, že do sezony vkročíme vítězně

Redakce • 09.09.2019

Příprava je minulostí, nová sezona klepe na dveře. Vsetínští hokejisté do ní vstoupí ve středu domácím utkáním s Frýdkem-Místkem. „Jak se říká, už aby to začalo. Těšíme se na pravidelný rytmus, na který najedeme a kromě několika reprezentačních pauz pojedeme až do jara,“ říká na prahu třetí sezony ve druhé nejvyšší soutěži trenér Luboš Jenáček.

Přípravné zápasy jsou definitivně za vámi. Jak se za nimi ohlížíte?
Myslím, že co do počtu jich bylo tak akorát. Nechtěli jsme hrát hned v prvním týdnu přípravy na ledě, aby se někdo nezranil, dali jsme tomu čas. Kluci byli na ledě deset dní před prvním utkáním. Některé zápasy byly z našeho pohledu lepší, jiné horší. Zatím je to takové syrové. Souhry jednotlivých útoků, obranných dvojic i celých pětek se dávají dohromady postupně, protože přišlo docela dost nových hráčů. V podstatě nemáme ani jeden útok ve stejném složení co loni, možná kromě části sezony, kdy spolu hráli Vojta Šilhavý s Davidem Vítkem a Adamem Hořanským. I tak se to ale točilo. Vazby se budou samozřejmě hledat, utkání nás čeká hodně a věřím, že postupem času si všechno sedne. A kromě nasazení, které vyžadujeme vždy stoprocentní, začne být vidět i větší hokejovost.

V loňské sezoně jste obsadili druhé místo po základní části a v play-off se probojovali do semifinále. Proč jste se rozhodli pro částečnou obměnu kádru?
V první lize se příliš neuzavírají delší kontrakty, většinou je to na rok, na dva. To dává prostor se o každém hráči bavit, dát na misku vah přínos pro tým, a zda je tam prostor ke zlepšování. Na trhu jsou vždycky volní hráči a dnes je to tak, že se nám i sami nebo přes agenty hlásí. Vsetín je dobrá adresa. Výběr hráčů je celkem velký. Tím, že klukům po loňské sezoně většinou končily smlouvy, jsme se o každém bavili v úzké čtverce s Danielem Tobolou, Radimem Tesaříkem a Jirkou Dopitou. Každý jsme si k tomu něco řekli. Dá se říct, že ve většině případů byla většinová shoda, proč o konkrétního hráče budeme, nebo nebudeme mít zájem na další sezonu. V té chceme být lepší, a proto jsme chtěli na konkrétní pozice přivést i lepší hráče. Nakolik se to povedlo, to ukáže sezona. Naší záměrem bylo mít v kádru víc urostlých, silnějších a odolných hráčů. Pravda je, že co stačí na základní část, v play-off už stačit nemusí. Ve vyřazovacích soubojích je to hodně o důrazu kolem brankoviště. Proto jsme chtěli přivést silovější typy hráčů, kteří budou zároveň dobří hokejisté.

Jste spokojení s tím, jak se vám podařilo kádr doplnit?
Myslím, že přišli výborní kluci jak povahově, tak i co se týče pracovitosti. Jak se jim bude dařit, to ukáže až sezona. V minulosti rovněž přicházeli hráči s určitými očekáváními a někteří je naplnili líp, někteří hůř. To je prostě sport, ne každému všechno sedne a ne každému může vyhovovat styl hry, kterým se chceme prezentovat. Je velmi důležité, aby kluci, které angažujeme, byli dobří charakterově. To si vždycky zjišťujeme. Aby byli pracovití, měli chuť vyhrávat. Aby nebyli uspokojení a nechtěli jen dohrát někde kariéru. Myslím, že tohle se nám podařilo. Kluci chtějí trénovat, pracovat, zlepšovat se. Věřím, že jim to sedne a budou ve vsetínském dresu podávat své nejlepší možné výkony.

Přestupový termín končí 31. ledna, do té doby se může stát ledacos. Hledáte ale v tuhle chvíli ještě nějaké posily na konkrétní posty?
Momentálně nehledáme nikoho. Sezona se rozjede a s kádrem je pak možné pracovat do konce ledna. Uplynulé dva ročníky v první lize u nás vypadaly tak, že se v průběhu sezony kádr měnil, doplňoval. Všechno bude odvislé od toho, jak se nám bude dařit, jak budou hráči naplňovat očekávání a zda budou zdraví. Může se stát, že přijde něco nečekaného a my na to budeme muset reagovat. Stejně tak kdyby byla možnost nějakého výrazného posílení, které by bylo v našich možnostech, bránit se tomu nebudeme. Ale pro vstup do soutěže počítáme se stávajícím kádrem.

