Česká reprezentace do šestnácti let přehrála starší dorost Vsetína 4:2

Filip Bazala, Václav Trávníček • 06.12.2010

Atraktivní utkání s útočným hokejem plného šancí a krásných zákroků brankařů bylo k vidění dnes odpoledne ve Vsetíně, kam zavítala česká reprezentace do šestnácti let. Domácí Vsetín si dokázal vypracovat dvoubrankové vedení, které ve druhé třetině hosté hlavně díky Kovařčíkovi s Konečným vyrovnali. Ve třetí části Vsetín vychytal Miroslav Svoboda a na druhé straně reprezentanti vsítili další dvě branky a při mírné převaze zvítězili 2:4.

ESD - přát. po 6.12.16:15
Reprezentace České republiky U16
2:4(1:0, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 15. Ptáčník (Brida, Janeba), 26. Janeba (Brida , Ptáčník) - 28. Kovařčík (Konečný), 36. Konečný (Kovařčík), 47. Kovařčík (Czienčala), 56. Kovařčík (Hryciow). Vyloučení: 4:4 Diváci: 308. Průběh utkání: 2:0, 2:4.
VHK ROBE Vsetín: Bača (31. Urban) - Žabčík, Žák, Báchor, Hradil, Štědrý, Vyoral, Galia - Malý, Pokorný, Kohout, Neuwirth, Kývala, Surý, Brida, Daněk, Janeba, Ptáčník.
Reprezentace České republiky U16: Svoboda R. (31. Svoboda M.) - Klok, Rašner, Ballner, Rimmel, Jeniš, Velčovský, Hryciow, Czienčala, Kovařčík, Konečný, Hajda, Vašíček, Helešic, Forch, Kuchařík, Demel, Štancl, Gellnar, Rataj.

Úvod zápasu patřil Vsetínským, za které už po třiceti vteřinách hry zahrozil Martin Kohout, po jehož střele reprezentační výběr raději vyhodil kotouč na zakázané uvolnění. Na druhé straně se ve slibné příležitosti ocitl Velčovský, jenž ale ke smůle reprezentace trefil jen lapačku vsetínského gólmana Bači. Obrovskou šanci si vypracoval domácí Jaroslav Janeba, když v přesilovce dostal puk do prostoru mezi kruhy, vypálil a jeho ránu musel René Svoboda likvidovat pouze reflexivně levým ramenem. Vsetínský forvard zatápěl české obraně i o několik okamžiků posléze. Individuální akcí se prokličkoval z obranného pásma až před hostujícího gólmana a kdyby jeho zadovku zužitkoval některý z najíždějících spoluhráčů, mohli jít Valaši do vedení.

Takto si museli počkat až do patnácté minuty: Michal Brida vypálil z mezikruží a přestože jeho pokus Svoboda vyrazil, kotouč se odrazil přímo na hůl domácímu střelci Martinu Ptáčníkovi. Pro toho už nebylo problém dopravit kotouč za brankovou čáru – 1:0. Reprezentanti se snažili srovnat skóre a velkou příležitost k tomu měl Gellnar. Toho vybídl k zakončení z bezprostřední blízkosti Bačovy svatyně Rataj, ale domácí gólman svůj tým podržel. Valaši mohli vedení navýšit v posledních vteřinách první části, kdy se do přečíslení dostali Neuwirth se Surým. První jmenovaný přihrával na vzdálenější tyč Surému, ale ten se po jeho přihrávce natahoval marně – byla příliš dlouhá.

Co se nepodařilo jemu, to zrealizoval v páté minutě druhé třetiny agilní Janeba. Domácí forvard dostal v signalizované výhodě puk na pravý kruh, odkud střelou švihem procedil Svobodu a zvýšil na 2:0. Bylo to zároveň naposledy, kdy se Vsetínští v utkání radovali. Od této chvíle totiž začali přebírat otěže zápasu do svých rukou čeští reprezentanti. Dvě minuty po Janebově trefě přihrál Konečný zpoza brány volnému Ondřeji Kovarčíkovi, jenž zasunul za překvapeného Baču. Ten v polovině zápasu střídal a jeho místo zaujal Urban. Stejně jako na druhé straně Reného Svobodu vystřídal jeho jmenovec Miroslav. V šestatřicáté minutě přišlo vyrovnání. Velčovského pokus Urban vyrazil před sebe, ovšem kotouč sebral Kovařčík, jenž našel u druhé tyče Martina Konečného. Před tím pak byl už snadný úkol – 2:2.

Třetí dějství mělo rozhodnout, ale spíše se neslo v režii českého týmu. Tomu po vyrovnání narostla křídla a díky dalším brankám neudržitelného Kovařčíka nakonec na Lapači zaznamenal vítězství. Ale popořadě. Nejprve se po pravé straně prosmýkl Dominik Pokorný, avšak kotouč se mu do brány zakončit nepodařilo. Reprezentace zareagovala přečíslením dva na jednoho, kdy se střelou do prázdné branky blýskl Kovařčík a Česko se poprvé v utkání ujalo vedení. To mohl navýšit Pavel Nenič, který se dostal do samostatného úniku, leč při pokusu o blafák upadl a jen posunul vsetínskou klec. V šestapadesáté minutě tak opět přišla Kovařčíkova chvíle. Hryciow vyslal od modré vysokou střelu, kterou těsně před brankou Urbana tečoval český snajpr a zkompletoval hattrick.

Vedení 4:2 už si reprezentanti nedali vzít a i díky letargickému výkonu Vsetína ve třetí části si připsali v modelovém utkání symbolické vítězství.