Domácí SDO bojoval, nakonec však favoritu z Vítkovic podlehl

Radek Bařina • 29.09.2012

Vyrovnanou bitvu proti favorizovaným Vítkovicím svedli starší dorostenci VHK Vsetín. Ještě po dvou třetinách svítilo na ukazateli skóre 2:2, když domácí dvakrát dokázali odpovědět na vedoucí gól Ostravanů. Rozhodnutí nakonec přinesla 44. minuta. V ní nejprve hosté se štěstím přežili závar na svém brankovišti a z následného protiútoku vstřelili, zásluhou Ballnera, vítěznou branku. Na tu už Valaši odpovědět nedokázali, tři body tak putují na sever Moravy.

ESD - 8.kolo so 29.9.11:00
HC Vítkovice Ridera
2:4(1:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 10. Pancza (Svozílek, Mikula), 40. Mikula (Pancza) - 8. Churý (Klok), 21. Ballner (Klok, Gelnar), 44. Ballner, 50. Škutchan (Schwarz, Ollender). Rozhodčí:Dobeš - Novotný, Šimčík. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 85. Střely na branku: 20:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4.
VHK ROBE Vsetín: Gottwald - Hajda, Žabčík, Běhula, Svozílek, Hryciow, Ščotka, Januška - Pancza, Christov, Forch, Světlík, Mikula, Tydlačka, Kuchařík, Grygar, Willert, Rod.
HC Vítkovice Ridera: Wanecki - Puzič, Charvát, Demel, Klok, Adamík, Pop, Rudl - Ballner, Schwarz, Churý, Jáchym, Smrčka, Klapetek, Kafka, Škutchan, Csomor, Ollender, Gelnar, Volný.

První minuty přinesly poměrně vyrovnanou podívanou. Bojovným domácím se dařilo držet hosty na distanc od své branky, sami ale dopředu příliš nebezpeční nebyli. Nic na tom nezměnila ani úvodní přesilovka VHK, na „loženku“ si tak diváci museli počkat až na konec šesté minuty. Domácí Kuchařík se z rohu drze protlačil až před Waneckiho svatyni a jeho překvapivou střelu zastavila až tyč. Následnou dorážku jeho spoluhráče do prázdné brány pak v poslední chvíli srazila hokejka hostujícího beka do ochranné sítě. Hosté si svou první větší příležitost vytvořili v čase 7:43 a na rozdíl od domácích ji dokázali proměnit. Klok vypálil od modré a jeho pokus po ledě usměrnil šikovnou tečí Radomír Churý.

Čekání na vsetínskou odpověď bylo přesně 128 sekund dlouhé. Při hře čtyři na čtyři René Pancza přejel útočnou modrou a vypálil dělovku, která se od břevna odrazila na brankovou čáru a od ní pak skočila do sítě. Po vyrovnání se se hosté chopili iniciativy, bojovní domácí ale vcelku úspěšně odráželi jejich výpady. Výjimkou byla minut a třináctá, kdy se Schwarz řítil sám na Gottwalda - udělal mu sice úspěšnou kličku, v rychlosti už ale nedokázal zakončit mezi tři tyče. O minutu později už rána z hole Churého mezi tři tyče mířila, vsetínský brankář ji ale dokázal zneškodnit ramenem. Po dvaceti minutách se proto oba týmy rozcházely do kabin za smírného stavu 1:1.

Úvod prostřední třetiny začínaly Vítkovice dohrávanou přesilovkou a chvíli před jejím koncem ji dokázaly přetavit ve vedoucí branku. David Ballner vypálil z pravého kruhu a překvapil vsetínského brankáře střelou na bližší tyč. Valaši posléze mohli odpovědět ve dvou, krátce po sobě následujících přesilovkách, branku Ostravanů ale takřka neohrozili. Naopak, ve 29. Minutě se ve vlastním oslabení prosmýkl až před Gottwalda Ollender, brankář VHK mu ale v poslední chvíli dokázal touš vypíchnout hokejkou.

Ve třiatřicáté minutě pokračoval souboj Ballner versus Gottwald, tentokrát s úspěchem Vsetíňana. Střelu z mezikruží totiž dokázal umně pozřít do lapačky. Poté oba týmy znovu vyzkoušely po přesilovce, výraznější vzrušení při nich ovšem mezi zdi Lapače nedorazilo. Domácí se sice snažili aktivně dotírat na hostující branku, vyzrálejší tým hostů ale poměrně s přehledem odrážel vsetínské snahy o steč. Osmatřicátá minuta přinesla další díl příběhu Ballner proti Gottwaldovi. Hostující útočník jel na gólmana VHK zcela sám, ztroskotal však na jeho vyrážečce. V závěru třetiny se domácím naskytla velká možnost ke srovnání – přesilovka pět na tři. Valaši ji sehráli mizerně, v pokračující hře pět na čtyři ale přesto dokázali srovnat. Vítkovice špatně střídaly, Pancza přihrál v přečíslení Josefu Mikulovi a ten zblízka uklidil touš pod víko. I po čtyřiceti minutách tedy bylo skóre utkání nerozhodné.

V úvodu třetí třetiny si zahráli domácí další přesilovku. Sehráli ji nejlépe v celém zápase, přes několik závarů ale branku nevsítili. Po další skrumáži, již při hře pět na pět, měl hostující gólman Wanecki i značnou porci štěstí, puk za svou brankovou čáru ale nepustil. Odraženého kotouče se vzápětí chopil David Ballner, nikým neatakován projel celým kluzištěm a poté procedil střelu skrz Gottwaldovu lapačku do sítě.

Po vedoucí brance se Ostravané zatáhli do obranné ulity a nepouštěli Valachy do výraznějších příležitostí. V padesáté minutě se pak hostům z dalšího rychlého protiútoku podařilo definitivně zlomit domácí odpor. V přečíslení dva na jednoho přihrál Kafka Adamu Škutchanovi a ten bez problémů zakončil do odkrytého kouta brány. Závěr zápasu již hosté kontrolovali. Vsetín sice několikrát vytvořil zmatek v okotí Waneckiho svatyně, kontaktní branku se jim ale vstřelit nepodařilo. Vyzrálejší Vítkovice tak nakonec předčily bojovný Vsetín a z Lapače si odvážejí vítězství 4:2.

Jiří Weintritt (trenér Vsetína): "Dnes jsme dvě třetiny drželi s favoritem krok. Ve třetí části, kdy jsme chtěli hrát ze zabezpečené obrany, jsme udělali dvě hrubé chyby a takový mančaft jako jsou Vítkovice, je ihned potrestal. Příští týden nás čekají utkání s Přerovem a Havířovem a v této situaci, ve které se nacházíme, to budou dvě velmi důležitá utkání."

Karel Ballner (trenér Vítkovic): "Vyhráli jsme 4:2, takže jsme samozřejmě spokojení. Myslím, že průběh utkání jsme měli pod kontrolou. Trochu nám to znepříjemnilo srovnání na 2:2 těsně před koncem druhé třetiny, ale myslím, že jsme si zasloužili zvítězit. Měli jsme lepší individuality než domácí tým."