Vstupenky online
ONLINE PRODEJ PERMANENTEK ZDE! | Prázdninová kolekce Léto s VHK v prodeji! | AKTUÁLNÍ POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 986 (k 4.8.)

S přístupem hráčů jsme byli maximálně spokojeni, hodnotí letní přípravu Luboš Jenáček

Jan Tajzler • 07.07.2017

Vsetínský tým zakončil společnou část suché přípravy. Hráči si nyní užívají zasloužené dovolené, stejně jako trenéři. Na zhodnocení letní přípravy jsme se zeptali Luboše Jenáčka. Řeč byla také o nových posilách vsetínského týmu či výhledech do nadcházející sezony, ve které bude Vsetín plnit roli nováčka soutěže. Vsetínský kouč se vyjádřil také k tématu herního systému WSM Ligy či k právě probíhající rekonstrukci zimního stadionu.

Vraťme se nejprve do dubna letošního roku, Vsetín oslavil postup do WSM Ligy, byla pro vás obrovská úleva, že to po letech snažení konečně vyšlo?
Převládala hlavně radost, úleva samozřejmě také, protože vyvrcholila několikaletá snaha, kdy jsme dva roky před tím byli relativně blízko, i když nakonec daleko. Byla to hlavně radost, byl na to napojen celý vsetínský region a spousta lidí to prožívala. Chtěli jsme to dokázat i pro ně a jsme rádi, že se to nakonec podařilo.

Loňská sezona byla zakončená úspěchem, ale byla také velmi dlouhá, předpokládám, že času na oddych moc nebylo a vy jako trenéři jste museli záhy začít řešit start letní přípravy.
To je úskalí dlouhé sezony. V momentě, kdy hrajete baráž, tak končíte v půlce dubna, zato týmy, které skončí sezonu dříve, tak už od začátku dubna si domlouvají přátelské utkání. Pak je těžké domluvit přáteláky, protože ostatní mančafty už mají plno, s tím jsme trošku bojovali. Pak jsme museli připravit veškeré sportoviště a dokupovali jsme i další potřebně věci do rozcvičovny. Kluci si sice trochu zaslouženého oddychu užili, začali jsme 8.května. Ale v té době bylo hlavně důležité vyřešit otázku hráčů, kdo zůstane, komu se nabídne smlouva a kdo odejde. Na to všechno jsme měli pouze tři týdny.

Co bylo hlavní náplní letošní letní přípravy, jak moc se změnila oproti 2.lize?
Hlavní změna byla v angažování kondičního trenéra Hynka Frömela, kterého doporučil Jirka Dopita. Dělal kondičního trenéra Petře Kvitové i Lukáši Rosolovi, sám bývalý tenista, který už však 20 let trénuje s tím, že má syna v hokeji. Myslím si, že tenis a hokej mají hodně společného v zatížení, tenista stejně jako hokejista potřebuje být rychlý a výbušný. Hokej má svá specifika, tím, že má kluka v hokeji, tak se o přípravu hokejistů intenzivně zajímá a pečlivě nad ní přemýšlí. Kondiční trenér nám sestavil a připravil osmitýdenní plán, jeli jsme podle jeho not a myslím si, že i klukům se to líbilo, protože v něm bylo hodně věcí, které budou v hokeji potřebovat. Byla to hlavně cvičení do síly, ale kromě toho se také běhalo, hrály hry a trénovala se pohybová síla. Myslím si, že to bylo velmi dobře sestaveno a i pro mě konkrétně byly některé věci nové a jsem rád, že jsem u toho byl a obohatilo to mě i Jirku Dopitu. Celkově si myslím, že to i našim hráčům dalo něco nového a posune je to dál.

Jaký bude následující program letní přípravy?
Kluci nyní dostali tři týdny volna, znovu se sejdeme v pondělí 24. července, kdy už by měl být hotový led. Kluci už na konci června fasovali hokejovou výstroj, brankáři dostali novou výstroj a objednávali se brusle atd. První týden bude hlavně o tom, aby se kluci s novou výzbroji sžili a od dalšího týdne přibydou i dvoufázové tréningy. Ve třetím týdnu začnou přípravné zápasy a tím bude příprava vrcholit, máme na programu osm zápasů, věřím, že to bude dostatečný čas na to, abychom se sehráli a byli připraveni na začátek sezony. Ještě bych rád vzpomenul, že v letní přípravě jsme nezaznamenali žádné zranění, všichni kluci odtrénovali přípravu stoprocentně, což byla velká devíza programu Hynka Frömela. Byl brán velký důraz na regeneraci formou strečingu a dalších metod, aby kluci neměli zdravotní problémy. S přístupem hráčů jsme byli nadmíru spokojeni, věřím, že to bude pokračovat i na ledě a že kluci fyzickou kondici dokážou propojit i s herní praxí.