Loni jste vyzkoušeli angažmá hned několika zahraničních hráčů. Na letošní soupisce je pouze jeden „cizinec“, a to slovenský útočník Branislav Rehuš. Je i tohle svým způsobem reakce na loňskou sezonu?
Loni jsme chtěli kádr nějakým způsobem osvěžit, protože nabídky od agentů na zahraniční hráče chodí. Myslím, že to klaplo tak napůl. Byla velká škoda, že se William Mäkinen zranil a měl pak určité problémy, stále se necítil dobře. Tudíž nemohl ukázat, co v něm je. Na tréninku i v těch málo utkáních, co sehrál, vypadal zajímavě. Byl to prototyp moderního ofenzivního beka do přesilovky i rozehrávky, výborně pracoval s kotoučem a měl velký klid na holi. Bohužel zdravotní stav ho nepustil do větší porce zápasu a v podstatě kvůli zdraví jsme vzájemně rozvázali smlouvu. Druhý Fin Mikael Kuronen byl výborný, co se týče tréninkového nasazení, morálky. Bohužel mu to tady nesedlo. Brali jsme ho jako produktivního hráče, což se Mikaelovi bohužel nedařilo naplnit, postupně se propadal sestavou, až se ocitl na její hraně. Proto s námi také nedošel až do konce sezony. Hokejově nejlepší z cizinců byl Mitchell Theoret. Byla velká škoda, že nebyl zdravotně fit do play-off, protože měl velký potenciál. U něj byl trošku problém v pracovitosti, zápalu pro věc. Ne že by to vyloženě lajdal, ale čekali jsme od něj v závěru sezony víc. U něj to nebylo úplně jednoznačné, ale nakonec jsme se domluvili, že se místo něj raději podíváme po našich hráčích.

Plánujete do kádru postupně zabudovat i mladé hráče?
Filosofie je taková, že budou hrát ti nejlepší. Tak se o tom s hráči i bavíme. Musí pracovat. Víme, co se stalo s juniorkou, ale mladí hráči mají také možnost jezdit hrát druhou ligu, ve které jsou letos kvalitní týmy. I tam mají možnost seznamovat se s mužským hokejem. Když si o to mladý hráč svým výkonem řekne a bude nás dennodenně přesvědčovat o tom, že do sestavy patří, hrát bude. Obecně si myslím, že mladí to dnes mají jednoduší, než jak to bylo za našich časů. Kádry byly mnohem ustálenější, neodcházelo se do zahraničí a většinou se hrálo na tři pětky. Sezona je dlouhá, takže si myslím, že mladí šanci dostanou a pak bude záležet na nich.

Sledoval jste v průběhu léta, jak se na sezonu připravuje konkurence?
Samozřejmě to sledujeme každý den. Myslím, že letos bude soutěž hodně vyrovnaná. Hlavně ze začátku, kdy všichni mají dostatek sil a jsou nadupaní, nebude snadného soupeře. I taková Kadaň, které se vrátil Roman Chlouba a bude mít k dispozici mladé kluky ze Sparty, nebude takový otloukánek jako loni. Celkově si myslím, že konkurenceschopné budou všechny týmy.

Soutěž startuje už ve středu. Jak toto období prožíváte?
Jak se říká, už aby to začalo. Příprava je dlouhá, jde o osm, devět týdnů bez mistráku. Těšíme se na pravidelný rytmus, na který najedeme a kromě několika reprezentačních pauz pojedeme přes vánoční svátky až do jara. Věřím, že ve středu vkročíme do sezony vítězně.

V roce 2011 jste v knize Fenomén Vsetín odpovídal na otázku, kde byste se chtěl vidět za deset let. Řekl jste, že jako trenér na střídačce Vsetína, ideálně prvoligového. A že vždy je třeba mít sny. Co na to po necelých deseti letech říkáte?
Vidíte, jak to letí. V té době to byl opravdu sen. Splnil se nám a to je krásné. Tehdy se na Lapači hrát průměrný, možná až podprůměrný druholigový hokej, v jedné sezoně jsme se v soutěži dokonce zachraňovali. Pak to nastoupilo cestu vzhůru, začali jsme se každým rokem zlepšovat. Přišla dvě druholigová finále, následně úspěšná kvalifikace o první ligu. Teď zahajujeme třetí prvoligovou sezonu. Sen se stal skutečností a je třeba mít další sny. Chtěli bychom se porvat o to, aby ten postup byl ještě jeden. Jak skandují naši věrní fanoušci: My se vrátíme tam, kam patříme. Žijeme tím, že Vsetín do extraligy patří a chceme to sportovní cestou dokázat. Věřím, že se nám tento sen podaří uskutečnit. Byl bych rád, kdybychom si to za pár sezon mohli zhodnotit podobně jako nyní, kdy si můžeme vzpomenout na rok 2011 v nižší soutěži. Je to velký sen pro hráče, vedení, sponzory i naše vynikající fanoušky. Také pro nás trenéry je obrovská motivace se o to porvat a jednoho dne postoupit do extraligy.

×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Stadion Litoměřice
VHK ROBE Vsetín