Suchá část je hlavně o hrubé síle. Kluci pracovali výborně, hodnotí Roman Peschout první blok přípravy gólmanů

Redakce • 07.07.2021

S letními prázdninami začalo hokejistům VHK ROBE Vsetín krátké volno, Valaši se znovu sejdou 19. července, kdy odstartuje druhý blok přípravy na novou sezonu. Platí to i o brankářích, které má na Lapači na povel Roman Peschout. „Letos jsme udělali malé změny jak v počtu tréninků, tak v jejich zaměření. Soustředili jsme se na sílu nohou, rychlost, odraz. Zařadili jsme i gymnastiku nebo cvičení na koordinaci pohybu, trénink očí a podobně,“ bilancuje trenér gólmanů první část letní přípravy.

Jak se za prvním blokem přípravy ohlížíte?
Je za námi suchá část, tedy nejdůležitější fáze letní přípravy. Zaměřili jsme se především na hrubou sílu. Jsem spokojený, kluci pracovali výborně. Ať už se jedná o brankáře A-týmu, juniorky nebo dorostu. Dřeli, makali, šlapalo nám to. Druhý blok odstartuje 19. července, to už budeme chodit každý den na led. Byť trénovat budeme i nadále na suchu.

Co všechno jste již absolvovali?
Letos jsme udělali malé změny jak v počtu tréninků, tak v jejich zaměření. Každý den jsme absolvovali dopolední trénink a párkrát do týdne i odpolední. Soustředili jsme se na sílu nohou, rychlost, odraz. Zařadili jsme i gymnastiku nebo cvičení na koordinaci pohybu, trénink očí a podobně.

Objevilo se v přípravě něco vyloženě nového?
Tréninky jsme různě prokládali, objevovaly se v nich nové prvky, stejně jako zažité věci. V posilovně jsme změnili některé cviky. Obměnili jsme i brankářské kruhové tréninky.

Brankáři napříč kategoriemi se pohybují v různém biologickém věku. Museli jste s ohledem na to některé prvky individualizovat?
Určitě ano. Kluci z juniorky a dorostu budou například těžko v posilovně zvedat stejné váhy, jako gólmani z A-týmu. Takže si kluci jednotlivé váhy upravovali pro své maximum. Každý zvedl něco jiného, bylo to individuální. Kruhové tréninky nebo běhy jsme ale dělali dohromady, všichni museli zvládnout stejný objem.

Představoval pro vás výhodu led, který byl na Lapači k dispozici poprvé v historii už od června?
Jednou týdně jsme měli speciální brankářský trénink, na kterém se sešli kluci od dorostu po A-tým. Věnovali jsme se různým činnostem, ať už to byla střelba, styl chytání nebo různé detaily. Myslím, že to bylo ku prospěchu. Dorost a juniorka měla led pravidelně, s A-týmem jsme byli na ledě dvakrát v týdnu. Kluci alespoň nevypadli ze zažitého sezonního běhu a červencové tréninky na ledě je nebudou tolik bolet.

Jak se vyvíjí spolupráce s vaším novým kolegou Dominikem Geržou?
Jsem naprosto spokojen. Každý den se potkáme, vyhodnotíme si, co máme za sebou a co nás čeká. Na co se zaměřit, jaká bude náplň tréninků. Dominik chodí na led s mládežnickými kategoriemi, kluci s ním pracují skvěle. Jsem rád, že je tady, spolupráce je výborná.

Není tajemstvím, že Jakub Málek by v létě mohl být draftován některým klubem NHL. Jak jeho šanci vnímáte?
Jsem strašně rád, že je o Kubu takový zájem. Je to i ocenění jeho práce. Je na sebe tvrdý jak na ledě, tak na suchu. Těší mě, že je Kuba na této cestě. Přeji si, aby z ní nesešel a pokračoval pořád dál.

Hráči v poli obvykle v přípravě podstupují vstupní a výstupní testy. Je tomu tak i u gólmanů?
Testy tohoto typu máme spíše dobrovolné. I když u Kuby Málka jsme je udělat museli, protože e posílaly do zámoří. Letos jsme dělali wingate testy. Viděli jsme, jak na tom kluci byli na začátku a na konci prvního bloku přípravy. Potěšilo mě, že se všichni zlepšili.

Prozradíte, zda se letos chystáte na dovolenou?
Chystám se. Se ženou jedeme na tři dny do Čech, budeme v okolí zámku Hrubá Skála. Jinak budu relaxovat a užívat si čas s rodinou.