Vstupenky online

Nový stadion? Významná stavba pro region, která bude spojovat lidi, je přesvědčen projektový manažer

Redakce • 13.06.2021

Multifunkční sportovní centrum, které vyroste ve Lhotě u Vsetína, bude mít pro Valašsko velký význam. Je o tom přesvědčen Michal Pohl ze společnosti PSG Construction a.s., jenž má projekt na starosti (na snímku vlevo). „Nový stadion vnímám jako krásnou referenční stavbu. Myslím, že architektonicky je zpracovaná také velice dobře. Regionu přinese určité oživení a také bude spojovat lidi daleko víc, než některé jiné akce, které tady proběhly v minulosti,“ říká projektový manažer žijící ve Vsetíně.

Základní kámen byl slavnostně položen, v jakém stadiu se nachází samotná výstavba?
Aktuálně probíhá výrobní příprava. To znamená, že se tenderují veškeré dodávky týkající se stavební části. S projektantem a architektem ladíme finální řešení ledové plochy a dalších navazujících profesí. Aktuálně jsme dořešili pilotové založení a železobetonovou konstrukci. Čeká nás fasáda a především srdce zimáku, tedy ledová plocha. Tato témata musíme dořešit projekčně, výstavba jako taková odstartuje příští týden.

Čím výstavbu zahájíte?
Nejprve provedeme zemní práce a hrubé terénní úpravy. Jde o to, abychom lokalitu připravili do takové podoby, abychom mohli začít stavět. Následně začneme dělat přípojky kanalizací a vrtat piloty. Takový bude vývoj do srpna, kdy by takříkajíc měla stavba začít vyrůstat ze země. Počítáme s tím, že v osmém až devátém měsíci tohoto roku se začne stavět železobetonová konstrukce.

Jedná se o standardní postup?
Je to standard. Většinou přijdeme na „zelenou louku“ nebo na místo po demolici, kde se terén musí připravit a udělat hrubé terénní úpravy. Cílem je vymodelovat terén do tvaru, jaký si připravil investor a jaký ukládá projekt. Poté vzniká založení objektu, jeho hlavní přípojky, tedy zejména inženýrských sítí a dalších návazností. Teprve poté začne stavba jako taková, která je patrná laickým okem.

Nový stadion bude výjimečný svou multifunkčností. Nakolik je právě tento aspekt náročný ze stavebního hlediska?
Tento projekt je relativně hodně složitý. Obsahuje jak wellness část, kde budou různé whirlpoolky, bazénky, masáže, sauny a podobně, tak gastro a hotelovou část, zároveň zázemí stadionu s šatnami, a především ledovou plochu. Technologické postupy u tohoto projektu jsou trochu zdlouhavější. Nicméně hodili jsme si to do nějakých čísel, a pokud nás teď vyloženě nevyšplouchne trh s dodávkami materiálu, pevně věříme, že termín dodržíme a náš zákazník bude spokojen.

O rizicích trhu hovoříte kvůli koronavirové situaci?
Přesně tak. Týká se to jak ceny, tak termínu dodávek materiálů. Některé materiály jsou nyní hůře dostupné, než tomu bylo dříve. Tak to ale zkrátka je a člověk se s tím musí popasovat.

Za svoji dosavadní kariéru jste získal spoustu zkušeností, byl jste například u výstavby mamutího univerzitního kampusu v Brně. Kam v tomto kontextu řadíte stadion ve Lhotě?
Každý projekt má své individuální řešení a různé odlišnosti. Stavařina není o tom, že by člověk mohl jet podle kopíráku. Každý projekt skutečně přináší něco nového, člověk se neustále učí. To je důvod, proč tuto práci dělám a proč mne baví. Jsem přesvědčený, že i tento projekt mi něco přinese, a těším se na něj.

Dokážete už nyní říct, co pro vás bude nové v tomto případě?
Například ledová plocha, která tvoří srdce stadionu. To je věc, kterou budu realizovat poprvé. Není to něco, s čím bych se denně potýkal. V posledních pěti letech náš tým stavěl akvapark, Grandhotel Tatra, průmyslové objekty nebo třeba garáže pro rolby uprostřed sjezdovky. Zimní stadion jsem ale ještě nedělal. Je to pro mne výzva.

Nové multifunkční sportovní centrum ve Lhotě u Vsetína bude významnou stavbou pro celý region. Vnímáte tuto stavbu prestižněji o to více, že pocházíte z Valašska?
Určitě ano. Nový stadion vnímám jako krásnou referenční stavbu. Myslím, že architektonicky je zpracovaná také velice dobře. Jsem přesvědčen, že stavba bude mít pro region velký význam. Přinese určité oživení a také bude spojovat lidi daleko víc, než některé jiné akce, které tady proběhly v minulosti.

banner pod článkem