Nejmladší hráč na ledě zařídil dorostu výhru

Radek Bařina, Kristýna Guricová • 23.11.2007

V s e t í n - V rámci 23. kola ELD se Na Lapači představili mladíci Chemopetrolu Litvínov. Domácí vstoupili do utkání s odhodláním zlomit dvouzápasovou šňůru porážek, a když ve 14. minutě svítilo na ukazateli skóre 2:0, nikdo nepochyboval o tom, že se jim to i podaří. Od druhé části hry se však Valaši opět začali potýkat se svým tradičním strašákem - zakončením, a jakmile se ve třetí třetině přidala i krize herní, mohli být nakonec rádi alespoň za vítězství po samostatných nájezdech. To zařídil svým precizně provedeným nájezdem mladíček Slováček a s přehledem chytající gólman Hromada.

- 23.kolo pá 23.11.17:00
HC Litvínov
3:2sn(2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. L. Vrba (Mikulaštík, Pořický), 14. Podešva, rozh. sam. nájezd Slováček - 20. Lindner (Heindl), 47. Račuk (Chocholáč). Rozhodčí: Hradil - Novák, Velinský. Vyloučení: 4:8, navíc 10min Hladký (Vsetín). Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 230. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2..
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Vrba F., Trška, Vrba L., Jaškin M., Hladký, Mikuláštík, Tyralík - Slováček, Ptáčník, Vávra, Kentoš, Pořický, Kozák, Podešva, Jaškin D., Kubo, Kajaba, Matuštík.
HC Litvínov: Neumann - Kousalík, Průcha, Eminger, Bittner, Hora, Česal - Fejtl, Smolka, Březa, Heindl, Černý, Jurčík, Lindner, Chocholáč, Mackal, Račuk.
Úvod utkání mezi Vsetínem a Litvínovem se mnohem lépe vydařil domácímu mančaftu, jehož hráči se hned po úvodním buly usadili v útočném pásmu a celkem slušně pomohli hostujícímu brankáři v rozehřátí, vážnější gólovou šanci si však vytvořit nedokázali. Po jedné z pěkných akcí, kdy zkusil Jakub Pořický vypálit z bezprostřední blízkosti ke vzdálenější tyči Neumannovy svatyně, leč minul, se ke slovu přihlásil hlavní rozhodčí Hradil, který vyloučil jednoho z hostujících hráčů za napadení. Z litvínovského oslabení uběhlo něco málo přes minutu, když se hvizd píšťalky ozval znovu a před domácími se tak na 46 vteřin otevřela hra v převaze pět ku třem, která nezůstala nepotrestána. Přesně vteřinu po vypršení prvního trestu se Na Lapači skóre měnilo poprvé, a to když po pěkné kombinaci vyslali Vsetínští puk na Lukáše Vrbu, který ranou od kruhů nedal hostujícímu brankáři sebemenší šanci (1:0).

Na druhé střídačce se hráči Litvínova dostávali do tempa trochu pomaleji a k první střele na vsetínskou branku se dostal až v 6. minutě Jiří Mackal, který i přes to, že vypálil na Hromadu tvrdou ránu, vyrovnat skóre nedokázal. Vynutil si však aspoň nafilmovaný pád jednoho z domácích hráčů a s tím i první přesilovku severočeského týmu, ve které se nejnebezpečnější šancí blýskl Oskar Průcha, jenž vypálil od modré skrz klubko těl na domácí branku, v níž, i přes to, že toho moc neviděl, instinktivním zásahem zachránil Hromada vedení domácího týmu. I přes to, že se hráči Litvínova během početní převahy rozehráli, brzy přišla další rána. V čase 13:47 se, po smolné chybě v obraně Chemiků, ze které vyplynul před brankovištěm pořádný zmatek, dostal k puku Jan Podešva, jenž pohotovou střelou šťastně zvýšil vedení Valachů na 2:0.

Litvínovští však hlavy nesklopili a do konce první části se na ledě prezentovali ještě několika, góly zavánějícími, šancemi a především poslední dvě minuty před přestávkou se měl domácí gólman co otáčet. Do gólové šance se dostal Tomáš Heindl, který však i přes to, že před ním zela prázdná klec, dokázal kotouč pouze jemně postrčit a situaci tak na brankové čáře stihl zachránit Hromada. 32 vteřin před koncem první části ale hosté přece jen ze svého tlaku dokázali vytěžit branku – po situaci 2 na 1 stihl ještě Michael Lindner zpracovat v leže puk a následně ho, i s ochráncem domácí svatyně, natlačit do brankové sítě (2:1). Do kabin tak vstupovali Chemici s chutí na vyrovnání.

