V kabině je bojovná nálada, zadarmo nikomu nic nedáme, shodují se junioři Farda s Hromadou

Petr Vychopeň • 25.01.2009

V s e t í n - Vsetínští junioři odehráli během uplynulého víkendu další dvoukolo, ve kterém nejprve podlehli Třinci, ale v domácím zápase s Havířovem získali vytoužené tři body. „Proti Třinci bylo od začátku vidět, že hrajeme s týmem, který je na šestém místě,“ říká brankář Petr Hromada, na jehož slova navazuje obránce Jiří Farda (na fotografii): „Celkově naše předvedená hra nebyla dobrá.“ Náladu si tak Valaši chtěli zlepšit v sobotním střetu, kdy na Lapač přijeli Panteři z Havířova. „Nevedla jiná cesta než uhrát body,“ shodují se oba dva. Tak se nakonec i stalo, Vsetínští zvítězili 2:1 a odskočili poslední Třebíči na dva body. Do konce základní části teď zbývá šest kol. Jak své šance na udržení hráči vidí?

Pojďme se ještě vrátit k zápasu v Třinci, hranému nezvykle ve čtvrtek. „Vstupovali jsme do něj s tím, že Třinec je těžký soupeř, se kterým můžeme uspět pokud budeme hrát jednoduše, ze zabezpečené obrany a vyvarujeme se individuálních chyb,“ praví Farda. Jak ovšem ukázala už první třetina, ono se to tak úplně nevyvedlo. „Bohužel hned na začátku jsem udělal chybu, kdy jsem špatně vyhodil kotouč na obranné modré. Soupeř ho bruslí zachytil, dostal se do přečíslení a skóroval.“

V 18. a 22. minutě pak Valaši znovu inkasovali a zaostávali už o tři branky. Co na to říká gólman? „Často jsme se dostávali pod tlak a měli problémy, z toho plynuly ty branky. Taky nás potkala i obrovská smůla, v první třetině jsme nastřelili dvakrát tyčku.“ Zelenožlutí se branky dočkali až ve 27. minutě, kdy Pořický zkusil překvapit brankáře střelou z velkého úhlu a jak se nakonec ukázalo, pokus to byl podařený. „Tento gól nás dost pozvedl,“ povídá vsetínský bek. Jenže v 47. minutě Oceláři přidali další branku a vypadalo to, že je o všem rozhodnuto.

„Naše situace byla kritická, ale v posledních deseti minutách jsme se zvedli, zabojovali a výsledkem toho byly dvě vstřelené branky v krátkém rozmezí,“ vykládá Farda o vypjatém závěru, kdy se Vsetínští dotáhli na rozdíl jediné branky. K vyrovnání už ovšem nedošlo a tak se domácí Třinec radoval ze tří bodů. Hráči okolo kapitána Juríka odjížděli domů s tím, že musí uspět v sobotu na domácím ledě proti dvanáctému Havířovu. „Ztratili jsme body v Třinci, tak nám bylo jasné, že musíme zabrat doma. Nebyla jiná cesta než bodovat,“ tvrdí Hromada.

⇒ brankář Petr Hromada

Utkání začalo pro domácí výborně, už ve třetí minutě totiž skóroval Surovčík. „Trenér Jenáček nás seznámil s hrou, kterou asi budou předvádět. Upozornil na jejich výborný útok, ale také zmínil možnou slabinu - post brankáře. Každopádně jsme dali první branku a to nám moc pomohlo,“ hovoří brankář, který to v tomto duelu neměl vůbec jednoduché. Likvidoval jednu střelu za druhou. „Místy byl jejich tlak až drtivý, ale všichni makali. Měli jsme i trošku štěstí, jenže celý zápas jsme mu šli naproti,“ dodává.

V 34. minutě se do kolonky střelců zapsal i Surovec a hned byl na hokejkách domácích větší klid. „Tento gól byl zlomový. Oni sice měli nespočet šancí a často nás sevřeli ve třetině, jenže nedokázali vstřelit branku, byli nervózní a nám skvěle zachytal Hrouda,“ glosuje obránce Farda. Stav 2:0 vydržel až do 58. minuty, kdy už se Panterům přece jen podařilo branku vstřelit. Postaral se o ni Klimša a vrátil tím hosty do hry. Vyrovnání už se ale ochozy Lapače nedočkaly, Valaši si tedy připsali veledůležité tři body. „Utkání zpestřil kotel fanoušků, který nás přišel podpořit. Chtěl bych jim vyřídit, že nám to moc pomohlo a dodalo sebevědomí,“ uzavírá Hromada.

Kolem vsetínské juniorky je v posldních dnech pořádný vzruch. Není se čemu divit. Předposlední místo s náskokem dvou bodů a šest utkání do konce základní části. To jsou faktory, se kterými se musí Vsetínští vyrovnávat. Také došlo k výměně trenérů, přičemž dorostenecký kouč Luboš Jenáček přešel k juniorům a jejich dosavadní lodivod Halouzka nastiupil na lavičku dorostu. „Změna nás docela překvapila, bylo to hodně narychlo. Ale pan Jenáček nás všechny zná, takže s adaptací problém nebyl,“ míní Jiří Farda, který se shoduje i se svým brankářem: „Určitě je to nový impulz, teď je ale důležité, abychom se poprali o co možná největší počet bodů.“ A nálada v kabině? „Jak bylo řečeno, zbývá šest utkání. Ty tři body s Havířovem pro nás mají cenu zlata, nálada se hned zvedla, je bojovná. Musíme udělat všechno pro to, aby se nám podařilo extaligu udržet a věříme, že na to máme. Nikomu nedáme nic zadarmo!“ shodují se oba hráči.