Černá série dorostenců skončila, po výborném výkonu rozstříleli Spartu

Radek Bařina • 18.10.2008

V s e t í n - Po pěti domácích porážkách v řadě se dnes dorostencům podařilo zlomit prokletí domácího ledu, když po výborném týmovém výkonu zdolali své vrstevníky ze Sparty Praha v poměru 6:2. Branky přitom začaly padat až ve druhé třetině, v níž si Valaši postupně vybojovali náskok 4:2. V poslední části hry se sice Sparta snažila s výsledkem něco udělat, pozorně bránící domácí jí to však nedovolili. Naopak sami dokázali svůj náskok zvýšit. Závěr utkání Sparťané neunesli a vyvolali hromadnou rvačku, do níž se zapojila celá střídačka Pražanů.

- 14.kolo so 18.10.12:00
HC Sparta Praha
6:2(0:0, 4:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 24. Trška, 31. Horehleď (Slováček, Kajaba), 35. Kajaba (Tyralík, Horehleď), 39. Krucký (Podešva), 49. Kajaba (Horehleď, Slováček), 57. Hurtík (Trška) - 27. Rubeš (Dvořák), 36. Kniazev (Dvořák, Rubeš). Vyloučení: 10:12 navíc Tyralík, Synek, Kitzberger, Slováček (VSE) - Sobotka, Dvořák, Vítek, Brzobohatý (SPA) 5minut+KO, Doležal (SPA)-10min. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 150. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 6:2.
VHK ROBE Vsetín: Belák - Žabčík, Pelc, Hurtík, Trška, Mlýnek, Tyralík, Studený, Synek - Ondra, Daněk, Kitzberger, Krucký, Adámek, Horehleď, Podešva, Slováček, Kozák, Djorič, Kajaba
HC Sparta Praha: Bílek (40. Sedláček) - Sobotka, Skřivánek, Kolář, Žovinec, Veselý, Dvořák, Vítek - Doležal, Hudec, Kniazev, Rybalkin, Brzobohatý, Matějček, Rubeš, Eis, Dvořáček, Hampl
První minuty zápasu vsetínských dorostenců s jejich vrstevníky ze Sparty Praha se nesly ve znamení vyrovnaného hokeje, v němž hrály prim obrany obou celků. Výjimkou byla pouze přesilovková šance Podešvy, ze třetí minuty utkání, po závaru před Bílkovou brankou ovšem domácí kapitán neprotlačil z úhlu kotouč do odkryté klece. Jinak ale hosté nepouštěli Vsetín na dostřel své svatyně, Valaši zase na oplátku rozbíjeli, díky dobré hře ve středním pásmu, sparťanské akce již v zárodku. Trochu vážněji tak Sparťané zahrozili až v minutě 8. S Hamplovou dorážkou si ale Belák poradil.

I v dalším průběhu první části zápasu, plynula vyrovnaná hra bez většího vzrušení, o to zajímavější okamžiky tudíž připravila minuta 17. Nejprve si Pražané špatnou přihrávkou sami zkazili přečíslení dvou na jednoho. O pár vteřin později doputoval před hostující brankou puk až k neobsazenému Horehleďovi, ten ale z mezikruží prudkou střelou minul. Stále ještě v 17. minutě se za domácí obranou zjevil rozjetý Doležal a Synkovi nezbylo nic jiného než jej zahákovat. Rozhodčí bez zaváhání nařídil trestné střílení, Doležalův blafák ovšem výborným zákrokem vyhmátl Belák. V samém závěru první třetiny si hosté vytvořili územní převahu, pozorná vsetínská obrana je však do šance nepustila a tak po první třetině odcházely týmy do šaten za stavu 0:0.

Stejně jako ve včerejším utkání s Pardubicemi, vstoupili Vsetínští i dnes do druhého dějství plni elánu a odhodlání. Gólman Sparty si ale poradil jak se skrytou střelou Slováčka, tak s pokusem Horehledě do jeho protipohybu. Útočné choutky neopustily Valachy ani v oslabení a šanci Kozáka překazil v poslední chvíli až hostující faul. V následné zkrácené přesilovce už se ale Vsetín dočkal. Trška na útočné modré pohotově zastavil sparťanskou rozehrávku a poté překvapil střelou na vnitřní tyč Bílka (1:0). Hosty inkasovaná branka vyburcovala ke zvýšené aktivitě, jejich četné střelecké pokusy ale dlouho míjely Belákovu branku v uctivé vzdálenosti. Až přišla minuta 27. Na útočné modré tentokrát výborně zapracoval hostující bek Dvořák, a jeho přízemní nahození tečoval mezi Belákovy betony zcela neobsazený Rubeš (1:1).

