Junioři vydřeli vítězství proti Havířovu a odskočili Třebíči na rozdíl dvou bodů

Václav Trávníček, Petr Vychopeň • 24.01.2009

V s e t í n - Boj juniorů o záchranu pokračuje. Svěřenci trenéra Jenáčka v sobotu na domácím ledě vybojovali cennou výhru proti Panterům z Havířova, když vítěznou branku vstřelil Martin Surovec. Hosté ze severní Moravy snížili až v závěru utkání zásluhou Klimše. Předposlední Vsetín si tak připsal důležité tři body a protože poslední Třebíč porazila Opavu na samostatné nájezdy, je nyní rozdíl mezi těmito dvěma týmy už dvoubodový. Do 1. ligy po skončení základní části automaticky padá poslední celek, tři nad ním hrají baráž.

- 40.kolo so 24.1.12:00
2:1(1:0, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Surovčík (Sýs, Sadil), 34. Surovec - 58. Klimša (Hruška, Maruna). Vyloučení: 6:6 navíc Kapr (VSE) a Krutil (HAV) 10 min.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Sadil, Jaškin, Fabián, Šimurda, Kapr, Farda, Lukeš - Kopún, Vítek, Kubo, Surovčík, Surovec, Pořický, Vávra, Sýs, Jurík, Kajaba.
AZ Havířov: Strmeň - Slavík, Zientek, Krutil, Kopel, Pinka, Hanousek, Hruška, Jindřich - Wrobel, Pechanec, Chaloupka, Protasenja, Klimša, Haas, Maruna, Videlka, Křivohlávek, Slavíček
Ze samotného kraje utkání se lépe uvedli favorizovaní hosté z Havířova, když jmenovitě Pechanec se dostal do první vážnější šance. Jeho střelu ovšem zkrotil Hromada a jakoby tím vyburcoval své spoluhráče. Střídání nato totiž Pořický přihrával Vávrovi a ten jen těsně minul. Co se ale nepodařilo jemu, napravil v 3. minutě vsetínský Surovčík, když dorazil za záda hostujícího brankáře střelu Sýse - 1:0. O chvíli později mohly být ochozy Lapače ještě spokojenější, střílející Sýs však ztroskotal na Strmeňovi. V 7. minutě zahrozili opět Valaši, tentokrát Surovec tečoval ránu Fabiána, ale bez kýženého úspěchu. Poté neuspěl ani Vítek střelou z úhlu a hra se začínala vyrovnávat. Nastala mezihra, která sice přinesla rychlou hru a nasazení obou mužstev, ale scházely šance.

O vybočení z těchto vyjetých kolejí se postarali Havířovští v 12. minutě. Především Křivohlávek s Protasenjou dělali někdy málo důsledným obráncům Vsetína viditelné potíže. Všechno ovšem zachránil buď Hromada nebo si to špatným zakončením pokazili sami hosté. V 13. minutě se osmělili domácí, když Kapr poslal na bránu rychle padající taháček. Nakonec však nad. Poté měl co dělat Hromada ve svatyni zelenožlutých. Jeho pozornost zkoušel nejprve Pechanec s Klimšou, následovala rána Haase, kterému nahrál Protasenja a o chvilku později měl vsetínský brankář co dělat i s Chaloupkou. Hromada si ale poradil na jedničku, stejně jako v přesilovce z 19. minuty. Při odjezdu do kabin tak Vsetín oslavoval jednobrankové vedení.

Druhou třetinu začaly obě mužstva opatrně, prvního vážnějšího momentu se diváci dočkali ve 3. minutě, když rozhodčí vyloučil Chaloupku za podražení. Největší šanci měl v přesilovce Kapr, který to zkoušel na lapačku. Strmeň ovšem nezaváhal. Další vážnější moment byl k vidění v 25. minutě, kdy Kapr nešetrně narazil na hrazení jednoho z hostů a vysloužil si 2+10 minut. V následné přesilovce toho mohl využít Krutil, jenže jeho snažení skončilo na s přehledem chytajícím Hromadovi. Stejně jako akce nahrávajícího Maruny a střílejícího Křivohlávka ze 27. minuty. Na druhé straně potom zahrozil Surovčík, který se ihned po buly rozjel na hostující svatyni, přebruslil obránce, ale už se mu nepodařilo zasunout puk do patřičných míst.

Další obrovská šance se zrodila před vsetínským Hromadou a to v 43. minutě, když Pechanec podstřelil právě Hromadu, ale puk se od tyčky odrazil mimo nebezpeční. Zato Vsetínští nezaháleli. Psala se 34. minuta, když se v útočném pásmu zmocnil puku Surovec z řad domácích, vymanil se ze sevření svých protivníků a nakonec i prostřelil gólmana - 2:0. Poté se dali do útočení hosté, zejména urostlý Protasenja, ale branku Valachů s jejím strážcem jakoby někdo zaklel. Do konce třetiny ještě pokoušel štěstí domácí Vávra, kterému namazal Vítek, ale bez úspěchu. Stejně tak jako na druhé straně Klimša s Marunou.

Hned z kraje třetí části byl dvouminutovým trestem potrestán vsetínský Kapr, což Havířovu nahrálo do karet. V jejich početní výhodě však bylo k vidění minimum šancí, za zmínku snad stojí jen Haasova rána těsně vedle. Po skončení přesilovky Panterů se na ledě nedělo nic zajímavého. Zelenožlutí si kontrolovali dvoubrankové vedení a nepouštěli se bezhlavě do napadání, hosté si zase nevěděli rady s přesunem do útočného pásma a když už se do tlaku dostali, všechno z pohledu domácích zachránil Hromada. V 49. ujel vsetínský Vávra, předal puk svému spoluhráči a toho nešetrně skolil na led Krutil. Jeho zákrok nakonec arbitr utkání ohodnotil na 2+10 minut. Přesilovka se ale domácím vůbec nevyvedla.

Spíše naopak. Havířovští si dobře obsazovali hráče a Valaši si vůbec nevěděli rady jak s rozehrávkou. Málo se nabízeli a když už si chtěli přihrát, tak přihráli nepřesně. Slibnou akcí se prezentoval až Vávra, který tečoval Fardovo nahození. Strmeň ovšem hosty podržel. Minutu nato zůstal po jednom ze střetů ležet na ledě Pinka, nakonec ale sám odbruslil na střídačku. Od 53. minuty už byl na ledě k vidění především jeden tým - havířovští Panteři. Ti se s výsledkem nemohli srovnat, zaťali drápy a pustili se do útočení. Nejprve střílel Zientek - vedle, o chvilku později i Hruška a když jeho projektil dorazil do sítě Klimša, bylo pořád o co hrát 2:1. Po této brance, která padla v čase 57:17, si vzali hosté oddechový čas a po něm nastoupili na led bez brankáře.

I když se na chvíli usadili v útočném pásmu, vsetínští beci dokázali puk vyhodit. Rozhodující okamžik nejspíš nastal v čase 59:02, kdy rozjíždějící se útok hostů zastavil pískot rozhodčího. Ten posoudil zákrok Protasenji na jednoho z bránících Valachů jako nedovolený a oslabil hosty. Přesto, že do konce třetiny ještě mohl skórovat jak domácí Jurík tak havířovský Maruna, zápas skončil poměrem 2:1. Domácí Vsetín si tak připisuje tři veledůležité body, hosté odjíždějí s prádnou.