Junioři našli prvního přemožitele. Na Lapači uspěla Poruba

Helena Hegeďová • včera

Série vítězných zápasů vsetínské juniorky se v pátek zastavila na čísle osm. Devátý bodový zisk v řadě už Valaši nepřidali, nad jejich síly byla ostravská Poruba, která předváděla precizní defenzivní hru a dovolila Valachům skórovat pouze jednou, a to v samotném závěru utkání. Už v neděli čeká na vsetínské juniroy další domácí zápasy, tentokrát v derby vyzvou Zlín.

Liga juniorů - 10.kolo pá 18.10.20:00
HC RT TORAX Poruba 2011
1:2(0:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 58:12 Vančura (Koláček; 5/5) – 23:27 Dietrich (Matějka; 5/5), 38:38 Hansel (Valouch, Dragon; 4/4). Rozhodčí: Šmíd – Kučera, Babulík. Diváci: 172. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Střely na branku: 1:2. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

VHK ROBE Vsetín: Uhrin – Vaněk, Hamřík, Fojtík, Labuzík, Herman, M. Stodůlka, Šedlbauer – Koláček, Vančura, Juráň, Ignatenko, Kovář, Urge, L. Stodůlka, Ostrčil, Vaculík, Hrdý, Plško, Heinrich.
HC RT TORAX Poruba 2011: Mareček – Bodnar, Kalužík, Veselý, Dragon, Valouch, Shevchuk, Pavlíček – Vehovský, Bobok, Khromyshyn, Sobol, Šrubař, Zapletal, Hansel, Indrst, Koida, Graněčný, Dietrich, Matějka.

Vodou pro porubský mlýn byla hned zkraje utkání vyloučení na straně domácího celku. Zcela sám před vsetínským brankovištěm se ocitl Graněčný, Uhrin proti němu vytáhl pravý beton. Stejně dopadla také situace, kdy byl Ürge u vyhozeného kotouče jako první a přihrál na najiždějícího Lukáše Stodůlku, který byl zcela sám a měl dostatek prostoru. Stejně jako Graněčný se střelou k pravé tyči neuspěl. Zahrozil také Hansel, který nejprve pálil z první z levého křídla za přemisťujícího se gólmana. Uhrin se stačil vrátit, a tak se Hansel rozhodl pro přihrávku na Dragona, kterého dostal do totožné situace. Ani on ale skóre neotevřel.

Po první třetině tedy stále panovalo bezbrankové skóre, což mohl hned po 14 sekundách druhého dějství ukončit Kovář. Jeho první střela byla zblokovaná, při té druhé byl před brankářem sám, zamířil ovšem příliš vlevo. Valaši byli ve druhé třetině aktinější než v té první, jestli však Poruba v něčem vynikala, tak pak v defenzivní hře a obětavosti. Hráči se nebáli padat do střel, ačkoliv některé bloky byly opravdu bolestivé. Jako odměnu za odváděnou práci ale přišel první gól Ostravy. Vojtěch Matějka vyhrál souboj v rohu za brankou a nabídl kotouč Vítu Dietrichovi, který se střelou z první prosadil k levé tyči.

Na druhé straně kluziště ale Poruba neustupovala. Přečíslení zakončoval po Ürgeho přihrávce na pravém kruhu Heinrich, do pokusu nejlepšího vsetínského střelce skočil obránce Valouch, který tak pomohl přemísťujícímu se brankáři. Následně dala vsetínská chyba ve vlastním pásmu vzniknout brejku. K tomu vybídl Chromyšyna Koida, prvně jmenovaný porubský útočník přestřelil. Poruba v tuto chvílí citila šanci na navýšení skóre. Dvakrát přes bránícího hráče zakončoval z osy kluziště Bodnar. Uhrin v obou případech zasáhl levým betonem. Druhá branka Poruby pak necelou minutu a půl před koncem druhé třetiny opravdu přišla.

Dominik Dragon obral soupeře o kotouč a Jan Valouch našel volného Tomáše Hansela, který puk z předbrankového prostoru už je nasměroval do levého horního rohu vsetínské brány. Vsetínští měli dlouho problém s překonáním soupeřovy hradby, ale v závěru utkání se přece jen začalo blýskat na lepší časy. Ürge, Heinrich a Lukáš Stodůlka byli při své spolupráci blízko ke snížení. Valaši se dostávali do bezprostřední blízkosti brankoviště, ale nevymysleli nic, na co by hostující brankář nedosáhl. Tlak domácích se stupňoval i s každou přesilovou hrou.

Blízko snížení byl Kovář, jenž však z úhlu trefil jen boční síť. Tři minuty před koncem třetí třetiny mohl definitivně rozhodnou Šrubař, jehož střela Uhrinovi propadla mezi betony a klouzala směrem k brankové čáře. Těsně před ní kotouč odklidil Labuzík. Byly ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny, když Jan Vančura dostal kotouč ve středním pásmu a v individuálním zakončení poslal puk pod horní tyč. Valaši sáhli i po hře bez gólmana. Jenže pak přišlo vyloučení. Na trestnou lavici usedl Herman a Vsetín se uchýlil k power play pět na pět. 28 sekund před sirénou se mohl stát hrdinou Juráň, v brejku ale hostujícího gólmana Marečka střelou k pravé tyči nepřekonal. Vsetín poprvé v sezoně prohrál, jeho prvním přemožitelem se stala Poruba.

Rostislav Vlach (VHK ROBE Vsetín): Utkání bylo vyrovnané, ale bohužel jsme po delší době měli problém vstřelit branku. Šance tam ale byly, hlavně ve druhé třetině. Na konci jel, i s troškou štěstí, v poslední minutě Juráň sám na branku, a kdyby dal, tak to zase vypadalo jinak. Myslím si ale, že utkání bylo dobré z obou dvou stran.

Květoslav Foltýn (HC RT TORAX Poruba 2011): Z naší strany to byl výborně odbojovaný zápas, kluci nechali na ledě všechno a zaslouženě jsme si odvezli tři body.