O domácí odpověď se pokusil šikovným průnikem Djorič, na jeho pokus z úhlu si ale Bílek dobře počkal. Přesto šli v polovině zápasu domácí znovu do vedení. Prudkou přihrávku Slováčka napálil Horehleď z první a puk prošel pod přemisťujícím se brankářem do sítě (2:1). Hosté mohli znovu bleskově srovnat, při Horehleďově vyloučení si však na Beláka ve výborných pozicích nepřišli Doležal ani jeho spoluhráči. Chvíli po skončení oslabení mohl zvýšit Podešva, jeho únik a následný bekhendový blafák však Bílek kryl. Ve 34. minutě fauloval Kolář a po minutě početní výhody se domácí radovali. Směr Tyralíkovy střely od modré změnil ve vzduchu šikovně Kajaba (3:1). I hosté ale využili přesilovku. Hned o minutu později zcela rozebrali bránící čtveřici a Kniazev pálil z blízka do poloprázdné brány (3:2). Místo pražského tlaku ale přišla další početní výhoda domácích. Tu sice nevyužili, těsně po jejím skončení se ale po střele Podešvy nejrychleji zorientoval Krucký, s pukem obkroužil bránu a do prázdného kouta zasunul (4:2). Do šaten si tak Valaši odnášeli dvoubrankový náskok.

Poslední třetinu sice začali hosté náporem, o něj se ovšem sami připravili, když dvakrát po sobě putovali za katr po vyhození kotouče mimo hřiště. Domácí v přesilovkách sice nic nevymysleli, čas však byl na jejich straně. Ve 43. minutě se po chybě domácích beků zjevil před Belákem osamocený Rubeš, bekhendovým blafákem ale neuspěl ani on. Vyjma této ojedinělé šance Vsetín hosty do žádných možností nepouštěl, zakopal se ve středním pásmu a čekal na chybu soupeře. Ta přišla v minutě 49. Domácí výborným forčekinkem vybojovali v útočném pásmu puk, Horehleďovu střelu ještě gólman Sedláček, který o přestávce vystřídal Bílka, vyrazil, na bekhendovou dorážku Kajaby už ale neměl nárok (5:2). Poté přišlo vyloučení Kubáta a velký, leč bezzubý tlak Sparty. Kubátovi se na trestné lavici zalíbilo a tak se na ni hned po pár sekundách pobytu na ledě vrátil, ani tentokrát ale Sparta neskóvala, přestože si vytvořila nejednu dobrou příležitost. V té největší ale Dvořák z blízka těsně minul.

Když byl v 57. minutě vyloučen jeden ze Sparťanů, zdálo se, že utkání už se jen v klidu dohraje. Hosté ale překvapivý vývoj zápasu těžce nesli, a již v průběhu třetí třetiny předvedli několik nevybíravých zákroků, které rozhodčí velkoryse přehlídl. Jejich frustrace vyvrcholila v čase 56:23, kdy se po běžném souboji před jejich brankou pustili s vervou do vsetínských hráčů. Vsetínským nezbývalo než se bránit na což sparťanská střídačka reagovala tím, že na led vypustila veškeré své hráčské osazenstvo. Domácí trenér Jenáček se naopak zuby nehty pokoušel udržet své svěřence na střídačce, což se mu povedlo i za cenu toho, že před ně seběhl až na led. Po několika desítkách sekund ostudná „sparťanská férovka čtyři na jednoho“ konečně skončila, načež rozhodčí vynesl tresty vskutku šalamounsky. Do konce zápasu vyloučil po čtyřech hráčích na obou stranách a navrch přidal dvě minuty pro hráčskou lavici Sparty. Domácí tak pokračovali přesilovkou pět na tři, v níž se přesnou ranou od modré prosadil i Hurtík a stanovil tak konečnou podobu skóre (6:2). Domácí tak zaslouženě vybojovali cenné tři body, Sparta se vrací domů s výpraskem a ostudou.