Vstupenky online

První blok splnil svůj účel, říká o přípravě Roman Stantien. Try-out je varianta. Kdo bude kapitán?

Redakce • 04.07.2021

Hokejisté VHK ROBE Vsetín tento týden završili první blok přípravy na novou sezonu. Tréninky na suchu mohli kombinovat s ledem, který byl na Lapači poprvé v historii k dispozici už od června. „Výstupní testy nám ukázaly zlepšení oproti těm vstupním. Je to dobrá zpráva, ale samozřejmě to neznamená, že to tímhle končí,“ konstatuje trenér Roman Stantien, jenž v rozhovoru přiblížil další program svých svěřenců a vyjádřil se k potenciálním změnám v kádru či k volbě nového kapitána.

Jak jste spokojen s prvním blokem letní přípravy?
Především jsme se potřebovali seznámit s novými hráči a poznat je i po jiné stránce, než po fyzické. Byť tento aspekt je v aktuální fázi přípravy asi nejdůležitější. Po prvním týdnu jsme si udělali vstupní testy, které nám ukázaly, jak na tom kdo je. Podle výsledků pak kondiční trenér Tomáš Frolo klukům přípravu uzpůsobil, roli hrála i případná omezení. Trénovali všichni hráči, kteří jsou momentálně v kádru. Výjimku představovali brankáři, ty měl na starosti trenér gólmanů Roman Peschout. Nyní hráče čeká krátký oddech.

Co bude následovat?
Po pauze se znovu sejdeme 19. července a navážeme tam, kde jsme přestali. Na konci prvního bloku jsme dělali výstupní testy. Ukázaly nám zlepšení oproti těm vstupním. Je to dobrá zpráva, ale samozřejmě to neznamená, že to tímhle končí. Druhá stránka věci je, že jde pořád v uvozovkách jen o letní přípravu.

Jak jste si tedy výstupní testy vyhodnotili?
Jde o jednu část z celku, která trenérovi něco napoví. Výsledky si můžete srovnat s hodnotami vstupních testů. Zjistíte, kde mají kluci určitý limit. Dá se s tím zkrátka pracovat. Pořád je to ale jen pomocný ukazatel toho, co bychom chtěli z hráčů dostat.

Bylo pro vás důležité, že jste od června mohli suchou přípravu kombinovat s ledem?
Město vyšlo celému oddílu vstříc a od června jsme mohli chodit na led, což byla skvělá věc jak pro A-tým, tak hlavně pro mládež. Tréninky jsme mohli dobře skloubit a hráči si mohli osahat led dřív, než na něj po pauze vyjedou naplno. Kolikrát se totiž v takových případech mohou objevit problémy s třísly nebo přitahovači.

Zaujaly vás na ledě už v tomto období nějaké fungující vazby?
Doposud jsme se na ledě zaměřovali vyloženě na herní činnosti jednotlivce, nedělali jsme žádné nácviky obrany, útoku či jednotlivých pětek. A už vůbec ne taktiku. Už z minulosti však máme osvědčené dvojice hráčů. Je vždy nejlepší, když jsou kluci delší dobu pospolu a vědí, co kdo v jaké situaci udělá, jak se zachová. Myslím, že pár takových fungujících vazeb v týmu máme.

Pomohlo vám, že většinu hráčů pro nový ročník Chance ligy znáte ze závěru loňské sezony?
Když jsem k týmu přišel, hráli jsme zápas za zápasem. V rozběhnuté sezoně je těžké hráče dopodrobna poznat. Lepší je, když s nimi strávíte více času, například i mimo led, a poznáte je trochu i po mentální stránce. Teď na to byl čas, celý týden jsme byli spolu a trénovali. Kolikrát i dvakrát denně. Myslím si, že nyní už lépe vím, na kterého co platí, ať už ve smyslu zda přitlačit, nebo povolit. Tato mentální stránka je velmi důležitá. Ve vypjatých situacích v sezoně často rozhoduje, jak na hráče působíte, abyste z něj vytáhl to nejlepší.

S hráči jste v průběhu tréninků často komunikoval. Bylo to tedy i o psychologii?
V této chvíli nejde o body, takže se dá říct, že tlak není takový, jaký bude v sezoně. Tréninky jsme se snažili vytvořit tak, aby hráče bavily. Ale samozřejmě hrubá fyzická síla se nedá získat jinak, než skrze dřinu. To je hlavní náplň letní přípravy. Tím, že nám výstupní testy vyšly dobře, splnil tento blok přípravy svůj účel. Na období volna dostali hráči individuální plány, aby to, co natrénovali, zase neztratili. S každým jsme měli individuální pohovor a bavili se, v čem by se mohl hráč ještě zlepšit či posunout, a získávali i určitou zpětnou vazbu. Je to o přístupu ke klukům.

