Vstupenky online
Kompenzační formulář pro permanentkáře + vstupenky na virtuální zápas | Počet prodaných virtuálních vstupenek: 564 (k 11. 4.)

Sezona nebyla jednoduchá, každého posunula, hodnotí Barus. Dorostu pomáhal i mentální kouč

Helena Hegeďová • 08.04.2020

Základní část se dorostencům nepovedla podle představ, nedostali se do bojů o play-off a následovala skupina o udržení. Sezona byla v mnoha ohledech náročná a po předčasném konci se jejího hodnocení ujal trenér Miroslav Barus, který vyzdvihl vše, co se povedlo i nepovedlo.

Pane trenére, jak hodnotíte letošní sezonu?
Hodnocení letošní sezony se k dnešnímu dni nedělá dobře. Soutěž nebyla řádně dokončena a zanechá v nás ještě spoustu emocí, protože se bude dohrávat u zeleného stolu. Před sezonou jsme si stanovili několik cílů, kterých se chtělo dosáhnout jak výsledkově, tak v jednotlivém posunu hráčů. V tom, co nejlépe je připravit do dalších hokejových let. Tahle práce se nám celkem dařila, bohužel se nám několikrát nevyhnulo uspokojení, kdy jsme nedokázali opakovat dobré výkony, podcenění důležitých zápasových situací jako je zakončení a v neposlední řadě hrozba sestupu, kdy byl na hráče vyvíjen obrovský tlak. Pro kluky to byla velice náročná sezona, kterou zvládli, a určitě je po všech stránkách vývoje posunula. Většina zápasů se hrála do posledních minut a rozhodovalo se i v posledních sekundách. Naši hráči na to byli připraveni a tyhle situace ve vyrovnaných zápasech i proti papírově silnějším týmům skvěle odehráli.

Jaké byly cíle před sezonou a povedlo se jich dosáhnout?
Jednoznačně bylo naší snahou dostat se do první šestky. To se nám nepodařilo. 

Vstup do sezony se moc nevyvedl. Jak těžké bylo toto období?
Je to tak, vstup se nám nevydařil a mělo to několik příčin. Jednak nás opustil a odešel do Mladé Boleslavi Honza Půček, který patřil k našim nejlepším hráčům a vytvořil dvojici s Borisem Babeliakem, která byla sehraná a udělala spoustu bodů. Tím se nám rozpadla první kompaktní pětka. Dlouho jsme hledali vhodné typy hráčů, kteří spolu vytvoří kompaktní lajny a sednou si na ledě, což se nám podařilo až v rozjeté soutěži. Pro nás i pro hráče to bylo těžké období i vzhledem k systému soutěže.

V základní části byla problémem produktivita. Byl to hlavní a jediný problém?
Ano produktivita byla z jednou příčin. Některé mužstva jsme jednoznačně přehráli, přestříleli a body získal soupeř. Další příčinou bylo podcenění, nezodpovědná hra v defenzivě, sráželi nás lehce inkasované góly po individuálních chybách z podcenění situace. V dnešní době je pořád důležitá týmovost, kdy hráči chtějí a pracují pro tým, když funguje tým pak se všichni zvedají herně i bodově. Nám v téhle části sezony tato vlastnost scházela a pro některé hráče bylo důležitější hrát za sebe a za své kanadské body než hrát pro tým.

Jednalo se o vyrovnané zápasy?
Ano, některá utkání se nám nepovedla výsledkově, i když jsme měli herní převahu. S favority soutěže jsme odehráli pěkné zápasy, nepropadli jsme v nich a získali i body s kterými jsme nepočítali a na druhou stranu body, které jsme měli uhrát tak o ně jsme přišli.

Kdy bylo jasné, že budete hrát o záchranu?
V průběhu druhého kola se nám možnost postupu vzdalovala a už v tu chvíli bylo jasné, že se budeme připravovat na skupinu o záchranu.

Připravovali jste se na to nějak?
Ano, nastalo několik změn. Tréninky a příprava byla pořád stejná. Na led s námi začal chodit Radim Tesařík, který při tréninku klukům radil a sděloval své postřehy a občas chodil i na střídačku. Další pomocí bylo sledování zápasů Liborem Forchem, který nám předával informace z hlediště. Nejdůležitější změnu udělali sami hráči za velké pomoci mentálního trenéra Tomáše Hvoreckého, kterého najalo vedení klubu před začátkem skupiny o sestup. Dokázal od začátku navázat přátelský kontakt s hráči. V tomto okamžiku nám začala fungovat parta opravdu jako tým. Určitě tomu přispělo posezení s večeří a uvolněná atmosféra na minigolfu.