Vsetín začal velmi rychle zveřejňovat první posily, vrátilo se hned několik odchovanců, může být i tento fakt silnou stránkou Vsetína?
Mělo by to tak být, ale ne vždy to je záruka úspěchu. Samozřejmě ti kluci by k tomu měli mít větší vztah, měli by za město o to víc bojovat. Na Lapači znají každý schod a bude je sledovat i rodina a přátelé, takže ta motivace by měla být o to vyšší. Na druhou stranu nedá se to tak zevšeobecnit, vždy záleží na hráči samotném. Jde o to jak je pracovitý, jak to má nastavené v hlavě, jak je zvyklý trénovat a hlavně jaký je hokejista. Z minulosti víme, že do Vsetína přišli i kluci, kteří neměli s klubem nic společného a za Vsetín parádně bojovali, odvedli zde spoustu skvělé práce a nezáleželo na tom, odkud přišli. Měla by to však být naše výhoda, i proto jsme se snažili mezi podobnými hráči rozhodovat ve prospěch toho, kterého ho známe nebo který Vsetínem prošel. Ale třeba na příkladu Vojty Šilhavého vidíme, že i když do Vsetína přišel z Kladna, tak se dokázal zařadit mezi největší bojovníky týmu. Nemusí to být tedy vždy pravidlo úspěchu.

Který příchod vám udělal největší radost, popřípadě koho považujete za důležitou posilu?
Tahouny by měli být všichni kluci, kteří přišli jako posily. Pro mě byla skvělá zpráva, když se klub dohodl na smlouvě s Tomášem Frolem. Pro mě je Tomáš vzorem profesionála, jde klukům příkladem a ví, co obnáší poctivá příprava na sezonu. Je to kluk, který nechce a neumí prohrávat, což je v dnešní době čím dál více vzácné a důležité. Je to typ hráče, který umí bojovností a nasazením zvrátit i nepříznivý vývoj utkání a podle mě bude mít vliv i na celou kabinu. Ondru Slováčka znám už hodně dlouho, spolu jsme už od dorostu toho hodně přeskákali. Byl zde poslední sezony, kdy jsme hráli finále s Přerovem a Frýdkem-Místkem a v obou případech patřil k nejlepším hráčům. I dle jeho výkonu v přípravě si myslím, že bude patřit k tahounům mužstva. Osobně jsem měl velkou radost z příchodu Martina Podešvy, pro jeho herní styl jsem měl vždycky slabost. Myslím si, že má v sobě věci, které se dnes moc nevidí. Jde o kreativního hráče, umí hrát hlavou a vymyslet parádní akce, takže i od Martina očekávám, že se zařadí mezi top hráče týmu. Skvělou posilou je i Radim Hruška, je to zkušený borec a přichází v nejlepších letech, protože v dnešní době 32 let není v hokeji žádný velký věk. Hrál v top klubech české extraligy Vítkovice, Kometa Brno, začínal ve Vsetíně a hrál i v Karlových Varech, takže i od něj očekávám, že se zařadí mezi výrazné tahouny mužstva.

Na druhou stranu tým opustili, dá se říci stálice Petr Hromada či Jan Kolařík, nebylo to přeci těžké se s nimi rozloučit?
Pro mě osobně to těžké bylo. Zvlášť u Petra Hromady, kterého znám již z dorostenecké kategorie. Myslím si, že zde odchytal výborné utkání a výborné sezony. Samozřejmě to těžké bylo, ale zároveň to svým způsobem byla i Petrova volba. Myslím si, že změna prostředí mu může pomoci a věřím, že se do vsetínského dresu vrátí, protože je to stále mladý brankář, který je velmi pracovitý a chce se nadále učit. Proto věřím v jeho návrat do vsetínského brankoviště. Možná někdy člověk musí odejít, aby se mohl vrátit silnější a tak to i beru. V případě Petra to bylo opravdu těžké, protože si myslím, že jsme měli dobrý vztah. Bohužel takový je hokejový život, v bráně může být jenom jeden. Petr je brankář, který chce v sezoně dostávat hodně prostoru, to jsme mu bohužel nemohli ve Vsetíně teď zaručit. Zvolil tedy přestup do Kopřivnice, kde si myslím, že by to na něm mělo stát a bude předvádět skvělé výkony. Co se týče Honzy Kolaříka, strávil tady tři sezony a odvedl tady parádní práci. Byl to jeden z lídrů mužstva, samozřejmě i u něj to bylo těžké. My jsme chtěli, aby se Honza o své místo popral, odvedl tady hodně práce, ale my jsme si nebyli jisti, zda by to u něj bylo na první dvě pětky ve WSM Lize. Honza na to však i z rodiných důvodu nepřistoupil, takže se naše cesty musely rozejít, což mě na jednu stranu mrzí, protože Honza k týmu patřil, ale na druhou stranu znovu se budu opakovat, takový hokej zkrátka je, někdy musí někdo odejít, aby mohl přijít na jeho místo jiný.

