Draci kousali, Vsetín vydřel vítězství až v závěru

Radek Bařina, Václav Trávníček • 07.12.2007

V s e t í n - Až v poslední třetině rozhodli vsetínští dorostenci o vítězství nad šumperskými Draky. Po brankách Kuba, Pořického a Horehledě vedli Valaši už 3:1, ale hosté dokázali využít dvojnásobnou početní převahu a v pětačtyřicáté minutě snížili na rozdíl jediného gólu. V dobíhající klasické přesilovce byli dokonce blízko vyrovnání, ale svěřence trenéra Turka podržel skvěle chytající Hromada. Uklidnění přinesla až pojistka slovenského reprezentanta Kentoše, na kterou už Draci odpověď nenalezli. Vsetínským dorostencům se daří - z posledních pěti utkání si připsali čtyři výhry. Úspěšnou vlnu se pokusí udržet zítra v Brně.

- 27.kolo pá 7.12.17:00
HK MD Šumperk
4:2(2:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Pořický, 15. Kubo (Vrba L.), 43. Horehleď (Vrba), 47. Kentoš (Vrba L.) - 26. Cink (Tomaník), 45. Prokopec (Cink). Rozhodčí: Škrobák - Held, Novák. Vyloučení: 8:12. Využití: 1:2. V oslabení: 2:0. Diváci: 281. Střely na branku: 25:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Vrba L., Jaškin M., Trška, Tyralík, Vrba F., Hladký - Vávra, Kentoš, Kozák - Ptáčník, Pořický, Matuštík - Podešva, Kajaba, Horehleď
HK MD Šumperk: Misiorz (5. Fabrici) - Drábek, Geweise, Zacpálek, Kašpar, Štefan, Karas, Fryč - Prokopec, Pezda, Svoboda, Fořt, Stejskal, Šrámek, Cink, Tomiga, Tomaník, Trtík
Do zápasu 27. kola ELD na ledě favorizovaného Vsetína vstoupili šumperští dorostenci nebojácně a hned v úvodu naznačili domácím svou aktivitou, že rozhodně nemíní plnit roli obětního beránka. Zápas tak začal ve svižném tempu a hra se přelévala ze strany na stranu, leč po hříchu bez jakékoliv střelby. Vůbec poprvé tak musel zasahovat vsetínský brankář Hromada po lehké střele Prokopce ve 3. minutě, první správně zacílený pokus Valachů se datuje až do minuty 5., jenž se k údivu všech přítomných zastavil až v síti hostující branky. Pořického lehké nahození od modré totiž nachytalo gólmana Draků v nedbalkách a Valaši se tak lacino dostali do vedení (1:0).

Šumperk vystřídal gólmana, jinak se ovšem tímto gólem nenechal deprimovat a nadále pokračoval v aktivní hře. V cestě za vyrovnáním mu však stála pozorná obrana zelenožlutých a především nepřesné finální přihrávky jeho hráčů. 7. minuta přinesla první vsetínskou přesilovku, v ní však domácí nic kloudného nevymysleli. I nadále tudíž mohli fanoušci sledovat vyrovnané a v rychlém tempu hrané utkání, v němž mají obrany navrch před, často nepřesně hrajícími, útoky. V minutě 12. se už už ve dvou proti jedinému hostujícímu obránci řítili dva vsetínští forwardi, nepřesná přihrávka Kentošova ovšem tuto příležitost zhatila hned v zárodku.

Ve 13. minutě si početní výhody mohli poprvé v zápasu užít i Draci, místo manévrů před vsetínskou brankou však stěží stačili létat do vlastního obraného pásma, kde hasili rychlé kontry domácích. V čase 14:26 však nejenže nestihli další výpad oslabeného Vsetína uhasil, ale navíc si Kubův centr z rohu před bránu srazili do vlastní sítě (2:0). Hosté tak v podstatě zadarmo věnovali Vsetínu dvougólové vedení, čímž naprosto devalvovali svůj jinak velmi sympatický výkon. Ihned po obdrženém gólu se sice pokusili o odpověď, Hromada byl však pozorný a vedením uklidněný Vsetín postupně začínal mít navrch. K tlaku mu pomohly i dvě přesilovky v 16. a 18. minutě, mimo dvou nebezpečných pokusů domácího ostrostřelce Lukáše Vrby od modré, z nich však Valaši nevytěžili vůbec nic. Spolu se sirénou se ještě na ledě strhla menší šarvátka mezi Matuštíkem a Zacpálkem, takže do druhé třetiny vstupovaly oba týmy jen se čtyřmi bojovníky na ledě.