V nadstavbě se začalo dařit více. Co se změnilo?
Podařil se nám vstup do druhé části. I když v tom byla notná dávka štěstí. V zápasech první části jsme takové zápasy prohráli a teď se k nám štěstí přiklonilo, zápasy jsme přivedli do vítězného konce. Kluci si začali věřit, zápas od zápasu bylo vidět, jak se jim zvedá sebevědomí a zvládali situace s jistotou a přehledem proti začátku sezony.

Od začátku se dorost pohyboval na čele této skupiny. Nebyl problém udržet motivaci v týmu?
Kluci jsou bohužel ve věku, kdy mají sklony k podcenění, a občas, když jim dáte volnost a uvolníte k nim přístup, povolí a začnou podceňovat situace a přestanou na sobě tvrdě pracovat. Přesně tohle se nám stalo několikrát. Jeli jsme do Českých Budějovic, kde jsme i přes nemocné a zraněné vyhráli. Druhý den jsme do utkáni vstoupili v Táboře jako mistři. Okamžitě přišel zasloužený trest, dostali jsme osm gólů. 

Opět se do týmu zapojilo několik hráčů ze starších žáků. Co říkáte na jejich výkony?
Zapojilo se několik hráčů ročníku 2005. I když nehrajeme o nejvyšší příčky v soutěži, snažíme se vychovávat mladší hráče do dalších sezon. Letos dostali příležitost tito Matyáš Adámek, který hrál za dorost v předchozí sezoně. Brzy se vypracoval na stabilního hráče základní sestavy a odvedl velký kus práce. Má obrovskou výhodu, dokáže hrát celoplošně a nevadí mu pracovat pro tým a udělat černou práci. Tomáš Tobola si v první fázi sezony si zvykal a postupně se probojoval do týmu a usadil se ve druhé pětce. Je to inteligentní, dravý hráč. Matěj Juráň dostal v dorostu taky možnost už minulou sezonu, je dobrý bruslař a taky odvedl dobrou práci. Matěj Šedlbauer nedostal v sezoně až tolik příležitosti. V žácích předváděl dobré výkony, ale kvůli konkurencí v obraně a tím, že se dlouho hrálo o sestup, nedostal víc příležitosti. Šimona Riga od příchodu na Vsetín po celou dobu provázela zranění a nemoci. Je to šikovný hráč a v příští sezoně by měl hrát důležitou roli v týmu.

Jak vnímáte předčasný konec sezony?
Nám do konce scházela dvě utkání. Jasně zachráněni a udrženi. Bohužel nebyla dohraná soutěž a o tom, jak bude vypadat podoba v příští sezoně, rozhodne svaz. 

Je nějaké věc, kterou byste teď zpětně na hře týmu změnil?
Když si celou sezonu promítám zpětně, jsou věci, které bych pozměnil, ale v základu by hra zůstala stejná.

Momentálně se nemůže ani trénovat, jak to řešíte?
Řešíme současný stav jako všichni ostatní. Posíláme klukům videa, tréninkové plány. Záleží jen na nich, jestli plány dodržují, nebo ne. Mají naši důvěru. Dělají to pro sebe a je to pro ně i zkouška, jestli to se sportem a osobními ambicemi myslí vážně, nebo o svém snu jen vykládají. 

Myslíte, že může aktuální situace nějak ovlivnit i příští sezonu?
Neřeším nic, co nemůžeme ovlivnit. Připravujeme skladbu a doplnění mužstva tak jako minulé roky a chceme být připraveni na nadcházející sezonu. 

Co byste na závěr vzkázal hráčům a fanouškům?
Hráčům jsem to stihl říct ještě před pandemií. Sezona nebyla vůbec jednoduchá, každého z nás posunula. Chci jim poděkovat, jak ke všemu přistoupili. Vše jsme zvládli. Hráčům, kteří odcházejí do juniorky, chci popřát, ať se jim vyhýbají zranění, hodně štěstí a úspěchů v další kariéře. Fanouškům poděkovat za celou sezonu, v které podporovali hráče a chodili povzbuzovat. Díky moc všem!