Mladší dorostenci vystříleli staršímu dorostu vítězství v derby

Radek Bařina • 07.12.2013

Dvanáctizápasovou sérii porážek protrhli starší dorostenci VHK Vsetín. Výhra je o to cennější, že jí dosáhli v derby proti rivalovi ze Zlína. Domácí byli ve vedení takřka po celý zápas po jednom z nejlepších výkonů v sezóně nejen slaví vítězství nad favoritem, ale zároveň předvedli, že jejich potenciál je rozhodně vyšší, než jejich současné postavení v tabulce. Lví podíl na výhře Vsetína měli mladší dorostenci. Úvodní trefu zařídil Augustín, další dva góly a asistenci přidal David Kovář.

ELSD - 28.kolo so 7.12.10:30
Berani Zlín
4:2(2:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. Agustín (Mikula, Hořanský), 19. Kovář (Mikula, Gazda), 38. Kovář, 52. Janošek (Kovář) – 26. Pavlůsek (Vyoral, Gago), 50. Werbik (Valášek). Rozhodčí: Minář – Novotný, Šimčík. Vyloučení: . Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2.
VHK ROBE Vsetín: Bechný – Augustin, Gazda, Ščotka, Lejska, Svozílek, Hohl – Rýpar, Hořanský, Lainka, Kovář, Mikula, Janošek, Abdul, Tydlačka, Grygar, Strmiska.
Berani Zlín: Ling – Hradila, Gabrhelík, Řezníček, Váňa, Schmied – Pavlůsek, Kuncek, Peška, Kotek, Fryšara, Stiksa, Vyoral, Wrbik, Gago, Kolařík, Dlabaja, Bumbál, Valášek.

Do derby se Zlínem vstoupili starší dorostenci Vsetína aktivně, první vážnější příležitost si ale přesto vypracovali hosté. Domácí bek zapomněl na rozjetého Gaga, ten dostal puk do jízdy, kličkou však na Bechného nevyzrál. Neujala se ani zlínská přesilovka v minutě 7. gólman VHK byl takřka bez práce.

Jinak však byli i nadále aktivnějším celkem domácí. V polovině třetiny dostal Tydlačka puk před bránu, obhodil si zlínského beka, jeho střela byla ovšem sražena mimo. Krátce poté si přesilovku zahráli i domácí. Sehráli ji výborně. V první velké šanci ještě Ling se štěstím vychytal Tydlačku, v čase 11:46 už se ale zelenožlutí dočkali. Mikula našel krásný pasem od modré volného Patrika Augustína a věkem ještě mladší dorostenec propálil tvrdou a pohotovou střelou přesouvajícího se brankáře.

Hned za 20 sekund mohlo být na Lapači srovnáno. Po rychlém výpadu hostů ale dokázal Bechný zastavit puk na brankové čáře. Další minuty třetiny se odehrávaly bez větších šancí. Výjimkou byla dvě přečíslení dva na jednoho, které však ani jedna strana nevyřešila dobře. V čase 18:26 se skóre měnilo podruhé. Mikula nahodil puk před bránu a projíždějící David Kovář usměrnil puk za záda bezmocného brankáře Beranů. V posledních sekundách třetiny mohlo být se Zlínem ještě hůř, Grygar, zcela sám pře Lingem, ale minut. Přesto se do kabin odcházelo mnohem lépe domácím.

Do druhé periody vstoupili hosté o poznání aktivněji, domácí je ale pozornou hrou nepouštěli takřka k ničemu. O to více kontrastovala s předváděnou hrou minuta 26. Vsetínští se v ní zcela vykašlali na bránění, dovolili třem hostujícím hráčům vyšachovat jediného bránícího beka a Tomáš Pavlůsek neměl problém zakončit podél padajícího gólmana do brány.

Inkasovaná branka přiměla domácí ke zvýšené aktivitě. Záhy jim mohl vrátit dvougólové vedení Abdul, po chybě vhge zlínské rozehrávce ale bekhendem neprostřelil Linga. Ve 29. minutě to hořelo před oběma bránami. Nejprve hosté se štěstím odvrátili příležitost VHK a hned z protiútoku se do úniku dostal Řezníček – střelou mezi betony ale na Bechného nevyzrál. Další velkou šanci na srovnání propásli Zlínští v minutě 33. Rýpar napálil na útočné modré nohy Pavlůska, čímž hostujícího útočníka vyslal do brejku - jeho zakončení po kličce ale zmařil betonem výborný Bechný.

O dvě minuty později byla obdobná situace k vidění i na opačné straně. Abdul vyslal do úniku Grygara i on ale ztroskotal na betonech brankáře. Vsetín si nicméně v těchto minutách udržoval zřetelnou převahu a v čase 37:01 byl za svou aktivitu odměněn šťastnou brankou. Sraženou střelu Davida Kováře si ve zmatku před bránou sklepl jeden z hostujících hráčů do vlastní klece. I po čtyřiceti minutách tak zelenožlutí udržovali dvoubrankový náskok.

Ve třetí třetině se domácím dlouho dařilo odrážet hostující snahy o korekci výsledků. Beranům nepomohla ani přesilovka, přes dobře pracující defenzívu Vsetína se totiž do střeleckých pozic dostávala jen sporadicky. Až ve 48. minutě si sražená střela našla hůl Peška, ten ale před poloprázdnou bránou usměrnil puk jen do Bechného. Takřka vzápětí se hostující obranou protáhl Strmiska, byl zahákován a výborně pískající rozhodčí Minář nařídil bez váhání trestné střílení. Střelou mezi betony ale Strmiska na Linga nevyzrál.

Dobře rozehraný zápas si domácí sami zbytečně zkomplikovali. Abdul se totiž pustil do kličkování v obranném pásmu. Valášek mu puk uzmul, a i když pokus za Bechného záda neprošel, dojíždějící Nicolas Werbik už neměl problém dorazit puk do sítě.

Vstřelená branka odstartovala drtivý hostující tlak, zlínskému rozletu ale po dvou minutách přistřihl křídla Miroslav Janošek. Ten se vřítil do útočného pásma, vypálil přes obránce a Ling se po jeho střele pouze bezmocně ohlédl. Zbytek utkání sice přinesl výraznou převahu hostů, s několika závary si ale domácí, včele s Bechným, dokázali poradit. A protože nic nevzešlo ani ze dvouminutové power-play, radují se po výsledku 4:2 z vítězství v derby hokejisté VHK.

Jiří Rech (trenér Vsetína): „Myslím si, že dneska to kluci odbojovali perfektně. Za těch 14 dní, co jsem tady, jsme přesně toto potřebovali – aby se vyhrálo. I když to třeba některým klukům nejde, podrželi nás hráči z mladšího dorostu, kteří dali góly. Myslím si, že se tu vytváří dobrá parta a že v tom budeme pokračovat.“

Tomáš Valášek (trenér Zlína): „Myslím si, že je to zasloužené vítězství Vsetína, protože jsme nehráli vůbec dobře v první třetině, kterou jsme zaspali. Pak se to zlepšilo, ale vždy když jsme se dostali na dostřel jednoho gólu, tak jsme udělali nějakou chybu a Vsetín nám zase utekl.“