POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 410 (29.6.)

Vánoční pauza je u konce a vsetínská mládež jde znovu do boje

Helena Hegeďová • 05.01.2018

Vánoční svátky utekly jako voda, což značí, že se opět naplno rozjede hokejové dění. Nikterak jinak tomu nebude ani v případě mladších a straších dorostenců. Obě kategorie odehrají v tomto týdnu svůj první zápas v kalendářním roce 2018. MDO se představí na domácím ledě proti Třinci, SDO zahájí druhou polovinu nadstavby v pražských Letňanech.

Starší dorostenci stále bojují o play-off

Boje o přední čtyři příčky, zajišťující možnost poprat se o dva lístky do play-off, by nemohly být v půli nadstavby vyrovnanější. Skupinu vede Olomouc se 41 body, ale hned o dva body za ní je Mladá Boleslav. Oba tyto celky mají odehráno všech 26 dosavadních zápasů, většina týmu jich však má za sebou jen 25, a proto se naděje stále drží i ostatních. Pro Vsetín ale tato situace moc příznivá není. Řadí se totiž právě ke dvěma vedoucím celkům a poslednímu Warrioru v tom, že má odehráno 26 utkání. Valaši se po pátečním kole (ve kterém na ně padl volný los) propadli ze čtvrtého na páté místo. Přeskočil je Litvínov, který si po výhře 5:2 nad Mladou Boleslaví připsal tři body a má tedy stejně jako Vsetín 33 bodů. Ani ostatní bodové odstupy nejsou vůbec velké, devátý Žďár nad Sázavou má bodů 28 a od elitní čtveřice jej tak dělí pouhých 5 bodů. Týmy, které se pravděpodobně dívají už jen směrem dolů, jsou devítibodové Letňany a čtyřbodový Warrior. I přes nízký počet získaných bodů však dokáží tyto celky své soupeře potrápit.

Vsetínu se poslední dvě střetnutí proti favoritům skupiny nevyvedla. V neděli 17. prosince nepředvedli Valaši špatný výkon, Mladá Boleslav se ale na svém ledě prosadila již ve druhé minutě a Vsetín se jen marně snažil o otočení skóre. Při střelecké smůle Valaši dokázali pouze vyrovnat a domů nakonec odjížděli s prázdnou. V předvánočním období pak vsetínský starší dorost zavítal na led vedoucí Olomouce, odkud také potřebné body nepřivezl a připsal si na své konto prohru 2:5. V zápasech Vsetína obecně padá hodně branek, hráči ve žlutozelené kombinaci vstřelili celkem 80 gólů (po Havlíčkově Brodě a Litvínově třetí nejvyšší počet), ve své brance pak našli puk celkem 103x (více branek inkasovaly jen celky z posledních třech míst tabulky).

Individuálním statistikám vévodí Roman Půček (17+29), kterého z prvního místa bodování extraligy sice sesadil českobudějovický Jakub Čížek, stále však vede mezi nahrávači a má náskok na ostatní hráče ze skupiny „O umístění“ a také na své klubové kolegy. Druhé místo v kanadském bodování patří Michalu Matiaškovi (18+21), jenž je také nejlepším střelcem vsetínského staršího dorostu. V brankovišti je jedničkou Viktor Chrástecký (88,79%), záda mu kryje Lukáš Chromý (83,59%).

Zápas: 7.1. Letňany – Vsetín 13:50

V nadstavbě nyní čekají na týmy odvetné zápasy, a právě Letňanům mají Valaši co vracet. Pražský celek přijel v listopadu na Lapač v roli jasného outsidera. Rychle se dostal do vedení, čímž sebral domácím vítr z plachet, a nakonec uhrál na stadionu soupeře remízu. Zápas pokračoval až k samostatným nájezdům, kde se z domácího týmu prosadil pouze Klímek, naopak Letňany našly hned dva úspěšné střelce a po trefě Krutila si připsaly bonusový bod.

Letňany si od zmiňovaného pátku 24.11. připsaly body pouze v zápase s Warriorem, ve kterém vyhrály poměrem 3:1. V posledních kolech se však před soupeři musely sklonit a odnést nelichotivé porážky. Chomutovské Piráty i Mladou Boleslav nechaly zazářit v ofenzivě – prohry 2:7 a 1:6. V prvním zápase roku 2018 ale bylo všemu jinak. S favorizovanou Olomoucí držely po celý průběh zápasu krok a po vítězném nájezdu Jana Slavíka se radovaly ze zisku dvou bodů v domácím prostředí. Dá se tedy očekávat, že i proti Vsetínu bude předposlední celek tabulky nabuzený. Mimo jiné třeba také proto, že přeci jenom už dokázal Valachy porazit. „Všichni soupeři jsou strašně silní, a to třeba i Letňany, které jsou ve spodních patrech, ale mají kvalitní gólmany," apeluje trenér Josef Turek na to, že ani týmy na posledních místech není radno podcenit, o čemž by mohl promluvit nejeden favorizovaný celek.

Na čele tabulky produktivity Letců nalezneme dva hráče se stejným počtem bodů. David Valdhans (4+6), jenž své ofenzivní schopnosti předvedl právě v posledním vzájemném utkání, kdy vstřelil branku 31 sekund po úvodním vhazování a u druhého gólu svého celku asistoval, si tento počet branek a asistencí nese již delší dobu. To Jan Slavík (7+3) se do jeho přítomnosti vyhoupl po posledním zápase, ve kterém zároveň potvrdil svou pozici nejlepšího střelce svého celku.

