Prvního víkendového soupeře junioři složili

Kristýna Guricová • 05.10.2007

V s e t í n - Před prozatím nejvíce zaplněným stadionem Na Lapači skřížili v páteční podvečer své hole junioři Vsetína proti Litvínovu. Už v průběhu první třetiny si domácí dokázali vytvořit celkem slušný tříbrankový náskok, o který se dvěma góly zasloužil kapitán Ondřej Švaňhal. Chemici už v průběhu dalších dvou třetin nedokázali tento náskok dorovnat a utkání tak skončilo 6:2 ve prospěch Valachů, kteří se tak mohou těšit na další utkání proti Ústí nad Labem, které uvítají zítra od 12 hodin.

- 11.kolo pá 5.10.17:00
HC Litvínov
6:2(3:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. Rachůnek (Hrňa), 11. Švaňhal (Haschka), 18. Švaňhal (Ševčík, Farda), 24. Fabián (Plachtovič, Varga), 49. Varga (Fabián), 60. Rachůnek (Hrňa) - 32. Biza (Krastenics), 50. Mach (Andres). Rozhodčí: Dobeš - Bryška, Chytil. Vyloučení: 11:11. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 520. Střely na branku: 22:19. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2, 6:2.
VHK ROBE Vsetín: Kůdela - Holomek, Fabián, Kapr, Farda, Haschka, Lukeš - Podešva, Kadlčík, Varga, Plachtovič, Hrňa, Švaňhal, Ševčík, Rachůnek, Červenka.
HC Litvínov: Brzobohatý - Stříteský, Panuška, Lomička, Havelka, Kubát, Čejka, Gula - Žatecký, Maxa, Adnres, Kůs, Mach, Krastenics, Bojer, Zima, Biza, Přeučil, Kafan, Češka.
V páteční podvečer se na stadionu Na Lapači odehrálo již 11. kolo juniorské extraligy, ve kterém domácí Vsetín hostil juniorku z Litvínova. Pro prozatím nejvyšší diváckou kulisu, která se na zimním stadionu v letošním ročníku sešla, bylo jistě zpestřením i to, že Matěj Stříteský, který v loňské sezóně skvělými výkony pomohl Vsetínu až k titulu, oblékl v pátečním utkání litvínovský dres a postavil se tak na buly proti svým zelenožlutým kamarádům. Chemikům se však úvod zápasu příliš nevydařil. Hned ve 3. minutě poslal totiž hlavní sudí Dobeš za podražení na trestnou lavici Havelku a domácím hráčům stačilo pouhých 18 vteřin k tomu, aby této přesilové hry využili: Erik Hrňa přihrál Tomáši Rachůnkovi před branku, a ten pohotově dorazil puk za Brzobohatého záda. Vsetínští tak rázem vedli 1:0.

Vzápětí si však týmy vyměnili roli, když na trestnou lavici na dvě minuty usedl jeden z domácích hráčů. Litvínovští se však při této početní převaze nedokázali probojovat do útočného pásma a gólman Kůdela se tak v brance příliš nezapotil. Opačná situace pak nastala v průběhu 7. minuty, když si Karel Kubát nabruslil k brankovišti a snažil se vyzrát na ležícího gólmana, ten však proti němu vytáhl zákrok ala Dominik Hašek a zahnal tak případnou litvínovskou radost. O chvíli později se na ledě vylučovalo znovu a menší trest si šel odpykat Haschka. Během této početní převahy si Chemici dokázali vytvořit alespoň na chvíli tlak před domácí svatyní a na Kůdelu to hned několikrát zkoušeli Maxa s Kubátem, ale všechny jejich střely směřovali na domácí klec z uctivé vzdálenosti a pro vsetínského gólmana tak nebyl problém jejich snahy vychytat. V čase 10:22 však přišla pro Chemiky další rána. V signalizované výhodě domácí vytvořili totální chaoz u litvínovského brankoviště a nejrychleji se v něm dokázal zorientovat Ondřej Švaňhal, který protlačil puk do sítě a zvýšil tak vedení Valachů na 2:0.

