Rozpis letní přípravy pro mládež (aktualizováno 5.6.) | POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 242 (22.6.)

Nová kapitola fenoménu Vsetín v číslech a faktech

Jan Tajzler • 18.04.2017

Hokejisté Vsetína dokázali splnit předsezonní cíl a postoupili do WSM Ligy. Valašsko se při tažení vsetínských hokejistů za vytouženým cílem přepnulo do režimu play-off. Najednou šlo vše stranou a obrovský zájem o vsetínský hokej potvrzují i čísla návštěvnosti webových stránek klubu či zvýšený zájem celostátních médiích, kdy články o vsetínském úspěchu plnily titulní strany nejen hokejových portálu. Po skončení několikadenních oslav přinášíme rekapitulaci vsetínského hokejového šílenství, které přispělo k sepsání nové kapitoly vsetínského fenoménu.

Návštěvnost webu trhala rekordy, lepší byla pouze Kometa

Vsetínské webové stránky prožily v rámci celého ročníků hojnost v návštěvnosti a držely se v žebříčcích na předních místech. Vsetín byl schopen konkurovat extraligovým i prvoligovým klubů. V play-off a následné kvalifikaci se dokonce webová prezentace VHK ROBE Vsetín dostala na 2. místo v návštěvnosti. Lepší čísla vykazoval pouze web Komety Brno. Web hc-vsetin.cz však za sebou nechal všechny další extraligové kluby, které bojovaly v play-off. Stejně tak i Motor České Budějovice, kde rovněž panuje hokejová horečka. Zájem o vsetínský hokej byl enormní. Například 9. dubna, kdy hrál Vsetín domácí zápas s Havlíčkovým Brodem, navštívilo vsetínské webovky neuvěřitelných 25 586 návštěvníků a počet zobrazení se vyšplhal až na necelých 70 000. Vsetín zůstal na 2. místě za Kometou Brno až do konce kvalifikace, po postupu přišly na řadě bujaré oslavy a dle toho také návštěvnost poklesla. Ovšem vzhledem k faktu, že Vsetín byl druholigový klub, jsou tyto statistiky velmi příznivé a odrážejí dobrou práci vsetínské redakce.

Tisíce nových uživatelů na Facebooku

Sociální sítě jsou dnes již standardním prostředkem každého profesionálního sportovního klubu. Vsetínský facebookový profil byl založen v roce 2009, tedy v době, kdy Valaši zakončovali první sezonu ve 2. lize. Za druholigové období začalo Vsetín sledovat prostřednictvím facebooku 13 438 lidí. Ještě před rokem byl však počet sledujících sotva na polovině. Zajímavé srovnání nabízí také počet sledujících před startem play-off a počet sledujících po postupu Vsetína do WSM Ligy. Při startu vyřazovací části byl počet sledujících 9 706, nyní činí 13 438. Za dobu play-off a kvalifikace tak začalo Vsetín sledovat 3 732 nových uživatelů. Tento počet řadí vsetínský hokejový klub na 4. místo v současné WSM Lize. Valaši jsou sledování například více než jihlavská Dukla, která momentálně bojuje o návrat do nejvyšší soutěže. Naopak daleko před Vsetínem jsou kluby z Kladna, Českých Budějovic a pražské Slavie. Nutno podotknout, že facebookový profil Pražanů byl založen v době, kdy se Sešívání řadili mezi českou hokejovou špičku, podobně tomu bylo u Kladna, které rovněž hrávalo extraligu ještě nedávno.

Počet sledujících na Facebooku v aktuální WSM Lize:

PořadíNázev klubuPočet sledujících
1.HC Slavia Praha44 361
2.ČEZ MOTOR České Budějovice37 372
3.Rytíři Kladno26 854
4. VHK ROBE Vsetín13 438
5.HC Dukla Jihlava 9 722
6.AZ Havířov 6 655
7.HC ZUBR Přerov 6 492
8.LHK Jestřábi Prostějov 5 479
9.HC Slovan Ústí nad Labem 4 921
10.SK Horácká Slavia Třebíč 4 693
11.HC Stadion Litoměřice 4 178
12.HC Frýdek-Místek 3 950
13.HC Benátky nad Jizerou 2 034
14.SK Trhači Kadaň 1 813

Mediální zájem: Postup Vsetína hlavní zprávou dne

Cestu Vsetína za kýženým úspěchem reportovala nejen regionální, ale také celostátní média. Již od tiskové konference, která proběhla 4. července 2016, se Vsetín objevoval na titulcích hokejových portálů či významných sportovních deníků. Vysokou čtenost měly články na téma Vsetín na portálu hokej.cz. Zprávy o zelenožlutém šílenství prostředkoval také portál isport.cz, články o Vsetínu zaplavovaly i stránky novinových deníků MF Dnes, Deník Sport. Výjimkou nebyly ani televizní reportáže. Před utkáním s Havlíčkovým Brodem poskytl rozhovor pro Českou televizi Radim Tesařík a zprávy o vyprodaném Lapači se promítaly i ve vysílání ČT24. Po postupu do WSM Ligy se vsetínský úspěch dokonce dostal do sportovních zpráv na TV Nova, které moderátor zahajoval právě zprávou o vsetínském návratu do profesionální soutěže. Zkrátka je nadále patrné, že Vsetín je stále fenomén, který vyvolává zájem a diskuze bez ohledu na úroveň soutěže, ve které působí. Dá se očekávat, že s blížícím se startem nové sezony bude zájem o vsetínský hokej nadále stoupat.

