Vstupenky online
ONLINE PRODEJ PERMANENTEK ZDE! | Prázdninová kolekce Léto s VHK v prodeji! | AKTUÁLNÍ POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 103 (k 3.7.)

Mladí hráči? Záleží jen na nich, nikomu neklademe překážky, říká jednatel Daniel Tobola

Redakce • 22.06.2020

Spor Přerova, Havířova a Vsetína s hokejovým svazem kvůli administrativnímu vyloučení juniorů z nejvyšší soutěže skončil smírem. Valaši věří, že se mezi mládežnickou elitu vrátí sportovní cestou. „Myslím, že díky sporu jsme hodně pomohli redukci soutěží, což je i jeden z našich cílů. V prosinci se skutečně plán redukcí soutěží schválil. Je otázkou, zda se ho podaří dodržet,“ konstatuje Daniel Tobola, jednatel VHK ROBE Vsetín, podle kterého dostanou talentovaní mladíci šanci i v A-týmu.

V sobotu jste se zúčastnil volební konference hokejového svazu. V roli prezidenta pokračuje Tomáš Král, výkonný výbor doznal několika změn. Jaké dojmy jste si z Prahy odvezl?
Vzhledem k tomu, že se vědělo, že pravděpodobně nebude protikandidát, to byl poměrně plynulý kongres. Po zvolení prezidenta předstoupil pan Král se svým týmem, o kterém se hlasovalo vcelku. Všechno šlo docela rychle. Polemizovat nyní nad tím, jak bude fungovat obměněný výkonný výbor, není na místě. Čas ukáže. Věřím, že to bude s větší koncepcí a jasnou vizí než doposud.

Znovuzvolený prezident svazu Tomáš Král následně v rozhovoru pro média hovořil o ukončení soudních a právních sporů, které se svazem kvůli juniorce vedly kluby Přerova, Havířova a Vsetína. „Kluby nakonec žaloby stáhly kvůli tomu, jak jsou soutěže připravované do budoucna,“ uvedl. Můžete to potvrdit?
Uběhl rok, a ničeho konkrétního, co se týče našich žalob, jsme se nedobrali. To byl důvod, proč jsme k tomuto kroku sáhli. Vzhledem k panující pandemické krizi se dá očekávat, že soudy nyní budou pracovat ještě pomaleji, než tomu bylo doposud. Tím pádem jsme se rozhodli nehledat v tom už nic dalšího. Čas ukázal, že jsme v tom stoprocentně úspěšní nebyli. Proto jsme se rozhodli žaloby stáhnout. Myslím, že díky sporu jsme hodně pomohli redukci soutěží, což je i jeden z našich cílů. V prosinci se skutečně plán redukcí soutěží schválil. Je otázkou, zda se ho podaří dodržet.

Máte nějaké garance v tom smyslu, že se s mládežnickými soutěžemi nebude nakládat nekoncepčně tak, jak bylo běžné v poslední době?
Určitě tyto garance nemá nikdo, nejen my. Řídícím orgánem svazu je výkonný výbor, který může iniciovat a schválit jakoukoli změnu, pokud mu to platná legislativa dovolí. Ale já pevně věřím, že se tomu už tak nestane. Samozřejmě k určitým změnám může dojít, ale doufám, že to nebude podléhat nějakým tendencím v tom smyslu, kdo kde zrovna sedí a co se komu hodí. Že to bude opravdu na férovku a budou se tím sledovat zájmy celého českého hokeje.

Bude hlavním cílem vsetínské juniorky vybojovat v nadcházející sezoně návrat mezi elitu?
U mládeže je specifická situace v tom, že je to každý rok jinak, podle toho, jak se mění ročníky. Samozřejmě máme cíl postoupit do nejvyšší soutěže, byť to letos bude při existenci baráže a počtech sestupujících týmů z nejvyšší soutěže složitější. Ale o tom sport je, chceme se s tím porvat. Uvidíme, jaký se u nás finálně utvoří juniorský tým, ale budeme mít ty nejvyšší cíle.

Vidíte již nyní v mládežnických výběrech jména talentovaných hráčů, kteří by v budoucnu mohli dostat šanci v A-týmu?
Pevně věřím, že ano. Kluci jako Vojta Pernický nebo Martin Kožený trénují celou dobu letní přípravy s A-týmem. Bude tomu tak i na začátku tréninků na ledě. Bude záležet na nich, jak se s tím poperou, a jakými budou posilami jak pro juniorku, tak pro seniorský tým. Takže je to na nich a pevně věřím, že se tam vyklubou další. Je tady také Boris Babeliak, ročník 2003, který u nás zůstal, působí zde už několik sezon. Byť je mladý, i on má u nás otevřené dveře do dospělého hokeje, stejně jako ostatní. Dlouhodobě našim mladým hráčům říkáme, že vše záleží na nich samotných. Nikomu neklademe žádné překážky.

V klubu po loňské sezoně skončil dlouholetý mládežnický trenér Lubomír Konečný, jenž zamířil do sousedního Zlína. Na Lapač se naopak vrátil zkušený Jiří Weintritt, který rovněž vsetínské prostředí dobře zná. Byl pro vás ihned jednoznačnou volbou?
Letošní situace byla v březnu a dubnu opravdu specifická z hlediska omezení pohybu či shromažďování. Tvorba trenérských týmů tak trvala déle, začátek letní přípravy byl posunutý i u mládežnických kategorií. Luboš odešel, s Jirkou jsme byli v kontaktu. V průběhu května jsme se domluvili, že se vrátí zpátky na Vsetín a znovu nám pomůže s mládeží. Jirka je Vsetíňák, trénoval na Vsetíně hodně let. Je to fundovaný trenér, který má zkušenosti, charisma i chuť. Bereme to tak, že si na pár let odskočil do Valmezu, a teď je zase zpátky doma.

