Generálka na play-off se vydařila! Starší dorost jasně přehrál Havlíčkův Brod

Radek Bařina • 06.03.2010

Kvalitním a pro oko diváka atraktivním výkonem, zakončili starší dorostenci VHK Vsetín nadstavbovou část ELSD. Havlíčkův Brod porazili 5:1, přičemž vítězství mohlo být o mnoho vyšší, kdyby se domácím dařilo lépe proměňovat své příležitosti. Málo vídanými pěti body za gól a čtyři asistence zaznamenal obránce Tomáš Žabčík, jen o bod méně zaznamenal Jan Káňa. Nyní se již Valaši mohou začít plně koncentrovat nadcházející na play-off.

- 49.kolo so 6.3.
BK Havlíčkův Brod
5:1(1:0, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Káňa (Žabčík, Daněk), 27. Klimek (Káňa, Žabčík), 36. Klimek (Káňa, Žabčík), 39. Žabčík (Káňa, Klimek), 59. Podešva (Kozák, Žabčík) - 41. Němec (Plutnar). Vyloučení: 8:9. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 62. Střely na branku: 58:22. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1.
VHK ROBE Vsetín: Kohn (Bača) - Fryšara, Žabčík, Pelc, Hurtík, Žák, Tyralík, Báchor, Kovář - Kozák, Podešva, Kajaba - Klimek, Daněk, Káňa, - Ptáčník, Slováček, Jurík - Kitsberger, Kývala.
BK Havlíčkův Brod: Dolejš - Dvořák, Kulhánek, Pavlíček, Šulák, Plutnar, Pecen - Němec, Honza, Burda, Zdražil, Žemlička, Račanský, Vosyka, Křesťan, Chlubna, Kozlík.

Plni elánu vlétli vsetínští hokejisté do posledního zápasu nadstavbové části ELSD proti Havlíčkovu Brodu. Hned po minutě hry využili hostujícího zaváhání a řítili se sami ve dvou na brankáře Dolejše. Káňa zvolil zakončení mezi brankářovými betony, skulinku mezi nimi však nenašel. Hned po následujícím vhazovaní se ale Valaši přesto ujali vedení. Od modré vypálil Žabčík, jeho střelu lehce usměrnil právě Káňa a tentokrát již Dolejšovy betony sklaply na prázdno (1:0). Domácího útočníka s jedenáctkou na zádech bylo i nadále plné hřiště a ve 4. minutě měl na hokejce další tutovku. Klimkovu vyraženou střelu ale nedokázal usměrnit do polo-odkryté branky. O chvíli později pálil v přečíslení nebezpečně Podešva, Dolejšova vyrážečka ovšem nezaváhala. Hosté se na druhé straně před domácího muže s maskou v podstatě nedostávali, poprvé na puk si tudíž Kohn sáhl až na sklonku 8. minuty.

Ani v dalším průběhu prvního dějství se obraz hry neměnil. Domácí neustále pokračovali v útočných výpadech, ty se ale často zastavovaly o solidní defenzívu Havlíčkobrodských a především pak o výborného Dolejše. Zákrok zápasu předvedl hostující strážce klece při domácí přesilovce v minutě 12. Odraženou střelu posílal Podešva „z jedné“ do odkryté brány, ale kde se vzal, tu se vzal, zjevil se Dolejš a tygřím skokem dokázal kotouč v poslední chvíli neutralizovat. O pár minut později neuspěl ani Jurík, jehož teč zastavil Dolejš těsně před brankovou čarou, Kozák po výborném pasu Podešvy zase mířil mimo. Po prvním dějství tak na časomíře svítilo, pro hosty velice lichotivé, skóre 1:0.

Vstup do druhé části hry se ovšem hostujícím hráčům povedl. Výrazně jim k tomu dopomohla přesilová hra při vyloučení Hurtíka, domácí brankář byl tak poprvé v zápase v permanenci. Zdražilovo sklepnutí z bezprostřední blízkosti ale se štěstím skončilo v brankářově výstroji, proti Němcově dorážce pak Kohn předvedl výborný zákrok betonem. S koncem přesilové hry Rebelů skončilo i jejich blýskání na čase a hra se vrátila do kolejí první třetiny. Ve 26. minutě ještě Jurík těsně minul a v závaru poté neuspěla ani Podešvova formace, v minutě 27. už se ale Valaši dočkali. Najíždějící Klimek dostal od Káni ideální přihrávku zpoza brány a přesnou střelou trefil mezírku nad Dolejšovým pravým ramenem (2:0).

Tlak domácích pokračoval i nadále. Ve 29. minutě ale Kajabova dorážka z úhlu nezamířila do prázdné brány a ani velmi dobře sehraná přesilovka Valachů ke zvýšení skóre nevedla. Tutové šance v ní spálili Kozák s Tyralíkem a Klimka zase vychytal nejlepší hráč hostů Dolejš. Následně domácí v pohodě přečkali oslabení a pár vteřin po jeho skončení udeřili do třetice. Hosté propadli ve středním pásmu, do přečíslení se dostali Káňa s Klimkem a druhému jmenovanému stačilo po ideální Káňově přihrávce nastavit hokejku ve správném směru (3:0). Hostující hra se po třetí brance zcela sesypala, až do druhé sirény tak byly Na Lapači k vidění nálety domácích dravců na nebohého Dolejše. Brankář hostů se činil, seč mohl, minutu před koncem druhého dějství ale přeci jen ještě jednou kapituloval. Další lahůdkovou přihrávkou tentokrát uvolnil Káňa rozjetého obránce Žabčíka a ten přesnou střelou do levého horního růžku rozvlnil síť branky Rebelů po čtvrté (4:0). Tímto výsledkem také druhá třetina skončila.

Vstup do třetí třetiny se hostujícímu týmu vydařil. Již po 53 vteřinách hry zapomněli domácí pokrýt před vlastní Brankou Němce a ten zakončil ideální Plutnarovu přihrávku přesně k tyči Kohnovy svatyně (4:1). I po vstřelené brance se hostující tým dál sympaticky snažil bojovat s nepříznivě se vyvíjejícím zápasem a i díky viditelnému zvolnění ze strany domácích se mu přeci jen podařilo částečně srovnat hru. Se šancemi Rebelů si ale domácí brankář dokázal poradit, ani Valaši na straně druhé se však ne a ne trefit znovu do černého. Kozák v dobré pozici minul a mezi tři tyče nezamířil ani z vojele pálící Káňa.

Hostující hráči se ve třetí třetině snažili přidat na důrazu, z čehož v závěrečné desetiminutovce resultovalo několik potyček a vyloučení. Tři minuty před sirénou se domácí dočkali páté branky, když Hurtík od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. Rozhodčí ovšem zaregistroval údajné postavení domácího hráče v brankovišti a gól neuznal. Minutu a půl před sirénou se Valaši přeci jen dočkali kýžené páté branky. Kozák zadovkou uvolnil Podešvu a ten nechytatelnou dělovkou ukončil střelecké trápení první domácí formace (5:1). Vítězstvím 5:1 tak domácí zdárně zakončili nadstavbovou část ELSD a mohou se připravovat na play-off, kde je s největší pravděpodobností čeká jeden z dvojice týmů Pardubice, Sparta.