Na ledě favorizované Komety starší dorost neuspěl

Radek Bařina • 05.10.2013

S nulou na bodovém kontě se vracejí starší dorostenci VHK z Brna. V duelu se silnou Kometou byli dlouho vyrovnaným soupeřem. Domácím se ale v průběhu druhé třetiny povedlo dvěma brankami vypracovat dvougólový náskok a ten již v závěrečném dějství soustředěnou hrou kontrolovali a nakonec porazili Vsetín poměrem 4:1. Jediný čestný úspěch Valachů zařídil v přesilové hře Jan Ščotka.

ELSD - 12.kolo so 5.10.12:30
HC Kometa Brno
4:1(1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Havlát (Dvořák, Hroudný), 24. Garčic (Hájek), 34. Nohel (Garčic, Dymáček), 58. Havlát (Hájek, Dvořák) – 16. Ščotka (Blahunek, Grygar). Rozhodčí: Homola – Bernard, Šustr. Vyloučení: 4:4, navíc Šnajnar 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 108. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
HC Kometa Brno: Slavíček – Hájek, Sedláček, Marcello, Šnajnar, Kubeš, Štancl – Mlynář, Nohel, Zohorna R., Dvořák, Kališ, Denk, Horký, Dymáček, Garčic (C), Biolek, Hroudný, Havlát.
VHK ROBE Vsetín: Gerža – Metelka, Haničák, Ščotka, Lejska, Svozílek – Rýpar, Hořanský, Světlík, Lainka, Mikula, Janošek, Tydlačka (C), Grygar, Blahunek, Strmiska.

Pořádně ostrý start předvedla v duelu se Vsetínem brněnská Kometa. První desítky vteřin prakticky nepůjčila hostům puk a hned dokázala svou převahu zužitkovat. Po Dvořákově nevyužité šanci vznikl před Geržou závar, ve kterém našel puk Robert Havlát a propasíroval ho do sítě. Po úvodní trefě se hra vyrovnala a šancí bylo k vidění hojně na obou stranách. Slavíček musel řešit nebezpečné průniky Blahunka Hořanského, Gerža se zapotil při Zohornově přesilovkou šanci.

Zatímco Kometa početní výhodu v první třetině nevyužila, Vsetínu se to podařilo. Na konci šestnácté minuty nahodil od modré čáry puk na Slavíčkovu branku Jan Ščotka. Puk proletěl klubkem těl před domácím gólmanem, a ten ho zahlédl až ve vlastní síti. Dramatická byla i vůbec poslední minuty první třetiny. Nejdřív Kometa nechala před vlastní brankou zcela osamocené Hořanského s Mikulou, Slavíček si ale se zakončením druhého jmenovaného poradil. V posledních vteřinách se pak Hroudný na druhé straně hnal sám na Geržu, nakonec ale padl, byť možná za cenu vsetínského faulu. Píšťalka sudího Homoly ale zůstala němá. Po dvaceti minutách hry tak platilo nerozhodné skóre 1:1.

Přestože v první velké šanci druhé třetiny byli hosté, prostřední perioda jednoznačně patřila Kometě. Domácí kontrolovali hru a po většinu času hráli s pukem v útočné třetině. A už ve dvacáté čtvrté minutě se jim povedlo znovu odskočit do vedení. Kapitán Richard Garčic dlouhou chvíli motal hlavu zadákům Vsetína. Nakonec projel za brankou a poté, co se dostal před ni, vypálil k bližší tyči. Gerža nestihl ucpat skulinu, která u ní byla.

I nadále byla Kometa výrazně aktivnější a svírala hosty před vlastní brankou. Aktivní byl především právě Garčic, sekundovali mu ale prakticky všichni spoluhráči. Například Kališ napálil tyč. Po zásluze se Brno dostalo do vedení o dvě branky. Při přečíslení tři na dva sice ještě Gerža vyrazil Garčicovo zakončení, připraven k dorážce ale byl Michal Nohel. Hosté mohli snížit v přesilovce, ta jim však vůbec nevyšla a nezadařilo se ani Hořanskému při úniku v předposlední minutě druhé třetiny.

Třetí třetina se hrála podle brněnských not. Kometa nepouštěla hosty skrz střední pásmo, sama se přitom logicky nikam nehnala a především kontrolovala vedení. Kontaktní gól mohl v přesilovce vsítit Tydlačka, když zády k brance dorážel puk do odkryté branky. Těsně však minul. Ještě blíž byl Hořanský, který z nenápadné rány napálil břevno. Necelé čtyři minuty před koncem ale vsetínské naděje dostaly poslední direkt. Robert Havlát šikovně tečoval Hájkovu střelu od modré čáry a Dominik Gerža už nemohl zareagovat.

Chvíli na to mohl ještě přeci jen utkání zdramatizovat, Hořanský, který byl nejaktivnějším hráčem Vsetína v zápase. Podruhé během pár minut ale trefil jen tyč. Stejný hráč se pak ještě dostal před Slavíčka v poslední minutě, domácí gólman ale udržet beton s pukem před brankovou čárou. V poslední půlminutce si ještě hosté zkusili přesilovku, ta už ale nemohla nic změnit na tříbodovém zisku Komety.

Jan Konečný (trenér Komety): Včerejší utkání v Olomouci nám nevyšlo, o to víc jsme se připravili na to dnešní. Chtěli jsme se zvednout, protože včera to bylo strašidelné, nebruslili jsme. Dneska jsme do toho šli. Začali jsme dobře, dali jsme první gól. Pak jsme zase zbytečnými chybami, které musíme odstranit, pustili soupeře do hry. Ve druhé třetině šli do vedení, i když jsme ještě hodně šancí neproměnili. Nicméně utkání jsme zvládli a myslím, že jsme soupeře přehráli ve všech směrech.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): Věděli jsme, že Kometa patří k lepším mančaftům. První třetinu jsme byli víc než vyrovnaným soupeřem. Bohužel jsme neproměnili šance. Ve druhé třetině nás soupeř začal přehrávat. Ve třetí to zase bylo celkem srovnané. Nás strašně moc trápí neproměňování šancí. Tutovky si vytvoříme, ale prostě je neproměníme. A to nás v tabulce posílá tam, kde jsme. Už neprohráváme tolik jak na začátku sezony, jsou to vyrovnané zápasy. Ale chybí nám střelec, který by ty rozhodující góly dal. Jako třeba když za nás hraje Jindra Abdul z juniorů, který nám hodně pomáhá. Ale ten musí hrát za juniory a nemůžeme spoléhat na to, že on nám bude vyhrávat zápasy.