Do druhé části hry vlétli Šumperští věrni svému názvu jako draci a vytvořili si mírný nápor. Hned po minutě hry se protáhl přes celé hřiště Tomiga, jeho pokus z úhlu však Hromadu nepřekvapil. Domácí si brzy uvědomili, že chtějí-li uspět, budou muset přeřadit na vyšší rychlostní stupeň a hru pozvolna vyrovnávali. Ovšem když už to vypadalo, že otěže utkání připadnou zpět do vsetínských rukou, odešel na lavici hanby Tyralík a hosté trestali. Nejprve si s dělovkou Prokopce ze 3 metrů Hromada skvěle poradil, v čase 25:52 byl však i on bezmocný proti pokusu Cinka. Ten nikým neobsazen vybruslil s kotoučem z rohu až před domácí bránu, a přes klubko těl poslal puk neomylně do sítě (2:1). V polovině zápasu mohli Valaši znovu odskočit na rozdíl dvou gólů, při velkém závaru před Fabriciho brankou nedokázal nikdo z hráčů Kentošovy formace dostat puk za brankáře Draků. Ani hosté však nezapomínali na útok a ve 32. minutě se před domácí brankou zjevil zcela sám Stejskal, jeho střela však těsně minula šibenici vsetínské branky.

Mezi 33. až 39. minutou měli Valaši k dispozici sérii tří přesilových her, včetně půlminutové výhody pěti proti třem, naložili s nimi však prachbídně. Svírali sice své dračí hosty téměř nepřetržitě v jejich obraném pásmu, na to nejdůležitější, totiž střelbu, ovšem dokonale zapomínali. Za celou dobu tak vyslali na hostující branku pouhé tři střely od modré, i ty ovšem měly k přízvisku „nebezpečné“ hodně daleko. V poslední minutě třetiny ještě před domácí bránou zahrozil nejlepší hráč hostů Tomiga, nejenže mu však nebylo dopřáno zvednout ruce nad hlavu, ale ještě putoval společně se vsetínským Hladkým na trestnou lavici. I třetí třetina tak začínala ve čtyřech na obou stranách.

Rozhodnutí této zajímavé a atraktivní bitvy mohla přinést třetí třetina. Šumperští se v ní rozhodli ještě více přitvrdit a svou důraznou hrou se jim dařilo zastavovat vsetínské akce již ve středním pásmu. V 42. minutě však svůj důraz přehnal opět Tomiga. Ten při cestě z trestné lavice nastavil nekompromisně tělo rozjetému vsetínskému hráči, bohužel pro něj v okamžiku, kdy se kotouč nacházel úplně jinde, a tak zatím co otřesený vsetínský hráč putoval na střídačku, Tomiga se vrátil zpět na trestnou lavici. Tentokráte tam však nepobyl dlouho, jeho zbytečný faul totiž pomstil již za 17 sekund dalším kuriózním gólem Horehleď. Nepotřeboval k tomu nic víc, než jen stát před bránou, neboť Filipem Vrbou nastřelený puk si našel přímo jeho tělo, od nějž se puk v čase 42:05 odrazil za záda nebohého Fabriciho (3:1).

Ani tento gól však bojovné hosty nepoložil a s maximálním nasazením se pustili do dalšího boje. Výsledkem toho byla zvýšená nervozita na hřišti a také série vyloučených. Když pak v oslabení zcela mimo puk fauloval Matuštík, a následná oplátka Fabriciho brankářskou holí nechala rozhodčího chladná, mohli hrát hosté téměř minutu v pěti proti třem. Tu po půl minutě také využili, když Prokopecova rána od modré propadla Hromadovi trochu lacině do sítě (3:2). Gólem nabuzení hosté pak v dohrávané přesilovce zamkli Valachy v obraném pásmu a ti jen s vypětím všech sil odolali jejich snahám o vyrovnání. Nečekaně však udeřilo na opačné straně. Za vyhozením Lukáše Vrby se vydal Kentoš a puk odražený od zadního mantinelu dokázal umístit křížnou bekhendovou střelou do růžku hostující svatyně (4:2).

Tento gól rázně uklidnil emoce na hřišti i v hledišti, především však nahlodal sebevědomí hostů. Ti se sice prezentovali nádherným bodyčekem Zacpálka, ten ovšem gólové manko Draků smazat nemohl a k ničemu nebezpečnému pro domácí branku se Šumperk nedostával. V 52. minutě si stoupající frustraci hostů vybil alespoň Pezda, který hrubým zákrokem loktem do obličeje knokautoval jednoho z domácích hráčů. Následná přesilovka však jen znovu připomněla problémy vsetínských dorostenců s touto herní činností a naopak to byl opět všudybýlek Tomigam který se pokoušel vykřesat jiskřičku hostující naděje. Tu ovšem nevykřesal, a jelikož se to hostům nepovedlo ani v následující početní výhodě, bylo stále více patrné, že domácí si již své poctivě vydřené tři body nenechají vzít. Závěr utkání se tak už dohrával zcela pod taktovkou domácích, kteří už si v poklidu uhlídali svůj náskok.

Vsetín tak porazil Šumperk 4:2 v utkání, kterému nechybělo nic z toho, co by mělo správné hokejové utkání mít, a které se muselo divákům rozhodně líbit. Hosté předvedli sympatický výkon, a pokud se jim ho podaří zopakovat v sobotu na domácím ledě proti Zlínu, rozhodně by nemuseli opouštět led s prázdnou. Vsetín zajíždí na led Komety Brno, která dnes doma podlehla Třebíči, a v případně úspěchu by se již konečně mohli odpoutat ze své 12 příčky. Ani je však v moravské metropoli rozhodně nečeká nic lehkého.