Musíme hrát trpělivě a šance pak přijdou, tvrdí po středeční kanonádě Petr Mokrejš

Václav Trávníček • 10.12.2009

Hokejista, který nasbíral bezmála čtyři stovky extraligových startů, se ve vsetínském dresu dlouho střelecky trápil. Ta doba je ale pryč. Ve dvojici s veteránem Štraubem teď Petr Mokrejš předvádí oku lahodící akce a ať s Ondráčkem nebo nyní Hrňou na pravém křídle je permanentním nebezpečím pro kteréhokoli soupeře. Přesvědčili se o tom ve středu i hráči Nového Jičína, kteří si z Lapače odvezli vysokou porážku 2:7.

Nebyla ve vás malá dušička, když jste hned na začátku inkasovali?
Pro nás to byl velmi důležitý zápas, protože jsme už dlouho nevyhráli za tři body a teď jsme potřebovali zvítězit opravdu nutně. Máme ještě tři zápasy do vánoční přestávky a potřebovali jsme se trošku zvednout. Bylo to sice trošku křečovité, ale tři body se počítají.

Byli jste na začátku utkání nervózní nebo nekoncentrovaní?
To si nemyslím. Asi to bylo z přemíry snahy nebo křeče. Podcenění nebo nekoncentrovanost tam určitě nebyly, na zápas jsme se poctivě připravovali. Bohužel jsme inkasovali jako první, ale brzy jsme se zvedli a výsledek otočili.

Proti Novému Jičínu jste si vypracovali tolik šancí, jako asi v žádném jiném zápase, souhlasíš?
Šancí míváme v každém utkání hodně, ale naše koncovka je pořád žalostná. Tentokrát jsme dali sedm gólů, ale pořád to nebylo ono, musíme na zakončení pracovat dál. Musíme hrát trpělivě, šance přijdou. Pak už jen záleží na tom, jak s nimi naložíme.

Zdálo se mi, že v akcích dvou na jednoho přišla několikrát špatná finální přihrávka?
Jak říkám, to je to řešení situací dva na jednoho, tři na dva, přihrávky i střelba z voleje, z jedničky. Je to otázka tréninku, ale i štěstí. V posledním měsíci se nám víceméně nedařilo. Posbírali jsme sice nějaké body za remízy nebo v prodloužení, ale to jsou pro nás spíše ztráty. Koncovce se musíme věnovat. Třeba o vánoční přestávce trenéři něco vymyslí a zapracujeme na tom. Není možné z tolika šancí nedávat góly.

I když jste dali dvě branky v přesilovkách, obě střely přišly ve chvíli, kdy byla asi vhodnější prihrávka…
Tak to bych trošku opravil. Byli jsme domluveni, že první hráč, který bude mít prostor, tak vystřelí. Přesilovky nám moc nešly a nechtěli jsme se pouštět do nějakých kombinací, které se nám stejně nedařily. Právě proto jsme byli domluveni, že první hráč vyjede od mantinelu nebo od modré, bude střílet, a ostatní budou clonit a dorážet. U gólu Pepy Šimka bylo jasně vidět, že gólman měl zakrytý výhled a Pepa to navíc krásně trefil. Ať se podíváte třeba do extraligy, všichni to tam hrají jednoduše na obránce, který umí vystřelit a útočníci cloní a doráží.

Už v průběhu utkání bylo vidět třeba na Robinu Ševčíkovi, jak mu po vstřelené brance a následné krásné přihrávce na další stouplo sebevědomí. Je vítězství důležité i po této stránce?
Konkrétně Robin hrál výborně. Trošku jsem se na něj díval a opravdu mu to šlo. Je to hráč, který je na tom dobře bruslařsky, je silný i s pukem a když bude takto pokračovat, bude pro nás jedním z klíčových hráčů. Proti Novému Jičínu se mu dařilo a je to jenom dobře. A ty branky? Je to jenom jeden zápas, ten sezonu nedělá. Máme do přestávky ještě tři utkání. V sobotu hrajeme zase doma; musíme se připravit a naplno bodovat.

Ano, hrajete s posledním Frýdkem-Místkem, ale mám pocit, že Vsetínu vyhovují spíše celky z popředí tabulky?
Je to pravda. Už si toho všimli i trenéři. Papírově, a na to kladu důraz, papírově slabší soupeře obtížněji přehráváme, nehrajeme dobrý hokej a naopak, třeba v posledním derby s Valašským Meziříčím to byl pěkný hokej, i když jsme prohráli v prodloužení. Nevím, čím to je. Asi se musíme víc soustředit. S každým se dá vyhrát, ale s každým se dá i prohrát. Frýdek vůbec nepodceňujeme a očekáváme těžké utkání.

Slyšel jsem mezi fanoušky hlasy, že Vsetín ukáže svoji sílu až v play off, že až tam předvede, na co doopravdy má?
To nelze takto říci. Nejprve se do play off musíme dostat. Nechci říkat, z jaké pozice. No a pak se může stát cokoli. Ale to není tak, že přijde play off a my si řekneme, že teď budeme hrát dobře. My se musíme zvednout a dobré výkony opakovat. Pak můžeme načasovat formu na play off, ale samo to určitě nepůjde.