Současně s úvodními minutami druhé třetiny dohrávali Litvínovští svou přesilovku z konce první části, nic převratného v ní však nevymysleli a tak se po jejím skončení ke slovu opět přihlásili domácí. Nejprve to zkusil z bezprostřední blízkosti brankáře Neumanna Josef Ptáčník, který však nedokázal dotáhnout svůj blafák do konce a po té se ještě o dorážku pokusil Dmitrij Jaškin, který nestihl puk zvednout do odkryté části brankoviště. V průběhu dalších minut bylo na ledě patrné, že opadlo počáteční oťukávání se z první třetiny a hra se přelévala ze strany na stranu, přičemž dorostenci obou mužstev předváděli brankami zavánějící akce, při kterých se přihlížející diváci rozhodně nenudili. Ve 14. minutě dostal například Jiří Kozák přihrávku skrz celé střední pásmo, a když už se chystal k zakončení, vylekal ho blížící se litvínovský obránce. Podobná šance byla k vidění i o pár minut později, když to Pořický zkusil podél mantinelu, kde prokličkoval mezi bránícími hráči, jeho tvrdou ránu však gólman hostí zlikvidoval. První vyloučení prostřední části přišlo až ve 39. minutě, kdy odešli postupně na trestnou lavici dva Chemici a domácím se tak naskytla druhá přesilovka 5 na 3, tentokrát trvající 40 vteřin, tu však následně přerušila druhá siréna oznamující další přestávku.

V úvodu třetí třetiny si za podražení a nesportovní chování odešel na trestnou lavici odpočinout Daniel Hladký a hostujícímu celku přišla tato přesilovka zjevně vhod. Nejprve sahal po vyrovnání litvínovský Chocholáč, který však polo-odkrytou klec netrefil, aby v dalším střídání na led nastoupil Heindlův útok, jehož vedoucí patřil v průběhu celého utkání k nejlépe hrajícím hráčům a pozlobil tu všechny hráče v zelenožlutých dresech v čele s Hromadou. Domácím dorostencům jakoby v průběhu druhé přestávky ztuhla krev v žilách, přestali se pouštět do útočného pásma a tempo hry upadalo. Tento laxní přístup ale Litvínovští potrestali už ve 47. minutě, kdy z rohu přihrál Martin Chocholáč úplně osamocenému Račukovi a ten z bezprostřední blízkosti propálil domácího brankáře. Z rázu tak bylo vyrovnáno, a aby toho pro domácí nebylo málo, museli ještě následující dvě minuty ubránit ve čtyřech. Nakonec se jim to přeci jen povedlo, avšak s ohledem na předvedený výkon, mohli být Valaši rádi, že je Litvínovští v závěru základní hrací doby neobrali o všechny tři body.

Na řadu tak přišlo prodloužení, ve kterém se obraz hry obrátil, a v průběhu dalších pěti minut byli Chemici tím týmem, který na brankáře nevyslal byť jen jedinou střelu. V 63. minutě se však hosté dopustili obrovské chyby, když nejprve zbytečně fauloval Chocholáč a při signalizované výhodě zafauloval ještě Heindl a Litvínovští tak nejen že přišli o dva důležité hráče, ale druhou polovinu prodloužení museli ubránit ve třech proti pěti. Domácí se snažili vybojovat druhý bod a Trška pobízel od modré své spoluhráče Ptáčníka a Pořického, kteří pálili z pomezí brankoviště. Paradoxně však, při střele Lukáše Vrby od modré, nebyl připraven u branky nikdo, když Neumannovi po Vrbově střele puk vypadl a poskakoval kolem brankové čáry. O druhém bodu museli tak nakonec rozhodnout až samostatné nájezdy, do kterých domácí poslali postupně Pořického, Slováčka a Podešvu a Litvínovští Chocholáče, Smolku a Emingera. Za domácí skóroval při druhém nájezdu nejmladší hráč na hřišti, Ondřej Slováček a díky výborným zákrokům Hromady, který nepřipustil radost ani jednomu z hostujících střelců, se mohli domácí i přes nepřesvědčivý výkon ve třetí třetině, pustit do závěrečných oslav.