Neskutečný divácký zájem

Bylo o tom řečeno i napsáno už dost. Hokejová horečka doslova pobláznila celé Valašsko, které bojovalo za Vsetín doma na Lapači i v dalekých destinacích v cestě do WSM Ligy. Vsetínští fans předvedli obrovské nadšení pro hokejovou věc již ve čtvrtfinálové sérii s Kopřivnicí, kde se tribuny převlékly do zelenožluté. Vsetínský Lapač znovu prožíval atmosféru, která mu připomněla slavné období extraligových titulů. Co však stojí určitě za zamyšlení, je neskutečná podpora vsetínských fanoušků na stadionech soupeřů. Bylo úplně jedno, ve který den Vsetín hraje, vždy se mohl opřít o podporu stovky příznivců. Rekordní výjezd se udál na druhé finálové utkání do Poruby, kde se tísnilo téměř 1500 příznivců Vsetína, což je na 2. ligu doslova unikát. Ostravané tak po dlouhé době zaplnili RT Torax arénu, na Vsetín se přišlo podívat 4101 diváků a je otázka, zda do Poruby ještě někdy taková návštěva na hokej zavítá.

Spekulace o návštěvě vsetínských fanoušků vyvolalo první kvalifikační utkání, které hostil Havlíčkův Brod. Valachům byl vyhrazen sektor pro 600 diváků. Vsetínští znovu nezklamali a do města vzdáleného 250 km vyrazili s plnou parádou. Sektor pro hosty byl zaplněn do posledního místa, navíc další skupinky příznivců oděných v zelenožlutých barvách zasedli i ve vedlejším sektoru na sezení. Zelenožlutá horečka kulminovala v domácích zápasech kvalifikace, na Jablonec přišlo do ochozů na Lapači 5200 fanoušků, proti Havlíčkovu Brodu přišel okamžik, na který se čekalo celou sezonu, infarktové utkání sledoval vyprodaný Lapač. Zlatá tečka byla na programu až v dalekém Jablonci nad Nisou, ani tentokrát Valaši znovu neváhali a po vlastních osách vyrazili na sever Čech pro postup. Řada vsetínských fanoušků určitě po play-off a kvalifikaci přišla o pár dní dovolené. I tato oběť dokazuje, jak moc je hokej na Valašsku milován a brán na velkou váhu.

Také statistika sledovanosti živých přenosů prostřednictvím TVCOM je vypovídající. Zahajovací utkání Havlíčkova Brodu se Vsetínem sledovalo 52 160 diváků. Domácí utkání Vsetína s Jabloncem pak zhlédlo 18 915 diváků a odvetu s Havlíčkovým Brodem sledovalo 36 738 lidí. Utkání Havlíčkova Brodu proti Jablonci pak zhlédlo 10 123 diváků. Zlatou tečku Vsetína v Jablonci si prostřednictvím přímého přenosu nenechalo ujít 43 927 hokejových diváků.

A na závěr ještě pohled do historie. V posledních letech pravidelně postoupil do WSM Ligy vítěz 2. ligy skupiny Východ. Po Havířovu, Prostějovu, Přerovu a Frýdku-Místku se tak Vsetín stává dalším celkem, který si vybojoval postup z moravské skupiny. A je téměř jisté, že právě duely se zmiňovanými soupeři budou patřit k ozdobám WSM Ligy. Pravdou také je, že v případě postupu těchto celků nedokázal ani jeden z nich vyprodat stadion při svém tažení do vyšší soutěže. Například tažení havířovského Azetu sledovalo v domácí aréně maximálně 3991 diváků. Nejblíže k dohnání Vsetína měl Prostějov, jenž při postupu do vyšší soutěže zaznamenal nejvyšší domácí návštěvu v počtu 5 125 diváků. Unikátní je i série Přerova, kde měli vyprodaný stadion od finále se Vsetínem až do konce kvalifikačních bojů, pravdou ale je, že přerovský stadion disponuje kapacitou 3000 diváků.

Ve Vsetíně utichly bouřlivé oslavy, které byly umocněny velikonočními svátky a jejichž vrcholem byla sobotní oslava v centru města, kde se hráči setkali znovu se stovkami fanoušků, kteří si nenechali ujít možnost se vyfotit s pohárem pro vítěze 2. ligy i s hráči samotnými. Na spadnutí je však start letní přípravy, která by měla vypuknout již začátkem měsíce května. Netrpěliví fanoušci budou určitě očekávat, jak moc se kádr obmění pro účinkování ve vyšší soutěži. Pravdou ale je, že Vsetín se má určitě na co těšit, nová soutěž, noví atraktivní soupeři a nové výzvy, to vše čeká na hokejový Vsetín v nadcházející sezoně.