Momentálně máte na soupisce 11 útočníků, chystáte ještě doplnění útočných řad?
Domlouváme hráče na zkoušku, ale jména zatím nemohu říct, řešili jsme to na poslední chvíli s Danielem Tobolou a Radimem Tesaříkem. Chtěli bychom mít pět pětek plus bychom rádi chtěli dát i prostor našim starším dorostencům, které zařadíme do tréningu a možná i do některého utkání. Určitě to nebude tak, že vyjedeme se současnou soupiskou, očekáváme, že budeme zkoušet až pět hráčů plus dorostence. Zatím je však nemohu prezentovat, protože ti hráči možná ani zatím neví, že budou osloveni, respektive kluby se kterými se jedná jim to ještě nemusely stačit oznámit.

V přípravě vás čeká Rona Cup, na kterém se budete konfrontovat s extraligovými celky ze Slovenska či s francouzským Mulhousem, co očekáváte od tohoto turnaje?
Příprava je hodně specifická. Z výsledku přípravných utkání se ani nedají moc dělat závěry, protože každý tým zkouší hráče, kteří mají obrovskou motivaci se do kádru dostat. Naproti tomu hráči kteří jsou již pod smlouvou se nechtějí zranit a jejich nasazení třeba není takové jako v ostré fázi sezony. Proto jsou výsledky mnohdy zkreslující. Samozřejmě se na zápasy těšíme, už jen proto, že nás čekají noví soupeři. Krom turnaje se střetneme i se starými známými z Prostějova, Přerova či Třebíče. Budeme kluky sledovat v zápasové zátěži a samozřejmě také počítáme s hráči na zkoušku, u kterých budeme posuzovat, zda budou mít na to, aby v nové sezoně oblékli vsetínský dres.

Co očekáváte od WSM Ligy, mapujete i počínání ostatních soupeřů?
Určitě si to projíždíme. Vždycky večer, když mám klid, tak sednu k internetu a projíždím weby jednotlivých soupeřů. Máme spoustu nových soupeřů, sleduji, jak posilují, čtu rozhovory, rád získávám nové informace. Myslím si, že nás čeká extrémně vyrovnaná soutěž, nebude slabého soupeře a to bude největší rozdíl oproti 2.lize. Vloni k nám většina soupeřů jezdila s tím, že jsme měli 95% jistotu, že zvítězíme. Rozdíl v kvalitě byl v loňské sezoně markantní a většinu utkání jsme měli ve své režii, nyní to bude úplně jiné. Bude jedno, jestli přijedou Benátky nebo Kladno, budeme se muset poctivě připravit na každé utkání. Soupisky jednotlivých týmu jsou opravdu kvalitní, navíc spousta klubů spolupracuje s extraligovými celky, které když mají své hráče zdravé, tak posilují své prvoligové partnery. Bude to asi tak, že s každým budeme moct vyhrát i prohrát.

Na kterého ze soupeřů se nejvíc těšíte?
Asi jako každý se nejvíc těším na České Budějovice, Kladno či Slavii. Myslím si, že hodně vypjaté bude derby s Přerovem nebo s Havířovem. Budeme se těšit na každého soupeře. Je pravda, že značka klubů jako jsou Kladno, Slavia nebo Karlovy Vary je lákavá. Budou to určitě skvělé utkání a myslím, že i s Ústím nad Labem nás stále spojuje baráž, která se hrála v roce 2006, a to budou určitě rovněž atraktivní utkání.