A ten je ve vašem případě individuální.
Tým tvoří dvacet hráčů a každý jedinec je individualita se svými plusy a mínusy. Každý je svým stylem unikátní, takže ke každému je potřeba přistupovat trochu jinak. V tomto období to ještě je možné, protože je na to čas. Jak se sezona rozběhne, půjde zápasový a tréninkový rytmus v takovém tempu, že prostoru na takové věci bude méně. Proto je nyní ideální doba najít si ke každému hráči cestu.

Řešíte momentálně i posily?
Pořád se po nějakých hráčích poohlížíme. Hledáme, ale nechceme udělat výstřel do tmy. Vždy, když se něco naskytne, rozebíráme téma ze všech stran. A není toho málo. Zároveň není legrace získat nějakou kvalitu ze zahraničí. Cizinci toho o Vsetínu moc neví, byť historie tu z mého pohledu je obrovská. Větší města ale mají pořád jiný zvuk. Je to složité, do toho situace s cestováním. S některými hráči jsme to měli poměrně slibně rozpracované, ale potom z toho sešlo. Kádr každopádně ještě není uzavřený, na jeho doplnění pořád pracujeme.

Na jaké posty jste se zaměřili?
My trenéři i vedení klubu jsme se shodli na tom, že ještě potřebujeme nějakého špílmachra do první lajny. Najít dnes takového hráče je velmi těžké. Ale nějaký čas na to ještě pořád je, takže přes dovolenou na tom budeme makat, shánět, komunikovat, a věřím, že se nám ještě podaří někoho přivést.

Je ve hře, že se v průběhu léta na Lapači objeví nějací hráči na zkoušku?
Máme v úmyslu od 19. července někoho vzít na try-out. Je to jedna z variant.

Od nástupu na led vás budou dělit další tři týdny do prvního přípravného utkání. Je to pro vás adekvátní, nebo se budete do tohoto období snažit naplánovat ještě nějaké další přípravy?
Tři týdny je hodně času. Nejsem si ale jistý, zda v této době bude chtít někdo hrát přípravný zápas, protože soutěže jsou většinou posunuté a někteří začínají ještě později, než my. Myslím si, že těžko seženeme nějakého sparing partnera, zato můžeme tento prostor využít jinak.

Nedělá vám vrásky případný červencový draft brankáře Jakuba Málka?
Nedělá, vždyť by nám spíš mělo dělat radost, že vychováme někoho, kdo má šanci se takto prosadit. Samozřejmě pokud se tak stane, může nastat komplikace, že nám Kuba odejde a budeme muset shánět dalšího gólmana. Momentálně existuje s jedním klubem dohoda, že by nám Kubu na sezonu nechali. Může se stát, že jej draftuje jiný celek. Manažeři a skauti klubů, kteří na draftu vybírají hráče, vám negarantují, zda si hráče vyberou, nebo ne. Proto je zbytečné se s tím momentálně zatěžovat. Věřím, že tuto situaci vyřešíme.

Jak bude vypadat volba nového kapitána?
Ještě jsme se o tom nebavili. Většinou to dělám tak, že dám návrh do kabiny těm hráčům, o kterých si myslím, že mají něco odehráno. Zeptám se jich, koho vidí jako lídra mužstva. Potom sám zvážím, zda to bude ten hráč, kterého si vybrali. Finální rozhodnutí bude na trenérské kabině. Mám zkušenosti i s tím, že mančaft vybral za kapitána hráče, jenž měl za sebou dobrou hokejovou historii, ale kapitán musí mít především vůdcovské vlohy. Nemusí být až tak herně na výši jako nejlepší hráč mužstva, musí ale každý den žít pro hokej, pro klub, pro mužstvo. Na ledě musí odvádět maximální bojovnost, ať už se daří, nebo nedaří. V tomto spočívá velká úloha kapitána. Kapitánské céčko není hokejová zásluha, ale obnáší i hodně povinností okolo.

Máte ve zvyku s kapitánem po utkání rozebírat uplynulých šedesát minut hry?
Bezprostředně po zápase většinou nic neřeším, protože je tam hromada emocí. Ovlivňuje to řada faktorů. Razím cestu, že ráno je moudřejší večera. Hlavy vychladnou, s odstupem času se člověk na některé věci dívá trochu jinak, než v návale emocí, kterých je v hokeji hodně.

Platíte za ambiciózního trenéra, který se chce neustále posouvat. Stanovil jste si pro nadcházející sezonu nějakou metu?
Možná se budu opakovat, ale myslím si, že máme výborný tým. Neřeknu nic nového, když povím, že chceme hrát na špici a máme ty nejvyšší cíle. Kdybychom je neměli, asi bych tady ani nebyl. Jednoznačně to chceme vyhrát, někam se posunout. Hrát jenom proto, abychom hráli, to není můj šálek.

Prozradíte, zda v létě stihnete i nějakou dovolenou?
Myslím si, že spíš nestihnu. Spíš budu komunikovat s agenty, případně s konkrétními hráči. Zavolat se dá dnes odkudkoliv, ale já mám raději osobní setkání. Navíc jsem nacestovaný až až. (smích)

banner pod článkem