Vstup do soutěže je vždycky důležitý, chceme konsolidovat mužstvo, tvrdí trenér juniorky Juraj Jurík

Redakce • 07.09.2021

Vsetínským juniorům odstartuje sezona už v pátek, kdy na domácím ledě přivítají Warriors Brno. V neděli pak zajíždějí do Šumperku. „Čím víc se termín prvního mistrovského utkání blíží, tím víc je na klucích vidět, jak se těší. Vždyť zápas o body budou hrát po téměř roční pauze. Takže jsme určitě všichni plní očekávání,“ říká trenér Juraj Jurík. Stejně jako další mládežnické kategorie, také juniory čekají o víkendu boje o body po dlouhých měsících.

Jak se zmíněná pauza na hráčích podepsala?
Můžu hovořit o kategorii juniorů. Když se kluci vrátili z individuálního tréninku, byli na tom kondičně hůř. Na jaře po uvolnění restrikcí šlo poznat, že ztratili břink a znalost hokejového řemesla. Rok bez hokeje jim uškodil. Některým trvalo delší dobu, než se vrátili ke své původní výkonnosti, jiní do toho naskočili dřív. Kdyby ale neztratili rok, mohli být nyní po technické stránce dál. Kondice se dá dohnat, ale hokej je specifická technická disciplína. Právě o specifičnost techniky byli ochuzeni.

Jak se s tím vyrovnáváte?
Naskočili jsme zpátky do pomyslného vlaku, od kterého jsme se loni odpojili, a snažíme se dohnat zpoždění. Není to ale tak, že uděláte o sto tréninků víc a hráč se zlepší. Sport má určitý vývoj. Můžete ho trošičku urychlit, ale zmíněné zpoždění se bude dohánět delší dobu.

Překvapilo vás v přípravě něco?
Vlastně ani ne. Kluci pracovali, měli dobrou tréninkovou morálku. To by ale mělo být samozřejmostí. Cítím z kluků, že jsou jeden tým. Věřím, že z toho budeme v sezoně těžit.

Máte za sebou dvanáct přípravných utkání. Jak se za nimi ohlížíte?
Výsledkově to nebylo podle našich představ, ale účel, který jsme přípravou sledovali, to splnilo. Hráli jsme proti těžkým soupeřům, pro kluky to byla zkouška. Trošičku nám to otevřelo oči. Nejvyšší soutěž je skoro o level dál. Vyrovnané zápasy jsme hráli jen proti týmům na naší úrovni na turnaji v Přerově. Ale v porovnání s extraligisty (Zlín, Jihlava, Havířov – pozn.) jsme tahali za kratší konec. Pro růst kluků byla ale tato konfrontace důležitá. Zároveň se ve velké míře projevuje skutečnost, že už třetím rokem nám po administrativní ztrátě nejvyšší soutěže odchází nejlepší hráči do extraligových juniorek. Na kvalitě týmu je to cítit.

S jakými cíli do nové sezony vstupujete?
Určitě bychom se chtěli vyhnout bojům v play-down, chceme se pokusit skončit do 2. místa a zahrát si play-off. Dalším cílem je konsolidovat mužstvo na příští sezonu, aby bylo alespoň z 60 procent soběstačné a nebylo závislé na doplňování hráči odjinud. Je důležité, aby mužstvo mělo svoji kvalitu, protože příští rok se bude hrát pravděpodobně i druhá nejvyšší soutěž celorepublikově. A ta svoji kvalitu mít bude.

Jak vypadá osa mužstva, na kterou budete spoléhat?
Právě v těch těžkých zápasech a na turnaji v Přerově se osa mužstva vykrystalizovala. Bohužel ke konci přípravy máme zraněné hráče, se kterými jsme do této osy počítali. V závěru jsme do týmu zapracovávali i kluky ze Zlína, kteří u nás budou na hostování. Nyní bychom to chtěli doladit. Věřím, že v pátek úspěšně vstoupíme do soutěže.

Začínáte na domácím ledě. Považujete to za výhodu?
To uvidíme teprve při utkání (úsměv). Vždycky je lepší, když začínáte doma. Na druhou stranu domácí prostředí v mládežnických kategoriích až tak velkou roli nehraje. Není tam vliv diváků a tak dále. Ale hráči určitě nějakou nervozitu pociťují, protože se jedná o první zápas. Je to vstup do soutěže a v jakékoliv kategorii jsou začátky strašně důležité. Prvních pět utkání vám může nastartovat sezonu, nebo vás naopak může poslat do problémů. Za uplynulý rok jeden ročník hráčů odešel, takže nyní bude pro všechny týmy velká neznámá, jakou hráčskou kvalitou bude disponovat jejich soupeř.