Sestavy v minulém kole
Vsetín: Chrástecký – Jenáček, Ondračka, Lašák, Kožený, Mikulenčák, Vávra – Půček, Matiaško, Klímek – Baďura, Petriska, Pernický – Lukačka, Zetocha, Krupa.
Letňany: Hamalčík – Štěpánek, Krutil, Zedek, Riley, Pelant, Klatt – Nárovec, Kyclt, Janča, Soukup, Hlaváč, Srbek, Janiurek, Vlček, Slavík, Pejchal.

MDO: Krušné časy pokračují

Zápas s Porubou mohl dát vsetínským mladším dorostencům a trenérům větší klid do dalších kol a také šestibodový náskok na sestupovou pozici. Valaši se v utkání dostali třikrát do vedení, Ostravané však pokaždé dokázali srovnat a v poslední minutě vystřelil tři důležité body Halata. Celý bodový obnos tedy zůstal v Ostravě. To, co Porubě dalo naději na záchranu, ji ukrojilo z té vsetínské a zelenožlutý tým se bude muset pokusit získat body proti silnějším soupeřům a v příští konfrontaci taky proti Porubě.

Při pohledu do statistik vsetínského mladšího dorostu nás jako první mohou zarazit minusové hodnoty v tabulce +/-, jako jediný je v plusové části obránce Jan Fencl s +6, zároveň má na kontě tři góly a jednu asistenci. Nejlepším střelcem je s šesti vstřelenými brankami Adam Turek (6+3). Nejproduktivnějším hráčem je však bek Václav Kočí (4+6). Číslo šest je ve statistikách Valachů velmi frekventované, 6 asistencí mají také Stanislav Kunst (1+6), Boris Babeliak (3+6) a Jan Půček (2+6), který je zároveň nejproduktivnějším hráčem Vsetína, pokud budeme brát v potaz jen druhou část soutěže. Spolehlivou brankářskou jedničkou je ve vsetínské brance Jakub Málek (průměr 3,92 branky na zápas; 90,06%).

Zápas: 6.1. Vsetín – Třinec 13:00

Vsetín se s Třincem ve druhé části ELIOD Extraligy mladšího dorostu ještě nepotkal, v základních zápasech si pokaždé vedli lépe Oceláři, na domácím ledě dokonce Vsetín rozstříleli 8:1. Na Lapači už byli v ofenzivě mírnější a počet vstřelených branek do Geidlovy sítě smrskli na polovinu.

Třinec vede skupinu E, náskok na druhý Šumperk je tříbodový. Není to mnoho a může se tedy zdát jako paradoxní, že právě Drakům uštědřili Slezané největší porážku v sezóně. V rámci druhého kola nadstavby, v sobotu 9.12., se Oceláři radovali z výhry 10:0. Ano, Třinec svému tabulkovému sousedovi naložil desítku a nedovolil ani jeden gól v síti Halouzky. O deset dní později následovalo poslední kolo loňského roku, ve kterém Třinec zamířil na brněnskou Techniku. A i v tomto zápase byl zřejmě očekáván jiný výsledek. Sovy z Techniky vyhrály 3:1 a pro Oceláře to byla první prohra v nadstavbě.

Nový rok začal Třinec tak, jak skončil ten minulý, a to zápasem v Brně. Ve čtvrtek se utkal se čtvrtým Warriorem. Hostující Oceláři vedli po trefě Kašpárka ve 43. minutě již 3:0 a nic nenasvědčovalo tomu, co se v dalším průběhu třetího dějství skutečně stalo. Warrior během deseti herních minut vyrovnal, za další tři minuty už ale Třinec opět vedl, a to dvoubrankovým náskokem. V tu chvíli běžela 55. minuta a utkání tak ještě stále nebylo u konce. Brněnští na svém ledě vyrovnali a po šedesáti minutách se za stavu 5:5 prodlužovalo. V nastaveném čase dokonal hattrick třinecký Alexandr Kašpárek.

Právě díky divokému utkání v Brně jsou v čele kanadského bodování Třince, rozumějme v bodech nasbíraných v druhé části soutěže, Tommy Wardas a Alexandr Kašpárek (oba 4+2). Prvně jmenovaný se na ledě Warrioru trefil dvakrát, Kašpárek vsítil hattrick a přidal dvě asistence. Kašpárek je na čele třineckého bodování také při součtu obou části soutěže, a to s bilancí 13+15. Druhé místo pak celkově patří Michalu Ramíkovi (14+10). Při pohledu do brankoviště zjistíme, že o zápas více má odchytáno Patrik Švančara, a to s úspěšností 88,75%. V posledních zápasech ale dostával šanci také Matěj Halouzka, který s průměrem 1,86 inkasované branky na zápas a 92,28% úspěšnosti patří mezi 10 nejlepších gólmanů a mezi brankáři s více než deseti odchytanými zápasy je na páté pozici. Dostali se před něj pouze gólman Přerova, oba brankáři  Zlína a strážce královéhradeckého brankoviště.

Sestavy v minulém kole
Vsetín: Málek – Velikovský, Liss, Houser, Kunst, Sviták, Navrátil – Bednařík, Cypris, Babeliak, Fencl, Kočí, Zemánek, Vrána, Půček, Turek, Čajanová.
Třinec: Halouzka – S. Cienciala, Hrůzek, Wantulok, Mituchovič, Buják, F. Cienciala – Procházka, Raszka, Przybyla, Wardas, Jurzyca, Kašpárek, Petrovský, Stročka, J. Hykl, Ramík, Macháček.