O pár minut později domácí znovu zahrozili, když Plachtovič přihrával dojíždějícímu Vargovi před brankoviště, ten však nedokázal zakončit podle svých představ, ale vynutil si alespoň faul, což pro domácí znamenalo další dvě minuty v početní převaze. Bohužel pro ně však tyto dvě minuty ani žádnou výhodou nebyly, jelikož se přes urputně bránící Litvínov nedokázali probojovat, k byť jen jediné střele, na Brzobohatého branku. Později však své zaváhání napravili a to právě ve chvíli, kdy na trestnou lavici usedli chvíli po sobě hned dva litvínovští hráči a před domácími se tak otevřela téměř 50 vteřin dlouhá přesilovka pět na tři. Vsetínští ji bleskově využili, když po 15 vteřinách nádhernou akci na jeden dotek zakončil po přihrávkách Fardy a Ševčíka do prázdné branky podruhé v utkání Ondřej Švaňhal. Do konce první třetiny se na ledě již nic významného neudálo a tak šli zelenožlutí do šaten za stavu 3:0.

Do druhé třetiny vstoupili hostující hráči s chutí na vyrovnání, ale ani Kubát, který se ve 22. minutě řítil osamocen na Kůdelu, nedokázal z bezprostřední blízkosti skórovat a vsítit tak kýžený gól. Naopak při Vsetínských stálo štěstí, když se v čase 23:21 Plachtovičovo prudké nahození z rohu odrazilo od Fabiánovy brusle přesně do škvírky mezi Brzobohatého betony a domácí tak hned v úvodu třetiny navýšili své vedení na 4:0. Po té se na trestné lavici vystřídali postupně hned tři domácí hráči. V průběhu prvních dvou přesilovek si sice dokázali Chemici vytvořit pár pěkných šancí, ale nijak zvlášť nedokázali ohrozit domácí svatyni. Zato ve třetím domácím oslabení udeřilo i pro Litvínov. Nádhernou individuální akci předvedl Jana Biza, který nejprve kličkou obešel domácí obranu, aby pak z bezprostřední blízkosti nedal Kůdelovi šanci a vsítil tak první litvínovský gól (4:1). Zbývající čas do konce druhé třetiny celkem narušil hlavní sudí, který hru častým vylučováním velice rozkouskoval a ta pak začala ztrácet na kvalitě a pěkných akcí ubývalo.

Závěrečná část začala jak jinak než vyloučením, tentokrát si šel svůj trest odpykat Kubát, ale domácí jako by malinko opustila ladnost i rychlost a přesilovky se přestaly dařit. Po hrubce jednoho z domácích hráčů se dokonce dostali k šanci Litvínovští, když se u puku ocitl Jan Biza, který však naštěstí pro zelenožluté svou tvrdou ranou Kůdelovu svatyni přestřelil. Trestů ani nadále neubývalo, a tak byl nejprve vyloučen litvínovský Lomička, aby ho půl minuty poté následoval i vsetínský Rachůnek a tak se 1:30 hrálo ve čtyřech na obou stranách, tento stav však nebyl výhodou ani pro jeden z účastněných týmů. Valaši si však spravili chuť chvíli po vypršení půlminutového oslabení: po kombinaci Vargy s Fabiánem vystřelil druhý jmenovaný na Brzobohatého, který puk vyrazil pouze zpátky k nikým nehlídanému Vargovy, a ten pak s přehledem od kruhů zvýšil na 5:1. Uběhlo však pouhých 18 vteřin a skóre zápasu se měnilo znovu: hned po rozehrávce vnikli Chemici do obraného pásma Vsetína a po přihrávce Andrese zakončil střelou z kruhů mezi Kůdelovy betony Martin Mach (5:2).

V 59. minutě dostali ještě hostující hráči trest za příliš mnoho hráčů na ledě a o pár vteřin později se k tomu přidalo ještě vyloučení Petra Krastenicse za nedovolené bránění. Závěr utkání tak patřil domácímu týmu, který v pěti proti třem uzamkl litvínovské v jejich obraném pásmu. V čase 59:42 pak našel Hrňa, při signalizovaném dalším trestu, křižnou přihrávkou najíždějícího Rachůnka a ten střelou o tyčku nedal gólmanovi hostí sebemenší šanci. Domácí junioři tak vyhráli páteční utkání proti Litvínovu v poměru 6:2 a v pravé sobotní poledne se na buly postaví proti dalšímu celku, tentokrát z Ústí nad Labem, který patří v letošní sezóně k nejhorším týmům vůbec a zisk bodů by tak měl být pro zelenožluté spíše povinnost.