Valaši vyzvou po čtyřech letech celek z vyšší soutěže, míří do Šumperku

Václav Trávníček, Filip Bazala • 18.08.2013

Třetí přípravný zápas? Pro vsetínské hokejisty vskutku prubířský kámen. Po duelech s Hodonínem a Novým Jičínem vyzvou Valaši celek prvoligového Šumperku. Utkání bylo mezi původní osmičku přátelských utkání vloženo dodatečně. Šumperským se totiž z dohodnutého pondělního měření sil pro marodku omluvila Třebíč a vedení klubu z podhůří Jeseníků hledalo náhradu. Našlo ji v celku VHK, který měl na programu původně "jen" standardní trénink.

Trenéři Jakubík s Hlobilem stále hledají optimální sestavu pro nadcházející druholigový ročník. V prvních dvou přátelských zápasech si Vsetínští poměrně jednoznačně poradili s celky Hodonína (5:0) a Nového Jičína (5:3). Proto nyní bude zajímavé sledovat, jak se adepti na zelenožlutý dres popasují s prvoligovými profesionály.

Naposledy hrál Vsetín přátelské utkání proti celku z vyšší soutěže téměř přesně před čtyřmi lety: 25. srpna 2009 změřila zelenožlutá parta síly s extraligovým Zlínem a prohrála 1:7. Čestný úspěch celku z Lapače zaznamenal Petr Mokrejš, jenž byl do Vsetína uvolněn na střídavý start právě z druhé strany Sirákova. „Zápas takovéhoto druhu se těžko hodnotí. Zlín ukázal, že je opravdu někde jinde. Přihrávkami počínaje a zakončením nebo celkovým pohybem na ledě konče,“ hodnotil tehdy vystoupení svých svěřenců Viktor Hlobil. „Alespoň jsme si však přičichli k extralize a viděli, jak se hraje. Myslím si, že někteří kluci, kteří jsou lehce na hrušce, si uvědomili, že hokej je někde jinde a spadli dolů. Takže v tomto smyslu to pro nás bylo poučné a určitě jsme si z duelu něco odnesli.“

Z tehdejšího týmu dnes oblékají vsetínský dres už jen brankáři Plšek s Hromadou, obránce Daniel Tesařík a kapitán Daniel Vaněk, jenž tehdy ovšem proti Beranům kvůli zranění nenastoupil. Možnost konfrontace s vyšší soutěží tak bude mít v pondělí možnost de facto „nový Vsetín“. Ten je momentálně druhým týdnem na ledě, kde polyká tréninkové dávky tandemu Jakubík - Hlobil, a za sebou má zmiňovanou dvojici přípravných utkání. Splnily účel, ale - nic víc, nic míň. „Zápas skončil výsledkově dobře, ale na ledě to ještě nebylo ono,“ věděl po vítězství nad Novým Jičínem útočník Martin Ambruz. „Je to teprve druhý týden, co jsme na ledě, a musíme se zlepšovat.“

Třetí prověrka vsetínských hokejistů před startem sezony začne v pondělí v 18:00 na zimním stadionu v Šumperku. Z utkání připravujeme online přenos.

Draci v přípravě stále čekají na vítězství

Tým Šumperku není pro vsetínské fanoušky žádnou neznámou. Po roce 2008 se Valaši s Draky potkávali pravidelně po dobu dvou sezon (2008/09, 2010/11). Jejich pondělní soupeř se aktuálně již třetím rokem drží v 1. lize a i letos by chtěl ve druhé nejvyšší soutěži setrvat. A kdo ví - třeba si i pod taktovkou Radka Kučery zahrát play-off. Poslední soutěžní zápas Vsetína s Šumperkem (7. 11. 2010) pamatuje ze současných soupisek hned několik hráčů. Na straně Vsetína jsou to Hromada, Plšek, Farda, Daniel Tesařík, Žabčík, Vaněk a Vítek. Za Šumperk pak Štůrala, Holík, Novotný, Sedlák, Jan Tesařík, Brunec, Červenka, Haas a Cink, který však momentálně léčí zranění. Tým Draků navíc stále vede zmiňovaný Radek Kučera.

Jeho svěřencům se letos v přípravě zatím nepodařilo zvítězit. Právě se Vsetínem by si tuto statistiku prvoligový celek mohl vylepšit. Aleš Holík a spol. totiž nejprve prohráli v Havlíčkově Brodě 2:6, poté na domácím ledě podlehli nováčkovi z Havířova 3:4 a naposledy nestačili na Třebíč, když na Vysočině padli 2:3. Podaří se jim okusit radost z vítězství v pondělí večer? Mezi soupeři je poměrně dramatický rozdíl jedné soutěže, avšak v přípravě je možné všechno.

Předpokládané sestavy:

Šumperk: Vajner (Štůrala) - Holík, Novotný, Gewiese, Peslar, Sedlák, Starý, Navrátil - Staněk, Moskal, Richter - Haas, Žálčík, Kovařík - Brunec, Popelka, Půhoný - Langr, Skoumal, Chomič.

Vsetín: Hromada (Plšek) – Farda, Žák, Báchor, Tichý, Vodák, Tesařík, Zábojník, Okuliar – Gromus, Vaněk, Ambruz, Vítek, Hruška O., Hruška P., Brezáni, Podešva, Kajaba, Štrbík, Daněk, Baroš.