Junioři na výbornou! Po Budějovicích si poradili i s Jihlavou

Radek Bařina • 14.09.2013

Stoprocentní domácí víkend mají za sebou extraligoví junioři Vsetína. Po Českých Budějovicích si vyšlápli i na Jihlavu, kterou porazili stejný poměrem, jako pátečního soka – 5:2. O své výhře Valaši de facto rozhodli už v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Ve zbytku zápasu už své vedení kontrolovali, a byť Dukla až konce zápasu nepříjemně kousala, na dostřel se nedostala. Hned čtyři branky domácích zařídil nejzkušenější hráč týmu Dominik Tobola.

ELJ - 4.kolo so 14.9.14:00
HC Dukla Jihlava
5:2(3:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Klečka (Stanislav), 7. Tobola (Báchor, Zvonek), 9. Tobola (Zvonek, Hruška), 31. Tobola (Abdul, Báchor), 52. Tobola (Báchor, Jirušek) – 40. Vala Jiří (Polívka, Severa), 53. Juráň (Severa, Polívka). Rozhodčí: Jeřábek – Ganger, Vengřín. Vyloučení: 8:11, navíc Jiří Vala (JIH) 10 min. OT. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 175. Střely na branku: 34:24. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2.
VHK ROBE Vsetín: Veselý – Žabčík, Hryciow, Koutský, Hruška, Červínek, Báchor, Vašíček, Hajda – Pokorný, Klečka, Kuchařík, Stanislav, Surý, Klíma, Jirušek, Neuwirth, Abdul, Tobola D., Račický, Zvonek.
HC Dukla Jihlava: Fučík – Tobola H., Čermák, Košař, Vala David, Polívka, Březka, Žáček – Lupač, Severa, Vantuch, Sladký, Vala Jiří, Molnár, Mahút, Vykouk, Beran, Juráň.

Snad nikoho by po úvodních třech minutách nenapadlo, že první dějství utkání juniorské extraligy Vsetín – Jihlava skončí jednoznačnou výhrou Valachů. Dukla totiž do zápasu vtrhla s nadšením a začátek tak jednoznačně patřil jí. Kromě několika střel ze střední vzdálenosti, s nimiž si gólman Veselý bez problémů poradil, ale celek z Vysočiny příliš nebezpečný nebyl.

Obrat kormidlem zápasových dějin naznačila čtvrtá minuta. Domácí ve své vůbec první vážnější akci vyšachovali hostující obranu, Abdul poté ukličkoval i brankáře Fučíka, za toho ovšem na hranici brankoviště pohotově zaskočil jeden z obránců. O minutu později už se skóre měnilo. Denis Klečka v pádu nahodil puk před bránu a jihlavský gólman si ho smolně srazil betony za brankovou čáru.

Hned vzápětí si Vsetín zahrál první přesilovou hru a využil ji. Nahození před bránu tečoval ze vzduchu Dominik Tobola a Fučík neměl nárok. V deváté minutě už Vsetín vedl 3:0. Znovu se prosadil v početní výhodě a znovu to byl Dominik Tobola, na nějž se usmálo štěstí. Tentokrát se k němu odrazila sražená střela od modré a ostřílený domácí forward neomylně zametl puk bekhendem pod břevno. Dukla mohla posléze odpovědět v přesilové hře, přes územní tlak se ale do větších šancí nedostala a střelami z dálky Veselého nemohla ohrozit. Závěr třetiny se zvrhl v sérii vyloučení. Více přesilovek hráli Valaši, na zvýšení skóre ale nedosáhli. Na druhé straně ale mohli být v klidu, Dukla se totiž k Veselého brance takřka nedostávala. První třetinu tak ovládl Vsetín v poměru 3:0.

I do druhé třetiny vstoupili Jihlavští s chutí, první větší příležitost si ale vypracovali Valaši. Abdul poslal puk před bránu na osamoceného Klímu, ten ale neměl dostatek času v plné rychlosti zamířit. Hra poté ubíhla v plynulém tempu bez větších šancí na jedné či druhé straně. Jihlava sice nebyla opticky horším celkem, přes pozorně bránící Vsetínské se ale do šancí nedostávala. Až ve dvacáté deváté minutě před Veselým zahřmělo, po tečované střele Polívky ale Valachy zachránila tyč.

Krátce poté ale Dukla po několikáté zbytečně faulovala a Vsetín potřetí v zápase trestal. A nebyl to nikdo jiný, než Dominik Tobola, který se nejlépe zorientoval v tlačenici před brankou a zakončil po ledě do odkryté branky. V závěru třetiny se hosté přeci jen začali dostávat častěji do nebezpečných pozic. Před rozjetým Mahútem ještě v posledních chvíli dokázal zasáhnout vyjetý gólman Veselý, v poslední minutě třetiny ale Dukla přeci jen udeřila. Přesilovkovou střelu Polívky z pravého křídla vyrazil Veselý jen před sebe a špatně hlídaný Jiří Vala poslal puk do prázdné brány. Gólem do šaten tak Jihlava vykřesala jiskřičku naděje.

Závěrečné dějství odstartovalo průnikem domácího Toboly, jeho svižná střela ale trefila jen boční oblouk branky. Zahanbit se nechtěl nechat ani Tobola v dresu Jihlavy, jeho přesilovkový projektil v minutě čtyřicáté páté ale jen vyprášil betony Veselého. Jinak ale Dukla svou přesilovku příliš dobře nesehrála a podobně se vedlo i Vsetínu o pár minut později.

V padesáté druhé minutě pak plamének jihlavské naděje definitivně sfouknul Dominik Tobola a jeho čtvrtá zápasová trefa. V přečíslení tři na dva se rozhodl vypálit a puk zapadl přesně k tyči Fučíkovy klece. Dukla sice o minutu později dokázala ještě jednou odpovědět, když domácí beci zaváhali při odklízení puku a Marcel Juráň tak mohl v klidu zakončit do prázdné brány, na víc už se ale Dukla nezmohla. Valaši si závěr zápasu v poklidu pohlídali a přes sympatickou snahu hostů další puk ve své síti nepřipustili. Po šedesáti minutách tak Vsetín mohl oslavit zasloužené vítězství 5:2.

Luboš Jenáček (Vsetín): „Jsme šťastní za tři body. Je velmi těžké doma dvakrát po sobě vyhrát. Byl to velmi těžký zápas. Jihlava měla nějaké zdravotní problém, takže jejich kluci byli asi trochu vyšťavení. Začátek měli trochu matnější, ale pak se do toho dostali. Jsem přesvědčen, že průběhu sezóny o nich ještě uslyšíme. Na domácím ledě budou určitě mnohem silnější soupeř. I tady ukázali svou kvalitu. Opět nám velmi dobře zachytal Michal Veselý. Podařilo se nám hned v úvodu odskočit na 3:0, což bylo pro vývoj utkání asi rozhodující.“

Štěpán Moravec (Jihlava): „U nás se opakuje stará známá historie. Máme spousty vyloučených a hrajeme nedisciplinovaně. Vsetín toho dokázal využít. Při první brance nám trochu zaváhal gólman a za stavu 3:0 už se těžko se zápasem něco dělá. Začali jsme hrát až ve třetí třetině, kdy už doopravdy bylo pozdě. Bohužel, musíme zapracovat na naší disciplíně, protože to je naše jediná slabina.“