Když jsme u mládeže, hokejovým hnutím rezonuje téma brněnského trenéra dorostu Martina Stloukala. Nahrávka jeho proslovu v kabině unikla do médií. Nově zvolený výkonný výbor svazu Stloukalovi uložil, aby se omluvil. Co si o této kauze myslíte?
Osobně jsem si jeho přednes hráčům přečetl až včera (neděle). Je to otázka na Martina Stloukala, na Techniku Brno. V něčem má pravdu, v něčem to možná přehnal. To ale ať si vyřeší oni. To, že český hokej má problémy s konkurencí hráčů, je fakt. Ale to už je široké téma, které se prolíná právě těmi soutěžemi a koncepcí respektive nekoncepcí, která tu doposud panuje. Všechno se vším souvisí. Je tady příliš mnoho klubů v extraligových soutěžích a příliš mnoho příležitostí pro kluky, kteří bohužel tu výkonnost i nemají. Ale zároveň si žijí svůj sen, nebo možná už svoji realitu, že jsou v extralize dorostu či juniorů. Kdyby bylo týmů v nejvyšších soutěžích méně, bude kvalitnější jak nejvyšší soutěž, tak soutěže pod ní. A nebude to vytvářet u hráčů nebo jejich rodičů pocit, že mají doma extraligového borce. Jenže kdo by nebyl extraligový borec, když je tady třicet respektive dvacet týmů. To jsou kvanta hráčů v jednom, respektive dvou ročnících. Proto my voláme po tom, aby se v nejvyšších soutěžích koncepčně snížily počty účastníků. Potom bude extraliga opravdu extraligou.

Pojďme k A-týmu VHK. Nakolik jste spokojeni s tím, jak se vám zatím doposud podařilo mužstvo doplnit?
Pocity jsou příznivé. Tým trénuje tak, jak v minulých letech. Po celou dobu letní přípravy jsou kluci téměř kompletní. Samozřejmě něco jiného je trénovat v tělocvičně nebo na hřišti a potom na ledě. Ale máme z toho dobré pocity, stejně jako trenéři a myslím, že i hráči. Neevidujeme nic negativního a už se těšíme na to, až budou moci všichni vyjet na led. Věříme, že i tam se přenese náš dobrý pocit, a na ledě se ukáže, že máme na Lapači kvalitní vítězný tým. A že budeme moci pokračovat v započaté práci.

Kdy plánujete spustit prodej permanentek na novou sezonu? A jakou roli v tomto hrají vládní nařízení ohledně koronaviru?
Opatření ohledně koronaviru hrají zásadní roli a ovlivňují všechny, kdo se věnují profesionálnímu i amatérskému sportu nebo třeba kultuře. Pořád o tom ještě diskutujeme, ale od července bychom rádi začali prodávat permanentky. Chystáme se vyjít ven s informacemi o prodeji a o cenách, jak by to mělo fungovat. Záměrně používám slovo „mělo“, protože všichni víme, že se opatření sice uvolňují, ale v daný okamžik nás stále omezují. Uvidíme, jaký to bude mít vývoj. Nicméně je předpoklad, že bychom od 1. července začali s prodejem permanentek.

Nakolik se do současné situace promítá nejistota kolem klubu z Chomutova? Existují nějaké základní scénáře s Piráty a bez nich?
Je známé téma, že Chomutov delší dobu bohužel řeší trable spojené s ekonomikou klubu. Ta otázka je spíš na hokejový svaz. Nyní je platné rozlosování nové sezony s Chomutovem. Všichni věříme a všichni si přejeme, ať tam Chomutov zůstane, protože starosti s nějakým přelosováním nebo s volnými hracími dny mají vliv i na prodej permanentek. Doufáme, že to klapne a Chomutov, který se do soutěže přihlásil, to všechno zvládne a hrát ji bude. Věříme, že se o prázdninách nebo v září nebude muset nic předělávat. Snad si Piráti vše pořeší a budou součástí Chance ligy.

Po loňské čtvrté fázi rekonstrukce Lapače, která stála přes 16 milionů korun, řešilo město Vsetín budoucí rekonstrukci střechy a pláště stadionu. Máte zprávy o tom, jak se toto téma vyvíjí?
Částečně jsme se o tom s městem bavili. Kdy se to podaří zrealizovat, je spíše otázka na vedení našeho města, jak se situace kolem koronaviru projeví či neprojeví na investicích. V plánu to je.

V loňském roce proběhla médii zpráva, že ve Lhotě u Vsetína má vyrůst multifunkční sportovní areál se zimním stadionem. Ve hře měla být i spolupráce s VHK. Jak se situace vyvíjí nyní?
S panem Kotrlou, který za výstavbou sportovního areálu se zimním stadionem stojí, jsme se bavili tento měsíc. Samozřejmě že i do tohoto projektu zasáhla situace, kterou zažíváme pomalu už půl roku. Stále se ale bavíme o tom, že jeho záměr trvá. My bychom tuto možnost uvítali, protože jedna ledová plocha na naše počty už začíná být málo. Takže pokud by se to podařilo zrealizovat, budeme rozhodně rádi, a s panem Kotrlou se bavíme o intenzivní spolupráci.