Jakým stylem hokejem se chcete v soutěži prezentovat?
Ve 2. Lize jsme se snažili hrát hodně útočně, forčekovat a být aktivní. V tomto trendu hry bychom se chtěli prezentovat hlavně v domácích zápasech i ve WSM Lize. Vsetín byl vždy známý tím, že v domácím prostředí dokázal na soupeře vletět a hrát aktivně. Soupeři budou o hodně kvalitnější než vloni, takže se musíme mnohem více zaměřit na obranu, což nás vloni trochu trápilo. Očekávám, že se bude muset mnohem více vycházet z obrany než tomu bylo doposud.

Jaký je váš názor ohledně herního systému WSM Ligy, respektive faktu, že ze soutěže nikdo nesestupuje?
Je škoda, že o jeden hlas neprošel náš návrh, aby play-off hrálo 12 mančaftů. Což by znamenalo, že první čtyři by šly rovnou do čtvrtfinále a zbytek by si zahrál předkolo. Moc tomu nerozumím, svaz se na jednu stranu snaží, aby mladí hráči hráli hodně zápasů a na druhou stranu omezí počet postupujících na osm. Je zde riziko, že se třeba do Vánoc vytvoří taková díra, že některé týmy mohou soupisku výrazně pozměnit a sezonu dohrát s juniory. Nic s tím nenaděláme, je to tak dané, pro nás bude cíl dostat se do osmičky a zahrát si play-off. Co se týče sestupu, tak s tím mám problém. Mě to hlava nebere, když ve fotbale jde to, aby spadly dva kluby bez ohledu na to, o koho se jedná, třeba Liberec hrával o titul a letos byl namočen v boji o záchranu. Se sestupem se musely srovnat i velké moravské kluby, jako jsou Baník či Olomouc, jenže návrat měly ulehčený přímým postupem. V hokeji se neustále něco vymýšlí, pořád nějaké baráže. Funkcionáři některých klubů si do pravidel nasazují svoje perličky, co by kdyby a pořád by chtěli uzavírat soutěže. Samozřejmě pro nás jako nováčka to může být uklidňující, že se nemusíme strachovat o to, že bychom hned první sezonu sestoupili, ale i přesto s tím nesouhlasím. Myslím si, že by měl být přímý sestup a postup, zkrátka, když je někdo nejslabší v dané sezoně, tak musí jít dolů a vybojovat si návrat a vrátit se silnější. Znovu říkám, moc mi to hlava nebere, není dobré, aby soutěž nabobtnávala a scházelo ji riziko sestupu.

Na Lapači rovněž probíhá rekonstrukce zázemí, už se těšíte na novou šatnu?
Těšíme se hodně. Je pravda, že ty palandy, co tam byly, tak na těch jsme seděli ještě i my s Jiřím Dopitou. Za těch 25 let se v kabině příliš nezměnilo a nyní bude všechno nové. Bude to hlavně příjemná změna pro hráče, budou mít více prostoru, možnost rehabilitace, relaxace, měla by tam být vířivka i parní kabinka. Už to bylo potřeba, moc se těšíme. První dny přípravy na ledě sice budeme fungovat v provizorních podmínkách, ale mile rádi to podstoupíme s tím, že nás čeká přesun do nového. Věřím, že nám i nová kabina pomůže ke zkvalitnění přípravy.

Mezi vsetínskými fanoušky panuje obrovské očekávání z nové sezony, je něco co by jste jim chtěl vzkázat?
Chtěl bych fanouškům a všem lidem, kteří nás podporovali ty dlouhé druholigové sezony poděkovat za jejich přízeň. Do nové sezony bych je rád poprosil, aby byli trpěliví, aby nás při prvním nezdaru nezavrhli a nepřestávali fandit, aby nadále byli pozitivně naladěni a byli těmi skvělými fanoušky jak na Lapači, tak i na stadionech soupeřů. Věřím, že budou jezdit i ven, i když teď to bude složitější, protože vzdálenosti jsou jiné, ale věřím, že se budou odehrávat, někdy ve větší někdy v menší míře. Chtěl bych je hlavně poprosit o trpělivost, protože kluci si budou také zvykat na novou soutěž. Věříme, že chytneme začátek a že budeme na dostřel předních příček a hrát co nejvýš, ale kdyby některé zápasy skřípaly, tak aby právě oni byli tím pomyslným jazýčkem na vahách, který překlopí vítězství na naši stranu a přispějí k vybojování cenných bodů.