Zvětšenina Dopitovy hokejky se zapsala do Guinessovky, na finále se vrátí zpátky na Lapač

Redakce • 31.03.2023

Je tomu přesně čtyřiadvacet let. Na jaře 1999 se vsetínští hokejisté chystali na extraligové finále proti Zlínu, šlo jim o pátý mistrovský titul v řadě. Kolář Augustin Krystyník se proto rozhodl k velkolepému činu: vyrobit zvětšeninu hokejky tehdejšího kapitána Jiřího Dopity a to příznačně pětinásobnou. Oboje úsilí nakonec skončilo úspěchem. Valaši zvedli nad hlavu pohár, hokejka poznala světlo světa a fanoušci ji mohli obdivovat přímo na Lapači. Nyní se na ikonické místo vrátí.

Příběh legendární hokejky se začal psát na konci 90. let. Augustin Krystyník, původem z Nového Hrozenkova, fandil hokejistům a sledoval jejich tažení českou nejvyšší soutěží. „Než přišla hokejka, vyrobil jsem dřevěnou řehtačku. Potom maketu poháru. Pak přišla pátá sezona Vsetína v extralize a kamarádi se mě ptali, co zase vymyslím. Věřil jsem, že extraligu opět vyhrajeme. Tak mě napadlo na počest pátého vítězství udělat pětkrát tak velkou hokejku, s jakou hrál Jirka Dopita,“ vypráví Krystyník.

Dílo, které měří 880 centimetrů a váží kolem 40 kilogramů, vzniklo ze dne na den. Tedy od chvíle, kdy se Krystyníkovi dostala do rukou původní Dopitova hůl. „Materiál je smrkové dřevo, jde o takový slepenec z jednotlivých destiček. Bylo důležité, abychom dodrželi poměr. Švagr Silvestr Kazmíř mi pomohl udělat nálepky, všechno se skloubilo. Za čtyřiadvacet hodin bylo hotovo,“ usmívá se jeden z posledních kolářů v České republice.

Když na jaře 1999 přišla finálová série se Zlínem, nastala chvíle ukázat zvětšeninu veřejnosti. Hokejku tak Krystyník s kamarády naložil na auto, které celé zahalil do zelenožlutých barev. „Šlo o škodovku sto pětku. Vyrazili jsme z Nového Hrozenkova, v každé dědině jsme na chvíli zastavili a pustili z auta hymnu vsetínského klubu. Takto jsme pokračovali až na Lapač. Potom jsme mohli hokejku donést přímo na led,“ vybavuje si Krystyník, jehož dílo se dokonce zapsalo do české Guinessovy knihy rekordů. „Tehdy jsem netušil, že když se jedná o poměr k originálu, může si hokejka říct o místo v takové společnosti. Když se nám hokejku podařilo dostat do české Guinessovky, byli jsme z toho všichni nadšení.“

Hokejka strávila další léta v pelhřimovském muzeu rekordů, kam ji valašský kolář zapůjčil. Pak ji vsetínský klub umístil do útrob Lapače, ovšem zub času nešlo zastavit. Proto ji v létě 2021 (viz úvodní fotografie článku) Augustin Krystyník odvezl zpátky do své dílny, aby ji renovoval. Povedlo se mu to příznačně ve chvíli, kdy Lapač hostí další finále Vsetína se Zlínem. Po čtyřiadvaceti letech. Fanoušci si zvětšeninu mohou prohlédnout před sobotním utkání před zimním stadionem.